Кръстаич рискува в дебюта си и България спечели с 5:1

Селекционерът на националите пусна петима дебютанти и си осигури оставане в трета дивизия на Лига на нациите

23 Септ. 2022
Националите поздравяват капитана си Кирил Десподов (вторият от дясно на ляво), който е вкарал за 2:1 срещу Гибралтар.

Националният отбор на България изигра един от най-силните си мачове в последните години и разгроми с 5:1 като домакин Гибралтар в мач от група 4 на Лига С в турнира Лига на нациите. С този успех тимът ни не само взе реванш за унизителното равенство 1:1 срещу този съперник през юни, но и на теория си осигури оставане в третата дивизия на надпреварата.

Двубоят, който се игра в Разград, беше дебютен за Младен Кръстаич като селекционер на българския отбор. Сръбският специалист показа голям кураж и заложи на силно експериментален състав, в който имаше двама пълни дебютанти - Марин Петков ("Левски") и Илия Груев - младши ("Вердер", Гер). По-късно в игра влязоха още трима футболисти, които записаха първи минути за мъжкия национален отбор - Георги Русев ("ЦСКА 1948"), Йоан Стоянов ("Секция", Нес Циона, Изр) и Никола Илиев ("Интер", Ит).

Не само съставът бе различен, но и футболът, който показахме - силно офанзивен, с голямо желание за победа до самия край.

В 23-ата мин. България поведе с 1:0, след като Валентин Антов ("Монца", Ит) засече с глава центриране от ъглов удар на Филип Кръстев ("Левски").

Само три минути по-късно обаче Гибралтар изравни за 1:1 чрез капитана си Рой Чиполина, след като в предната атака централният ни защитник Петко Христов ("Специя", Ит) трябваше да изчисти топката от голлинията.

За разлика от предишни мачове обаче българските национали този път не рухнаха психически след изравняването, а веднага тръгнаха да търсят обрат. И го постигнаха в 36-ата мин., когато нашият нов капитан Кирил Десподов ("Лудогорец") вкара с удар по земя след пас на Илиян Стефанов ("Левски").

След почивката на терена имаше пълна доминация от страна на националите ни. В 52-ата мин. Радослав Кирилов ("ЦСКА 1948") направи 3:1 с мощен удар след разбъркване. В 55-ата резултатът вече бе 4:1, след като Илиян Стефанов вкара с глава добавка на отбит от противниковия вратар първоначален негов шут.

Последното попадение Кирилов пусна красив пас зад гърба на защитата на Гибралтар и Марин Петков увенча добрата си игра в дебюта си с гол - 5:1.

В другия мач от групата ни Грузия спечели с 2:0 домакинството си срещу Северна Македония и така си осигури първото място в групата, като вече има 13 точки. По този начин грузинците се класират за Лига В, а и си спечелиха право за участие в плейофи за Евро 2024. Следва Северна Македония със 7 т., а България е на трета позиция с 6 т. Последен само с 1 точка е Гибралтар, който ще изпадне в Лига D.

В понеделник обаче националите ни имат шанс да завършат на второ място, стига да спечелят гостуването си срещу Северна Македония в Скопие.

МНЕНИЕ

След края на мача селекционерът Младен Кръстаич се опита да не изпада в крайна радост от успеха и демонстрира реализъм. "Радвам се за играчите, тъй като с тази победа си осигурихме оставане в групата. Искам да честитя на футболистите за хубавото представяне в мача. Има някои неща от технически характер, върху които да работим, но най-важното беше да победим. Със сигурност има и забележки, но най-важното беше това, което показахме през 90-те минути. Гибралтар не е мерило, но когато завършихме 1:1 се оказа, че е мерило. Сега показахме повече. България трябва да показва такъв футбол и да прави такива резултати.

Днес имаше и много дебютанти. Със сигурност селекцията ще продължи и напред - първо да мине мачът със Северна Македония.

Не е необходимо във футбола да откриваш топлата вода - нужни са ни бързи и експлозивни футболисти, мисля, че с моя екип успяхме да ги намерим", коментира сърбинът.

Уругвайският треньор на Гибралтар Хулио Рибас пък каза: "България имаше тотално превъзходство. Първото полувреме беше горе-долу равностойно, но през второто България доминираше напълно и заслужено победи."