Григор Димитров се пребори геройски за 1/2-финал в Ротердам

Българският тенисист спаси два мачбола и вгорчи рождения ден на Алекс де Минор

17 Февр. 2023Обновена
ЕПА/БГНЕС архив

По изключително драматичен начин Григор Димитров се класира за 1/2-финалите на тенис турнира от категория "АТР 500" в Ротердам (Нидерландия). Тенисист №1 на България се наложи над австралиеца Алекс де Минор с 6:3, 3:6, 7:6 (6) след над два часа и половина битка в зала "Ахой Арена", отразявайки два поредни мачбола в края.

Първата ни ракета (№28 в света) беше на път да изпусне импулса от убедително спечеления откриващ сет, но все пак успя да осъществи героичен обрат в третата част. В нея празнуващият днес своя 24-ти рожден ден Де Минор (№25 в ранглистата) поведе с пробив в третия гейм и го затвърди за аванс от 3:1. Димитров успя да го върне в шестия гейм и прати мача в решаващ тайбрек.

Дългият гейм започна ужасно за Григор, който загуби първия си сервис и изостана с 0:3 точки. 31-годишният хасковлия върна минипробива и изравни при 3:3, но малко по-късно направи двойна грешка и опонентът му дръпна с 5:3 и стигна до две точки за победата при 6:4.

Австралиецът дори имаше подаването при първата си възможност да затвори двубоя, но беше спрян от българина и всъщност повече не успя да спечели разиграване до края на мача. Димитров сложи точката с първия си мачбол след зрелищна размяна на удари, пращайки в крайна сметка топката върху страничната линия след 2:33 ч. игра.

"Имах нужда от тази точка. Когато си в такава ситуация, просто чакаш своя шанс. Още в момента на удара бях сигурен, че топката ще е на линията. Не исках да стискам ръката му преди официалното потвърждение. Много съм благодарен. Вложих толкова много работа през последните седмици. Оставих сърцето си на корта до самия край. В мачове като този никога не знаеш какво ще се случи. Щастлив съм", сподели Григор в ТВ интервюто край корта.

Съперник на най-добрия ни тенисист в утрешния 1/2-финал ще бъде бившият №1 в света Даниил Медведев. Поставеният под №6 руснак се справи днес в два сета със защитаващия титлата си от миналата година №3 в схемата Феликс Оже-Алиасим (Канада) - 6:2, 6:4 за 1:23 ч.

Досега Димитров и Медведев са играли шест пъти помежду си, като българинът е спечелил само два от мачовете - на трева в лондонския "Куинс Клъб" през 2017 г. и на твърд корт на "Мастърс" в Индиън Уелс (САЩ) през 2021 г. Последната им среща беше също на 1/2-финал в зала - във Виена през октомври 2022 г., когато руснакът се наложи с 6:4, 6:2.

Двубоят им в Ротердам е в събота от 16:00 ч. наше време и ще бъде излъчван пряко по платения ТВ канал "Макс спорт 1".