Ансамбълът също стъпи на континенталния връх - за първи път от 1990 г.

20 Май 2023Обновена
Фейсбук/БФХГ
Боряна Калейн играе съчетанието си с топка, за което получи оценка от 33.100 т.

След 29 години очакване България отново има абсолютна европейска шампионка по художествена гимнастика. Боряна Калейн спечели титлата от първенството на Стария континент в Баку при завръщането си на големия подиум.

За последно европейска шампионка в многобоя стана Мария Петрова в Солун през 1994 г., след което първите места бяха окупирани все от представитеки на бившия СССР и два пъти от израелки - Линой Ашрам през 2020 г. и Дария Атаманов през 2022 г.

В добавка Стилияна Николова завоюва бронза и така имаме две медалистки, което пък не се бе случвало от Евро 1988 в Хелзинки (тогава Адриана Дунавска и Елизабет Колева поделиха златото с Александра Тимошенко от СССР).

За Боряна триумфът е още по-голям, тъй като тя претърпя няколко кризи, заради които не успя да участва в големи състезания. За последно това ѝ се случи за Световната купа в София в края на март, когато дори се заговори, че може да се откаже от големия спорт.

Звездата на българския национален отбор по художествена гимнастика Боряна Калейн може да прекрати състезателната си кариера.

Но в Баку Калейн се завърна и спечели убедително златния медал в многобоя с общо 131,000 т. На предните две европейски първенства тя два пъти завърши със сребърно отличие - през 2021 г. във Варна след рускинята Арина Аверина, а миналата година в Тел Авив след Дария Атаманов.

Втора се класира световната шампионка - София Рафаели, а Стилияна Петрова завърши с бронза - 129,500 т., изпреварена само с половин десета от италианката.

"Много ми е трудно да опиша емоциите в този момент, но съм много, много, много щастлива. Имах едно усещане, едно предчувствие, че ще успея да постигна мечтата си и се радвам, че успях. Вярвах в този успех. Радвам се, че отборът ни е толкова силен. Радвам се и за Стили, защото тя е отлична гимнастичка - заяви пред БНТ Калейн. - Радвам се, че изравнявам постиженето на г-жа Мария Петрова, която е една легенда в нашия спорт. Имах нужда от това да спра, да се отдалеча от гимнастиката и от всички емоции около нея, за да мога отново да се върна на подиума."

Малко по-късно и ансамбълът на България спечели абсолютната титла в многобоя. Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова събраха 68,50 точки за двете си композиции - 35,600 на пет обръча и 32,450 за три ленти и две топки.

На второ място остана ансамбълът на Израел, а трети са представителките на домакините от Азербайджан.

Така световните шампионки от София 2022, водени от треньорката Весела Димитрова завоюваха първо абсолютно европейско злато от 1990 г. в Гьотеборг (Шв), когато за последно българският ансамбъл бе златен медалист в многобоя.

Утре българките - и индивидуално, и при ансамблите, ще имат възможност да спечелят още титли, тъй като ще участват във финалите на отделните уреди.

А триумфът в индивидуалната и ансамбловата надпревара направи българския тим и отборен европейски шампион на първенството в Баку. След България останаха съставите на Украйна и Израел: