Волейболистките ни допуснаха първа загуба на Евро`21

Германия се възползва от непостоянната игра и слабото посрещане на българките, и постигна 3:2 в Пловдив

22 Авг. 2021
Нася Димитрова (вдясно) този път е пробила блокадата на Камила Вайцел.

Женският ни национален отбор по волейбол записа първа загуба на европейското първенство, на което България е съорганизатор, заедно със Сърбия, Румъния и Хърватия. Тимът, воден от Иван Петков, отстъпи с 2:3 на Германия (23:25, 25:16, 21:25, 25:18, 10:15) в мач от група В, игран в зала "Колодрума" в Пловдив.

За разлика от победите с по 3:0 над Гърция и Испания, този път волейболистките ни показаха по-непостоянна игра, проявиха доста слабости в посрещането, а и съперникът този път бе достатъчно класен, за да се възползва от грешките ни.

Въпреки това България успя на два пъти да изравни геймовете, след като тимът на Германия бе повел. Голяма помощ отново оказа публиката, която не спря да подкрепя състезателките ни през целия мач, продължил два часа и 11 минути. В тайбрека обаче се стигна до 14:7 за германките и нашият отбор успя да спаси едва три от седемте мачбола.

Влияние оказа и мускулната травма в дясното бедро на капитана Елица Василева, която все пак успя да издържи и петте гейма, като завърши с 12 т. Най-резултатна в тима ни бе Гергана Димитрова (19 т.), следвана от Емилия Димитрова (18), Нася Димитрова (13) и Христина Вучкова (12). Най-много точки сред германките записа Луиза Липман (18 т.).

"Определено ни натиснаха на сервис. Ние го очаквахме, но въпреки това имахме страхотна атака. Над 50% в атака при такова посрещане си е успех. За първи път ми се случва да имаме с 12% по-силна атака и да загубим мач по този начин. Аз го отдавам на това, което го очаквахме, а не стана - много леки топки паднаха в нашето игрище. Но момичетата се раздадоха, показаха воля в много трудни моменти, но мач се печели с малко други неща, но това ще си остане между нас. Малко съм разочарован с оглед на играта в определените фази, но някои неща съм доволен. Ще се опитаме да изчистим грешките във времето, което имаме. Със сигурност можеше да работим малко по-добре на сервис. Пак казвам - ние знаехме тяхното добро посрещане, техния активен сервис, че пласират много топки и играят по-нестандартно когато са в некомфортна ситуация, знаехме и силата на Липман, но такъв е бил деня, така се е случило...”, коментира селекционерът Иван Петков.

След тази загуба България е на второ място в групата със 7 т., на 2 т. след лидера Полша, срещу който ще играем в сряда в последния си мач. Германия е на трета позиция с 5 т. Следващият ни (и предпоследен) двубой е във вторник от 20:30 ч. срещу Чехия. Победа в този мач ще ни осигури и на теория място на 1/8-финалите на първенството.