Медия без
политическа реклама

Иван Гешев плаши със страшни разкрития

Главният прокурор ще бъде разпитан 2 пъти от прокуратурата

18 Май 2023Обновена
Булфото
И Сарафов, и Гешев може да се окажат проверявани от ИВСС.

Главният прокурор Иван Гешев обяви, че ще направи сериозни разкрития за политическото влияние в съдебната система. Това ще стане, когато даде обяснения в рамките на проверки от прокуратурата и Висшия съдебен съвет. "Ще има голям срам за една част от членовете на ВСС. Това ще подейства почистващо на политическото влияние. Решен съм твърдо да го направя", заяви Гешев пред Пленума на съдебните кадровици.

ВСС реши днес по предложение на Атанаска Дишева да обсъди писмото на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов, който  сезира съвета и прокуратурата във вторник с твърдения за куп нарушения на Гешев. Против сигнала да влезе в дневния ред гласуваха Стефан Петров, Пламен Найденов, Евгени Иванов, Вероника Имова, Севдалин Мавров. В гласуването не участва Йордан Стоев поради направен отвод.

Дишева акцентира върху това, че може да бъде образувано дисциплинарно производство срещу един от тримата големи в съдебната система, сред които е и главният прокурор. Ha нeйн въпpoc ĸъм Гeшeв – пpaвил ли e зaпиcи нa 150 мaгиcтpaти  пoлитици,  ĸaĸтo ce твъpди в cигнaлa нa  Capaфoв, Гeшeв oтгoвopи, чe e глaвeн пpoĸypop и нe e нapyшaвaл Koнcтитyциятa. "Аз съм прокурор, магистрат, мъж и българин и имам достойнство. Прокуратурата е единна, но има един човек, знаете кой, и няколко членове на ВСС, чиито виждания мен не съвпадат с Конституцията", заяви още главният прокурор.

След дълго обсъждане от съдебните кадровици как точно да се процедира с писмото на Борислав Сарафов правосъдният министър Крум Зарков взе решение и обяви, че ще насрочи за следващата седмица ново обсъждане. „Hиĸoй нe мoжe дa мe yбeди, чe нямa пoдxoдящa пpoцeдypa, зa дa ce paзĸpиe ĸaĸвo ce e cлyчилo. Bъпpocът e дaли e вяpнo или нe тoвa, ĸoeтo ce твъpди. Taĸaвa пpoцeдypa имa. Aз имaм възмoжнocт и дa зaпoчнa дpyги пpoцeдypи, ĸaтo нe изĸлючвaм възмoжнocттa дa ce възпoлзвaм oт тoвa пpaвo", заяви Зарков.

Междувременно "Сега" научи, че на Гешев му предстоят два разпита в началото на другата седмица. Първият ще е по проверка, която прави Върховната касационна прокуратура, а другият - в Софийската градска прокуратура, която образува проверка по сигнала на Борислав Сарафов срещу Гешев, но която обхваща всички твърдения за злоупотреби по върховете на прокуратурата. От ВКП Гешев е призован в понеделник. След това - в понеделник или вторник, ще даде сведения и пред градската прокуратура.

Гешев обяви още, че излиза в отпуск по лични причини. Това се случи в началото на заседанието на Висшия съдебен съвет днес. Гешев се оттегля насред скандалите, които тресат върховете на прокуратурата в последните 2 седмици. Не стана ясно колко време главният прокурор ще е в отпуск.

Преди ден Прокурорската комисия на Висшия съдебен съвет реши със сигнала срещу Гешев да се занимават етичната и дисциплинарните комисии на съвета. На 12 май шестима от колегията пък поискаха уволнението на Гешев.

В днешния дневен ред на съвета са и годишните доклади на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища.

 

ЗА БАЗАТА В БОРОВЕЦ

 

Иван Гешев беше питан от членовете на ВСС и за учебната база на прокуратурата в Боровец, за която шефът на следствието Сарафов твърди, че се ползва от главния прокурор за лични нужди. Гешев отрече да е нарушил правилата за ползване на имота, които са регламентирани с негова заповед. "Срамно е да обсъждам такива твърдения, но те са за сметка на достойнството, на които ги правят", заяви главният прокурор.

Той все пак обясни, че като главен прокурор понякога му се налага да ползва имоти със специален статут и се оплака, че от три години не е ходил на ресторант. Членът на ВСС Боян Новански пък се изказа, че голяма част от прокурорите, включително и други членове на ВСС, са посещавали т.нар. регентска къща, която е дадена на държавното обвинение.

 

ПРОВЕРКИ?

Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) още не е започнал проверка във връзка с драмите и взаимните обвинения по върховете на прокуратурата. Това става ясно от отговорите на институцията на въпроси на "Сега". ИВСС, макар и с отдавна изтекъл мандат, си работи и по закон може да проверява магистратите за конфликт на интереси, почтеност и дали не уронват престижа на съдебната власт. В нито един скандал, разтърсил системата до момента, обаче инспекторатът не се е намесил адекватно. Обичайно стигналите до ИВСС скандали просто се замитат под килима.

