Медия без
политическа реклама

Протестите срещу БФС и Михайлов набират скорост

Димитър Бербатов заяви, че е склонен на диалог с ръководството на федерацията

28 Март 2022Обновена
Булфото
Фенове на "ЦСКА-София" установяват своя палатков лагер пред централата на БФС в Бояна.

Протестите срещу ръководството на БФС и президента му Борислав Михайлов стават все по-интензивни и масирани. Те започнаха още в петък в Бургас, а през почивните дни десетки аматьорски отбори протестираха срещу футболния съюз преди или след мачовете си.

Повод за недоволството е решението на Изпълкома от миналата сряда (23 март) да изключи от състава си 104 клуба, като почти всички от тях поддържат основния опозиционер във футбола Димитър Бербатов. От тази бройка 62 клуба бяха извадените заради участието си на проведения от Бербатов и екипа му конгрес на 18 март.

Особено активни в протестите са феновете на "ЦСКА-София", чийто клуб бе глобен с 15 000 лв. заради участието си на конгреса, а изпълнителният директор Филип Филипов получи забрана да заема ръководни постове във футбола за срок от 1 година. Снощи членове на фенската фракция Offenders разпънаха транспаранти с надписи срещу Борислав Михайлов на ключови места в столицата - край телевизионната кула, на "Цариградско шосе", на пътния възел за Бояна, както и на други мостове на Околовръстния път.

Тази сутрин пък започна изграждането на палатков лагер пред централата на БФС в Бояна, за който от "ЦСКА-София" се заканиха още в петък, че ще организират. Феновете имат разрешение за протеста от Столична община, като присъстващите полицаи единствено ще следят за спазването на реда.

От "ЦСКА-София" твърдят, че протестът ще е безсрочен. "Протестът ще бъде с мирни средства и няма крайна дата, като в близките дни в Бояна се очакват и футболни отбори и привърженици от цялата страна, които смятат, че е дошло време за промяна в родния футбол. Ръководството на ЦСКА е категорично, че клубът няма да се откаже от протестните действия, докато справедливостта не възтържествува", обявиха от клуба.

Димитър Бербатов заяви, че също ще се яви за началото на протеста. "Хората от БФС си мислят, че наказват клубовете, но по този начин още повече ги обединяват. Все повече и повече клубове искат да изявят своя глас на протест, по време на мач, преди мач. Нещата трябваше да бъдат различни. Има една поговорка, че власт не се дава, а се взима", коментира Бербатов преди това пред БНТ. Той отново изрази своята убеденост, че проведеният от него конгрес е бил напълно законен и очаква това да бъде потвърдено като решенията бъдат вписани в Търговския регистър.

Бербатов пак потвърди, че ако бъде вписан като президент на БФС веднага ще свика нов конгрес, който да бъде обединителен. Опозиционерът дори изрази готовност за диалог с Борислав Михайлов, но отхвърли категорично възможността двамата да управляват заедно.

"Търси се път към разбирателство, отворени сме към диалог. Власт, пари и известност се контролират най-трудно. Когато си свикнал на такъв стандарт, е трудно да се разделиш с него. Отворен съм към диалог с Борислав Михайлов и бих го поканил на такъв. Но няма как да управляваме заедно, това е абсурд. Имаме много различни виждания. Няма какво да науча от този екип на БФС", заяви Бербатов.

 

НА БАРИКАДАТА

Димитър Бербатов и екипът му спазиха думата си и се явиха при протестиращите пред централата на БФС. Там опозиционерът призова присъстващите да протестират мирно. Малко преди него дойде и треньорът на "ЦСКА-София" Стойчо Младенов, за да изкаже също подкрепата си към феновете.

"Управлението на Борислав Михайлов не дава качество. Управляващите българския футбол гледат само личните си интереси. С феновете винаги сме заедно. Няма различия между нас. Ако трябва, ще идваме всеки ден.

Едните имат 40-годишно приятелство (б.ред. - собственикът на "Левски" Наско Сираков с Борислав Михайлов), други имат 20-годишно приятелство, трети имат други интереси. На тези, на които се помага, са зад това ръководство, а не бива да е така. Форматът на първенството ни е абсурден. Седмият може да играе в Европа, а последният да продава мачове цял сезон, да бие три пъти и да се спаси", коментира Младенов.

 

ОТ БФС ПРИЕМАТ СПОКОЙНО ПРОТЕСТА

Засега от БФС приемат търпеливо палатковия лагер. Изпълнителният директор на футболния съюз Борислав Попов дори покани протестиращите тоалетните и заведението в сградата. "Нас хората не ни притесняват. Може би трябва г-жа Фандъкова да се притеснява, все пак това е общинска собственост. Щом имат разрешение, значи всичко е наред", коментира лаконично Попов.

 

Българският футбол достигна своя връх през 1994 г. с четвъртото място на световното първенство в САЩ и оттогава върви надолу. Едва ли някой трезвомислещ би оспорил това. А дъното бе достигнато на 18 март, когато стана разединение, което ще тежи дълго на целия футбол.

 

 

Още по темата