Нищо ново във Формула 1 - Верстапен е сам на върха

Също като през 2023 г., "Ред Бул" стартира новия сезон с двойна победа

02 Март 2024
Карираният флаг посреща управлявания от Макс Верстапен болид на "Ред Бул", пресичащ финала на пистата "Сахир" далеч пред всички останали участници в "Гран при" на Бахрейн.

Тоталната доминация на Макс Верстапен и "Ред Бул" във Формула 1 продължава. Нидерландецът и австрийският му отбор спечелиха по безапелационен начин откриващото състезание от сезон 2024 в най-комерсиалния автомобилен спорт - за "Гран при" на Бахрейн.

Асът на "червените бикове" водеше във всеки миг от надпреварата на пистата "Сахир" и завърши с над 22 сек. преднина пред съотборника си Серхио Перес, който пък гарантира двойната победа на шампиона при конструкторите. По абсолютно същия начин започна и кампанията през 2023 г., приключила с третата поредна световна титла на Лудия Макс.

Освен всичко друго днес Верстапен направи и най-бързата обиколка, което му донесе и бонус точката за генералното класиране. Това беше и общо петият Голям шлем в кариерата на 26-годишния ас (полпозишън, победа, най-бърза обиколка и лидерство във всяка обиколка).

Победата е осма поредна за Макс и 18-а в последните 19 състезания от F1, след като той спечели последните седем от миналия сезон.

Тази вечер "Ферари" оправда претенциите си да бъде основен конкурент, класирайки двата си болида непосредствено зад тези на "Ред Бул". Третото място на подиума заслужи Карлос Сайнц-младши, а четвърти се нареди Шарл Льоклер.

В Топ 5 финишира също Джордж Ръсел с "Мерцедес", а шести се класира Ландо Норис с "Макларън". Седемкратният шампион Люис Хамилтън с другия "Мерцедес" завърши 7-и, а в зоната на точките влязоха още Оскар Пиастри с втория "Макларън", както и двамата пилоти на "Астън Мартин" - Фернандо Алонсо и Ланс Строл.

Вторият старт и тази година ще бъде за "Гран при" на Саудитска Арабия. Състезанието в Джеда следващия уикенд също ще бъде в събота (9 март), а тренировките и квалификацията - съответно в четвъртък (7 март) и петък (8 март).