Исторически хаос в Мелбърн завърши с нова победа на Верстапен

"Гран при" на Австралия създаде прецедент във Формула 1 с три червени флага

02 Апр. 2023
Пилотът на "Мерцедес" Джордж Ръсел гледа как стюарди потушават с пожарогасители възпламенилия се двигател в колата му, заради който състезанието беше забавено и с виртуална кола за сигурност в 17-ата обиколка.

За първи път в историята състезание от Формула 1 беше спряно три пъти с червен флаг заради инциденти по трасето. Прецедента създаде надпреварата за "Гран при" на Австралия, в която след трите рестарта до финала се добраха едва 12 автомобила, предвождани от кола за сигурност.

Първи сред тях беше световният шампион Макс Верстапен с "Ред Бул", за когото това е втора победа от три старта през 2023 г. Втори завърши Люис Хамилтън с "Мерцедес", а за трети път този сезон на подиума се качи друг бивш носител на титлата - Фернандо Алонсо с "Астън Мартин".

За пилот на деня пък беше избран вторият състезател на "червените бикове" Серхио Перес, който стартира от бокса, но се промъкна през целия хаос и финишира на 5-а позиция. Мексиканецът добави и бонус точката за най-бърза обиколка.

Сейфтикар излезе на пистата "Албърт Парк" в Мелбърн още в първата обиколка заради Шарл Льоклер, който се завъртя на третия завой и болидът на "Ферари" остана в зоната за сигурност. В осмата обиколка пък състезанието беше прекъснато за първи път, след като Александър Албън разби своя "Уилямс" в стената на шестия завой.

След 20-минутно прекъсване бе даден втори старт, като пилотите отново тръгнаха от местата на решетката. Три обиколки преди края Верстапен имаше аванс от осем секунди и половина пред Хамилтън, но точно тогава дойде вторият червен флаг - заради излетяла гума от колата на Кевин Магнусен, и състезателите отново се прибраха в бокса.

Още 15 минути по-късно болидите отново се наредиха на старта, но в първия завой от предвидените последни две обиколки масова катастрофа предизвика моментално спиране на надпреварата с трети червен флаг. Около половин час по-късно беше решено оцелелите автомобили да бъдат изведени за заключителна обиколка от кола за сигурност, която да ги отведе до последния завой преди карирания флаг.

Преди последния рестарт Карлос Сайнц-младши получи 5-секундно наказание, след като в мелето при второто потегляне закачи със своя "Ферари" задната гума на Алонсо и испанецът се завъртя и остана извън трасето. В крайна сметка пилотът на "черните кончета" се смъкна на 12-а позиция в крайното класиране, мака да пресече финала пети.

С новите 25 точки Верстапен събра общо 69 т. и увеличи аванса си пред втория Перес (54 т.). Трети в генералното класиране е Алонсо с 45 т. При конструкторите лидер е "Ред Бул" със 123 т., следван от "Астън Мартин" с 65 и "Мерцедес" с 56.

Следващият старт е за "Гран при" на Азербайджан на 30 април.