Верстапен прати в историята рекорди на Шумахер и Хамилтън

Шампионът вече е №1 по най-много победи и най-много точки в един сезон от Формула 1

31 Окт. 2022
Макс Верстапен обира овациите на публиката в Мексико сити след историческата си победа на пистата "Ерманос Родригес".

Двукратният световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен спечели "Гран при" на Мексико и подобри два рекорда, притежавани от двамата най-титулувани пилоти в историята на спорта - 7-кратните носители на титлата Михаел Шумахер и Люис Хамилтън.

За нидерландския ас на "Ред Бул" успехът на пистата "Ерманос Родригес" в столицата Мексико сити беше 14-и в 20 състезания от началото на сезона, което е ново върхово постижение за най-много победи в рамките на една календарна година. Предишният рекорд от 13 спечелени надпревари беше поставен от Шумахер през 2004 г. (в 18 старта) и повторен от германския му сънародник Себастиан Фетел през 2013 г. (в 19 старта).

Също така с триумфа си в Мексико Верстапен събра 416 т. в генералното класиране през 2022 г., което е безпрецедентен актив. Досега най-много точки в един сезон беше печелил Хамилтън - 413 в 21 старта през 2019 г. До края на шампионата тази година остават още две надпревари от общо 22 в календара.

Именно британецът със своя "Мерцедес" финишира втори в снощното състезание, с 15,1 сек. изоставане от победителя. Трети се нареди местният любимец Серхио Перес с другия "Ред Бул".

"Стартът помогна много за останалата част от състезанието след първия завой - коментира 25-годишният Макс, който потегли от полпозишън. - Освен това ние бяхме и с различна стратегия спрямо колите около нас. Това е невероятен резултат, скоростта и поведението на колата бяха страхотни. Трябваше да се погрижим за гумите, защото имахме много дълъг стинт с медиум, но се справихме. Невероятна година. Определено се наслаждавам и ще се опитам да спечеля още."

Непосредствено зад призовата тройка четвърти се класира Джордж Ръсел с втората кола на "Мерцедес", а пети и шести завършиха двамата пилоти на "Ферари" - съответно Карлос Сайнц-младши и Шарл Льоклер.

Седми след фантастично каране финала пресече Даниъл Рикардо с "Макларън", въпреки че бе наказан с 10 сек. заради удар с Юки Цунода ("Алфа Таури") в 51-вата обиколка. Точки в Мексико взеха още Естебан Окон ("Алпин"), Ландо Норис ("Макларън") и Валтери Ботас ("Алфа Ромео").

С третата си позиция Перес отново успя да излезе на второ място в класирането за сезона с актив от 280 т., изпреварвайки Льоклер (275 т.). При конструкторите "Ред Бул" е лидер с 696 т., следван от "Ферари" с 487 и "Мерцедес" с 447.

До края на шампионата остават състезанията в Бразилия (13 ноември) и ОАЕ (20 ноември).