Григор Димитров е 1/2-финалист за първи път от половин година

Тенисист №1 на България излиза срещу бившия №1 в света във Виена

28 Окт. 2022Обновена

Григор Димитров изигра нов позитивен мач и се класира за 1/2-финалите на тенис турнира на твърд корт в зала във Виена (Ав, €2,35 млн.). В III кръг на надпреварата от категория "АТР 500" днес първата ни ракета (№32 в света) надделя над Маркос Хирон (САЩ) с 6:3, 4:6, 6:4.

Както и в първите две срещи във "Винер Щатхале" в австрийската столица - в които елиминира с еднакъв резултат (6:3, 6:4) квалификанта Тиаго Монтейро и поставения под №3 Андрей Рубльов, 31-годишният Димитров показа уверена и сравнително стабилна игра.

Григор Димитров се класира за II кръг на тенис турнира на твърд корт в зала във Виена (Ав, €2,35 млн. слагайки край на серията си от три поредни загуби.
Григор Димитров изигра най-добрия си мач от поне половин година насам и се класира за 1/4-финалите на тенис турнира от категория "АТР 500" във Виена.

Григор стартира шеметно и спечели откриващите седем точки поред, както и 14 от първите 15 разиграни топки. Светкавично изграденият аванс от 3:0 гейма му осигури първия сет само за 28 мин., като в тази част българинът загуби само две точки на свой сервис.

В началото на втория сет Хирон навлезе в ритъм и пръв стигна до пробив - в четвъртия гейм, но не успя да го затвърди и след моментален рибрейк нашият тенисист изравни при 3:3. Равенството се задържа и при 4:4, но 10-ия гейм Димитров предаде подаването си в най-неподходящия момент и резултатът в сетовете беше изравнен.

Решаващата част започна с ранен пробив полза на Григор, но американецът го върна веднага и изравни на 2:2 гейма. Този път българинът беше онзи, който нанесе решаващия втори удар и с нов брейк в 9-ия гейм и уверен сервис в 10-ия подпечата мястото си в Топ 4 на турнира.

Съперник на Димитров в спора за място на финала във Виена ще бъде бившият №1 в света Даниил Медведев. В суперсблъсъка от 1/4-финалите руснакът победи Яник Синер с 6:4, 6:2. В долната половина на схемата пък 1/2-финалът ще противопостави Борна Чорич срещу Денис Шаповалов.

Димитров и Медведев имат пет официални мача във веригата на АТР, като българинът е спечелил два от тях - първата и последната среща. Точно преди година Григор обърна руснака с 4:6, 6:4, 6:3 на 1/8-финалите от "Мастърс" в Индиън Уелс, проведен със седем месеца закъснение заради пандемията от COVID-19.

За последен път Григор Димитров игра 1/2-финал в тура преди половин година - в средата на април той стигна до предпоследното стъпало на "Мастърс" в Монте Карло, където отстъпи пред Алехандро Давидович Фокина. Именно турнирът в Княжеството беше и последният, на който хасковлията постигна три поредни победи (общо четири тогава).