Медия без
политическа реклама

Задава се преврат в българските щанги

Треньорът на националните отбори Иван Иванов ще опита да стане президент само два месеца преди олимпийските игри

БФВТ
Управляващата от 2011 г. троица - Борислав Гидиков, Неделчо Колев, Иван Иванов (от ляво на дясно), се разпада окончателно

В ръководството на българската федерация по вдигане на тежести (БФВТ) ще има неочаквани промени, и то точно преди олимпийските игри в Токио. Съвсем изневиделица, едва 7 месеца след предишното извънредно общо събрание, на което президентът Неделчо Колев бе преизбран, е свикано ново - за 28 май. При това то не е извънредно, но отново в дневния му ред има точки за избор на геренален секретар, президент и Управителен съвет (по принцип мандатите на ръководството са по 4 г.). 

Събранието през октомври 2020 г. бе свикано по искане 12 от 34-те лицензирани клуба в БФВТ, които настояваха първо - за промяна на устава на федерацията, който на практика бетонира което и да е ръководство, и второ - за избор на нов президент и ръководни органи. Нито едно от тези неща не стана. Тогавашният УС насрочи така събранието, че точката за промяна в устава да бъде след тази за изборите (т.е. - опозицията нямаше как да издигне свой кандидат), затова и Колев бе преизбран, а уставът остана непипнат.

Единствената съществена промяна тогава бе, че един от управляващата троица в БФВТ - генералният секретар Борислав Гидиков, бе освободен и пратен в трета глуха, с мъглявата формулировка, че "ще насочи приоритетно усилия за подготовката и изявите на най-добрите български щангисти".

Генерален секретар стана човекът, който на практика върши цялата административно-оперативна работа в БФВТ - доц. Димитър Димитров. Но Колев и третият от троицата - старши треньорът на националните отбори Иван Иванов, останаха по местата си, където са от пролетта на 2011 г.

Сега работата намирисва на преврат, защото именно Иванов ще е кандидат за президент. За тези му намерения в щанги средите се знаеше още от по-рано, но не се очакваше да всичко да стане толкова скоро. Все пак той току-що изведе националите до отборната европейска титла на първенството в Москва и трябва да подготвя трима щангисти с квоти за олимпийските игри в Токио през юли (от тях ще бъдат избрани двама за двете квоти). 

По повод успеха на европейското Иванов заяви открито намерението си повече да не е треньор, но след олимпиадата. 

"Нямам намерение да остана в отбора - май месец стават 10 години откакто съм начело и вече съм прекалено изморен. Вече бях заявил, че след олимпиадата ще се оттегля. Ако следващото треньорско ръководство иска да помагам, ще помагам - сигурно няма да имат нищо против", каза на 14 април той. 

Едва 10 дни по-късно е взето решението за ново общо събрание, на което той ще е кандидат за президент (същевременно Неделчо Колев почти е изчезнал от публичния живот и изглежда е хвърлил кърпата). Засега не са ясни точните намерения на Иванов - дали, ако бъде избран за шеф на БФВТ, ще помага и за подготовката на олимпийците ни, или пък ще вземе само началническите функции и ще остави всичко в ръцете на други треньори?

И в двата варианта това изглежда рисково, най-вече за представянето на щангистите ни в Токио. В първия случай Иванов ще трябва да се раздвоява между две отговорни длъжности, без практически да може да дава 100% от капацитета си за нито една от двете. А във втория ще остави състезателите, които лично е ръководил толкова години по лагерите, в ръцете на друг треньор. Знае се и кой най-вероятно ще е този наследник - един от помощниците му в националния тим, Никола Колев от Сливен. Но въобще не е сигурно дали помощникът ще може да влезе във водеща роля за толкова кратко време и ще свърши толкова бързо и добре работата на Иванов в подготовката на тримата щангисти...

Не е съвсем ясно защо е това бързане за смяна на президента Неделчо Колев, но  дневния ред на събранието дава козове и ще активизира и опозицията. Този път промяната на устава на БФВТ ще се гласува преди изборите за ръководство, което означава, че недоволните от настоящото управление клубове на 28 май ще имат възможността да издигнат свой кандидат за президент. И тогава, при условие, че през октомври опозицията бе 12 от 34-те клуба, не е съвсем ясно дали пасиансът на инициаторите за събранието ще излезе...

Още по темата