Медия без
политическа реклама

Нов удар за туроператорите - застрахователи прекратяват договори с тях

Под съмнение е връщането на парите на всички с предплатени екскурзии и почивки

04 Апр. 2020МИЛА КИСЬОВА

Ударите върху туристическия сектор, който е сред най-пострадалите от коронавируса, не спират. Туроператори са получили в първите дни на април официални писма от застрахователя им - "Армеец" АД, в които са уведомени, че задължителните им застраховки „Отговорност на туроператора“ се прекратяват предсрочно и едностранно в срок от 15 дни.

Без тази професионална застраховка туристическите агенции ще изгубят лиценза си да работят, тъй като тя е задължителна по Закона за туризма. И би трябвало да бъдат заличени от регистъра на Министерството на туризма.

По неофициална информация уведомления са получили тези клиенти на “Армеец” АД, чиято застрахователна сума е по-голяма от 25 хиляди лева, съобщава glasove.com.

На спешна среща, организирана вчера следобед от министъра на туризма Николина Ангелкова, изпълнителният директор на "Армеец" АД Константин Велев е обяснил, че всеки застраховател прави текущ анализ на риска и на тази база взема индивидуални за компанията решения. "В никакъв случай от решенията на една компания не би следвало да се прави извод за политиката на целия застрахователен пазар", е посочил Велев, който е и председател на Асоциацията на българските застрахователи. И е успокоил министър Ангелкова, че някои от туроператорите с прекратена застраховка вече са сключили нова към друг застраховател.

Застраховките "Отговорност на туроператора" се правят за срок от една година. Затова масово туроператорите у нас, чиито полици изтичат в идните месец-два, са притеснени дали ще преподпишат нови с досегашния си застраховател и, ако той откаже, дали ще намерят друг. Причината е, че застрахователите са изключително предпазливи, тъй като вероятността туроператори да изпаднат в несъстоятелност в рамките на новата застрахователна година, е напълно реална.

Ситуацията с прекратените професионални застраховки поставя под съмнение прилагането на схемата с ваучерите, рекламирани от министър Ангелкова като удачен вариант за компенсиране на хората с предплатени и прекратени екскурзии и почивки. По думите на Ангелкова тези ваучери ще са валидни за 24 месеца - срок, двойно по-дълъг от валидността на професионалната застраховка.

"Застрахователите се присъединяват към препоръките на Министерството на туризма за ползване на ваучери за отлагане на пътуванията, вместо потребителите да изискват връщане на сумите от туроператорите", се посочва в прессъобщение на ведомството след вчерашната среща. Напълно мъгляво обаче остава как на практика ще се гарантира изпълнението на ваучерната схема, ако всеки туроператор е заплашен да бъде изоставен от застрахователя си в тази тежка за цялата икономика ситуация. При това положение се изпаряват всякакви надежди клиентите да си получат обратно парите за провалените пътувания, защото без професионална застраховка дори и жизнеспособните туристически компании ще загубят лиценза и трябва да прекратят дейност.

На този фон от Министерството на туризма успокояват, че обсъждали "в непрекъснат порядък с Комисията за защита на потребителите как да се гарантират правата на клиентите". Туристически агенции, заплашени да изгубят лицензите си, пък обмислят да се регистрират в чужбина, където все още има застрахователи, готови да поемат риска.

В."Сега" се обърна за коментар към Комисията за финансов надзор, която регулира дейността на застрахователните компании. Оттам заявиха, че са сезирани от потърпевшите туроператори. "Предприели сме конкретни действия за анализ и проверка по въпросния казус, както и сме изискали конкретна информация от останалите застрахователи, които имат сключени подобни договори. За резултатите от проверката ще информираме вас и обществеността в най-кратък срок, отговориха от КФН.

 

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?