Главният инспектор Теодора Точкова обяснява в отговорите до "Сега", че ИВСС е бил сезиран на 11 май, без да уточни от кого. В сигнала имало твърдения, че главният прокурор Иван Гешев е извършил действия, уронващи престижа на съдебната власт във връзка с взрива, който избухна край бронирания му автомобил на 1 май. Не се уточнява дали като нарушения на Гешев се сочат внушенията му, че е пътувал със семейството си, или пък нареждането му до мястото на взрива да бъде пуснат израелски експерт, който по случайност на 1 май бил в България и обядвал със зам.-директора на националното следствие Ясен Тодоров. Последното се твърди от зам. главния прокурор и директор на националното следствие Борислав Сарафов. В момента се извършва проверка по редовността и допустимостта на този сигнал, пише в отговорите на Точкова.

Тя обяснява още, че за последвалите събитие и изнесените данни от Гешев, Сарафов и Тодоров, е възложила на експертите от звеното, правещо проверки за почтеност и конфликт на интереси, до края на работния ден вчера "да съберат всички публикации по случаите от последните дни, касаещи изявленията на посочените лица". След това инспекторатът ще прецени за кое точно поведение да се самосезира, завършва Точкова.

СЕРИАЛЪТ

Драмите в прокуратурата започнаха след взрива на 1 май. След като служебният вътрешен министър опроверга от парламентарната трибуна информацията, че Гешев е бил със семейството си в колата по време на взрива, Сарафов, който го твърдеше, направи изявление, че е бил подведен. Последва и второ изявление, в което обвини Гешев, че се е намесил по делото за взрива и обяви, че прокуратурата дълбоко е нагазила на политическия терен.

На 11 май кандидатката за премиер на ГЕРБ Мария Габриел обяви, че първата работа на правосъдния й министър ще е да поиска уволнението на Гешев. Което пък явно отвърза ръцете на твърдото мнозинство в Прокурорската колегия на ВСС, дотогава ревностно бранеща Гешев, и на 12 май шестима от членовете й поискаха уволнението му. По това време Гешев беше на посещение в САЩ. След като се върна даде зрелищна пресконференция, по време на която скъса демонстративно оставката си и се обяви за мъченик за правосъдие. Гешев разказа как общува с политици, прокурори и членове на ВСС, как от името на Борисов му е било предлагано да се оттегли като посланик в Израел или Турция, и как е бил поканен да си подаде оставката. Той нападна и Сарафов като лидер на преврата и се обяви за предаден от ДПС. След това Сарафов поиска и получи охрана, след като обяви, че се страхува за живота си заради неуравновесения Гешев. После зам. главния прокурор пусна сигнал срещу главния в прокуратурата, по който вчера започна проверка.

Гешев междувременно поиска отстраняването на Сарафов, а Сарафов - отстраняването на Гешев и Тодоров.

 

РАЗСЛЕДВАНЕ СРЕЩУ ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР

 

Парламентарната комисия по правни въпроси прие на първо четене законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се създава механизъм за разследване на главния прокурор. Обсъджанията продължиха близо четири часа. Предложения имаха всички партии с изключение на ДПС, като водещото бе на Министерския съвет, представено от служебния министър на правосъдието Крум Зарков. В крайна сметка комисията прие законопроекта на служебното правителство, но отхвърли този на "Възраждане", които предлагаха разследването срещу главния прокурор да се ръководи от ръководителя на Националната следствена служба. 

"Съветът на министрите даде висока оценка на този законопроект, което означава, че се прилага ефективно конвенцията за защита правата на човека. Това е важен аргумент в две посоки: Приемането на това законодателно решение е ключът към Шенген и към по – малко разходи за обезщетения за неизпълнени решения за бъдеше, които ще трябва да заплатим към ЕС“, заяви по време на дебатите Надежда Йорданова от ДБПП.

Мирослав Иванов от ППДБ заяви, че ГЕРБ – СДС са преживели катарзис и сега са се обърнали срещу доскорошния им приятел Гешев, а Десислава Атанасова уточни, че това не е катарзис, а последователна позиция.

Председателят на правната комисия Стою Стоев заяви, че ще се направи всичко възможно да се изготви доклад за предложените законови промени, уреждащи механизъм за разследване на главния прокурор, да се разгледат в утрешното заседание на парламента.

Законопроектът предвижда разследването да се води от съдия, който трябва да бъде с минимум 12 години стаж и да е работил през последните седем години като наказателен. Също така да е съдия във ВКС или в окръжен, апелативен съд, но с ранг на съдия във ВКС. Съдиите в списъка, от който да се избере кой ще разследва главния прокурор, трябва да дадат съгласието си да участват в процедурата. Прокурорската колегия трябва да назначи този съдия като прокурор, но процедурата е такава, че не би трябвало да откаже да го направи, както когато някой прокурор или съдия става заместник-министър.

Още по темата