Медия без
политическа реклама

Надига се нова вълна наказания за допинг на руски спортисти

След санкциите на волейболиста Мусерски и биатлониста Лапшин предстои да разберем съдбата на още 143-ма състезатели

ЕПА/БГНЕС
218-сантиметровият централен блокировач Дмитрий Мусерски е един от стълбовете на руския волейболен отбор.

Една от звездите на световния волейбол - Дмитрий Мусерски, бе дисквалифициран за положителна допингпроба при тест, направен през далечната вече 2013 г. Олимпийският (2012 г.), световен (2011) и европейски (2013) шампион, който в момента е състезател на японския "Сънтори", няма право да играе до 4 януари 2022 г., а 9-месечната му дисквалификация е влязла в сила от 5 април 2021 г.

Новината бе съобщена официално от пресслужбата на "Сънтори". И не предизвика кой знае каква сензация, защото 32-годишният Мусерски не е единственият руски спортист, дисквалифициран заради стара допингпроба. Но всъщност, тя е сигнал за началото на нова серия наказания на топсъстезатели от Русия, която започва в навечерието на зимните олимпийски игри в Пекин през февруари 2022 г.

 

Защо руснаците са пак на мушката

 

"В историята с Мусерски няма нищо странно и необичайно. Просто Световната антидопингова агенция (WADA) най-накрая получи базата данни LIMS (Lab Information Management Software) на РУСАДА (руската антидопингова агенция). Така че, сигурен съм, подобни дела в близко време ще възникват доста често. Макар и да не искаха (руските спортни власти) и да се стараеха максимално да прочистят базата данни, WADA все пак я получи. И ще изходи от тази база, за да възбуди допингови дела срещу руски спортисти, макар да е ясно, че много от шишенцата с проби вече физически не съществуват. Само че в LIMS има запис, че такава проба е имало, макар и допингът в организма на спортиста да е бил в минимална концентрация".

Така коментира случая с волейболиста Мусерски руският спортен юрист Иля Чичеров. И на практика подготви спортната общественост в Русия за наближаващата нова вълна от наказания.

Чичеров даде и пример със също наскоро дисквалифицирания биатлонист Тимофей Лапшин, който бе наказан за 1 година заради допингпроба, взета през 2013 г. Данните за наличието на забранено вещество в организма на Лапшин също бяха извлечени от LIMS. Впрочем, Лапшин вече е грижа на корейския биатлон, защото през 2017 г. получи южнокорейски паспорт и представя тази страна на олимпийските игри в Пьонгчанг`18.

Въпросната електронна база данни за взети и анализирани проби на руски спортисти всъщност стана причина за отстраняването на Русия от световния спорт за 4-годишен период. И не толкова самата LIMS, съхранявана допреди 3 години и половина в Московската антидопингова лаборатория, а нейното прочистване от страна руските държавни органи, преди тя да бъде предадена на WADA, каквото бе споразумението, за да бъде възстановен международният лиценз за дейност на РУСАДА. 

 

Историята

 

След подписване на споразумението започна едно предълго шикалкавене и протакане от страна на руските власти, които при това бяха официално предупредени от WADA, че LIMS, която предадат, ще бъде сравнена с предоставената ѝ още през 2015 г. база данни от бившия шеф на Московската лаборатория Григорий Родченков, който емигрира в САЩ и стана защитен от ФБР свидетел и главен източник на сведения за държавно подпомаганата допинг система в Русия. Имаше и намеса на Следствения комитет на Руската федерация, който иззе данните от лабораторията за разследване, но е последвало заличаване на данни.

Доказано е, че преди предаването, което се проточи доста след крайния срок (той бе 31 декември 2018 г.), са били изтрити 20 000 файла от архива. А също така, че руската страна е премахнала от LIMS именно данните за т.нар. "подозрителни" проби - т.е. тези, чийто първичен анализ е съдържал извод за наличие на забранени субстанции и затова подлежат на втори, по-задълбочени изследвания. Което усложни значително разследването срещу повече от 100 руски спортисти, които са дали положителни допингпроби в периода 2012-15 г.  

Гръмката новина за отстраняването на Русия от световния спорт за 4-годишен период обходи света със скоростта на светлината. Чуха се много "за" и "против".

Шест месеца след предаването на LIMS - през май 2018 г., петчленен екип на WADA получи от Московската лаборатория и общо 2262 запазени проби, побрани в 4524 шишенца, тъй като са били разделени на А и Б проби.

Впоследствие - през май 2020 г., след като завърши детайлния анализ на получените данни и на съдържанието на шишенцата, Звеното за разузнаване и разследвания (Intelligence and Investigations Team - I&I) на WADA обяви края на делото за манипулиране на пробите на 298 руски спортисти, съхранявани в Московската лаборатория. В хода на разследването са били анализирани 24 000 терабайта (TB) данни и 400 000 часа аудиофайлове. След което е доказано, че 145 проби (48.6% от всички 298) са били манипулирани.

Звеното за разузнаване и разследвания (Intelligence and Investigations Team - I&I) на световната антидопингова агенция (WADA) обяви, че е завършило работа по делото за манипулиране на пробите на 298 руски спортисти, съхранявани в Московската лаборатория.

Резултатите бяха предадени на 28 международни спортни федерации, защото състезателите са от 28 вида спорт. И вече започват да излизат наказанията, а 

 

случаите с биатлона и волейбола са само началото

 

Специално за Дмитрий Мусерски се оказа, че за неговата санкция се е знаело още преди олимпийските игри в Токио 2020 и това е истинската причина той да не е в тима, който стана вицешампион, а не контузия, както бе обявено официално пред медиите. 

"През април 2021 г. спортистът бе уведомен от международната федерация по волейбол (FIVB), че срещу него е започнало разследване за възможно нарушаване на антидопинговите правила през 2013 г. и за възможна дисквалификация за 2 г. Обвиненията бяха въз основа на съдържащата се в базата данни на Московската антидопингова лаборатория и предоставена на WADA информация, че спортистът е дал през януари 2013 г. положителна проба за забранената субстанция метилхексанамин (клас S6 b) след мач от първенството на Русия", призна официално руската волейболна федерация след новината за наложеното на Мусерски наказание.

Волейболистът също разказа, че е бил уведомен за предстоящото налагане на санкция още през пролетта и затова не е бил в състава на "сборная" в Токио 2020. Той добави, че концентрацията на забраненото вещество в пробата му е било много малка, на долната граница за наказание. Но въпреки това няма да обжалва санкцията.

"Няма да подавам жалба в Спортния арбитражен съд (CAS). Налага се да приема това наказание, както ме посъветваха юристи. В противен случай рискувам да бъда дисквалифициран за по-дълъг срок, защото за такова нарушение санкцията е до 4 години. А сега ще се завърна на терена още в началото на 2022 г.", заяви Мусерски.

Той и биатлонистът Тимофей Лапшин нистина се отърваха с минимални за подобни провинения наказания. Сега предстои да разберем кои са останалите 143-ма руски топспортисти от още 26 вида спорт, които в периода 2012 - 2015 г. са дали положителни проби, което е било скрито от руските спортни власти, за да могат те да продължат да се състезават.

Още по темата