"Реал" (Мадрид) и "Наполи" не допуснаха нощ на чудесата в Шампионската лига

Вече са ясни всички 1/4-финалисти в най-комерсиалния клубен турнир във футбола

16 Март 2023
Карим Бензема (вляво) благодари на публиката на "Реал" за овациите заради гола му в реванша срещу "Ливърпул", но го прави с болка на лице, тъй като получи травма при отбелязването.

"Реал" (Мадрид) и "Наполи" станаха последните 1/4-финалисти в турнира на Шампионската лига. Техните съперници на 1/8-финалите - съответно "Ливърпул" и "Айнтрахт", имаха амбиции да поднесат сензации в реваншите, но това така и не се случи.

"Реал" надделя с 1:0 като домакин срещу "Ливърпул" и си осигури общ резултат 6:2 от двата мача. Надеждите на англичаните за чудо се сблъскаха със сигурната игра на "Реал", чийто футболисти не допуснаха никаква възможност за изненада.

През първата част се запомниха пропуски на мадридчани и почти нищо насреща от страна на "Ливърпул". Винисиус Жуниор изтърва на два пъти да открие резултата, а в 20-ата мин. Едуардо Камавинга улучи напречната греда с далечен шут. Героични намеси преди и след почивката (срещу Винисус и Федерико Валверде) имаше вратарят на "червените"  Алисон Бекер.

В 78-ата мин. актуалният носител на "Златната топка" Карим Бензема вкара за 1:0 след пас на Винисуис. Мигове преди попадението си обаче французинът получи травма след сблъсък с Върджил ван Дайк и беше сменен принудително.

Това беше и мач №300 на "Реал" в Шампионската лига и предшестващия турнир за КЕШ. Мадридчани са лидери по изиграни двубои, като следват "Байерн" (280 мача) и "Барселона" (277).

В другия 1/8-финал от вечерта "Наполи" спечели с 3:0 срещу "Айнтрахт" и продължи напред с общ резултат 5:0. Голмайсторът на неаполитанците Виктор Осимен вкара първите две попадения - в 45-ата и 53-ата мин.

В 64-ата мин. пък полякът Пьотр Зелински покачи от дузпа, отсъдена заради нарушение срещу самия него от страна на Антъни Тейлър.

Така "Наполи" се класира за пръв път в историята си до 1/4-финалите в Шампионската лига след три неспешни опита за преодоляване на 1/8-финалите.

Преди двубоя се разиграха грозни сцени в центъра на Неапол между привърженици на двата отбора. Стигна се до масови сбивания, бяха запалени автомобили, а някои улици се превърнаха в бойно поле. Наложи се полицията да разпръсне феновете с водни струи и силови средства. В града бяха мобилизирани над 800 униформени, но това не попречи да бъде подпален и един полицейски автомобил.

До сблъсъците се стигна след напрежението между двете агитки по време на първия двубой. Заради това феновете на "Айнтрахт" бяха призовани да не пътуват до Италия, но част от най-крайните привърженици не се съобразиха с искането.

1/8-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2022/2023

"Челси" - "Борусия" (Дортмунд) 2:0 (Стърлинг 43, Хаверц 53-д) / в първия мач 0:1

"Бенфика" - "Брюж" 5:1 (Рафа Силва 38, Гонсало Рамош 45+2, 57, Жоао Марио 71-д, Нереш 77; Майер 87) / 2:0

"Байерн" (Мюнхен) - "Пари Сен Жермен" 2:0 (Чупо-Мотинг 61, Гнабри 89) / 1:0

"Тотнъм" - "Милан" 0:0 / 0:1

"Порто" - "Интер" 0:00:1

"Манчестър Сити" - РБ (Лайпциг) 7:0 (Холанд 22-д, 24, 45+2, 53, 57, Гюндоган 49, Де Бройне 90+2) / 1:1

"Наполи" - "Айнтрахт" (Франкфурт) 3:0 (Осимен 45, 53, Желински 64-д) 2:0

"Реал" (Мадрид) - "Ливърпул" 1:0 (Бензема 78) / 5:2