"Интер" опря "Барса" до стената в Шампионската лига

"Байерн" постави нов рекорд в груповата фаза на най-престижния футболен турнир

05 Окт. 2022
Турският халф на "Интер" Хакан Чалханоглу ликува, след като е пратил топката в мрежата зад Марк-Андре тер Стеген във втората минута от добавеното време на първото полувреме за гола, оказал се решаващ с сблъсъка с "Барселона" в Милано.

"Интер" победи "Барселона" с 1:0 и усложни до максимална степен задачата на каталунците да стигнат до 1/8-финалите в Шампионската лига. Двубоят беше от третия кръг в група С на най-силния клубен турнир по футбол и противопостави двата гранда, които в предишните срещи отстъпиха пред третия европейски колос в потока - "Байерн" (Мюнхен).

Мачът на ст. "Джузепе Меаца" в Милано беше решен с гол на Хакан Чалханоглу в добавеното време на първото полувреме. Каталунците така и не съумяха да върнат попадението, въпреки че имаха сериозно надмощие след почивката, а в самия край претендираха и за дузпа.

Второто поражение от три изиграни мача опира "Барса" до стената и на практика оставя тима на Шави Ернандес без право на повече грешки, за да може да заеме една от първите две позиции в крайното класиране. В следващия кръг испанците посрещат "Интер" на своя "Камп Ноу" и се нуждаят от задължителна победа, която да съхрани шансовете им.

В ранния мач от групата лидерът "Байерн" разгроми "Виктория" (Пилзен) с 5:0 и постави нов рекорд в Шампионската лига. Германският хегемон стана първият отбор в историята, който записва 31 поредни мача без поражение в груповата фаза (28 победи и 3 равенства в серия, започнала през октомври 2017 г.).

Голеадата във вратата на чешкия първенец се разрази в рамките на общо по-малко от час в двете полувремена. Льороа Сане откри резултата в 7-ата мин. и направи 4:0 в 50-ата мин., а останалите попадения вкараха Серж Гнабри в 13-ата, Садио Мане в 21-вата и резервата Ерик Максим Чупо-Мотинг в 59-ата.

Куриозно се разви пък другият двубой от ранната сесия в Шампионската лига тази вечер. Мачът между "Олимпик" (Марсилия) и "Спортинг" (Лисабон) в група D започна с повече от 20 мин. закъснение, тъй като гостите не успяха да пристигнат навреме на "Стад Велодром" заради задръствания в южния френски град.

След това португалците поведоха с гол на Франсиско Тринкао още в 1-вата мин. пред празните трибуни на стадиона, затворен за публика от УЕФА заради инцидентите по време на предишното домакинство на марсилци срещу "Айнтрахт" (Франкфурт). Но в крайна сметка "Олимпик" спечели с 4:1, отбелязвайки три гола за четвърт час, през който гостите останаха и с човек по-малко заради директен червен картон на вратаря Антонио Адан в 23-тата мин.

В група А "Ливърпул" подхрани разклатеното си самочувствие с домакински успех срещу шотландския "Рейнджърс" с 2:0. Англичаните доминираха изцяло в британското дерби на "Анфилд" и материализираха превъзходството си с попадения на Трент Александър-Арнолд от пряк свободен удар в 7-ата мин. и на Мохамед Салах от дузпа в 53-тата.

"Наполи" пък разби "Аякс" с 6:1 като гост в Амстердам и запази пълния си актив начело в класирането. Домакините на "Йохан Кройф Арена" поведоха в 9-ата мин. с гол на Мохамед Кудус, но получиха четири попадения до почивката и още две през второто полувреме.

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2022/2023 - III КРЪГ

Група A

"Ливърпул" - "Рейнджърс" 2:0 (Александър-Арнолд 7, Салах 53-д)

"Аякс" - "Наполи" 1:6 (Кудус 9; Распадори 18, 47, Ди Лоренцо 33, Зиелински 45, Квартацхелия 63, Симеоне 81)

Класиране: 1. "Наполи" (9 т.); 2. "Ливърпул" (6 т.); 3. "Аякс" (3 т.); 4. "Рейнджърс" (0 т.)

Група B

"Порто" - "Байер" (Леверкузен) 2:0 (Зайду 69, Галено 87)

"Брюж" - "Атлетико" (Мадрид) 2:0 (Соуа 36, Жутгла 62)

Класиране: 1. "Брюж" (9 т.); 2. "Порто" (3 т.); 3. "Байер" (3 т.); 4. "Атлетико" (3 т.)

Група C

"Байерн" (Мюнхен) - "Виктория" (Пилзен) 5:0 (Сане 7, 50, Гнабри 13, Мане 21, Чупо-Мотинг 59)

"Интер" - "Барселона" 1:0 (Чалханоглу 45+2)

Класиране: 1. "Байерн" (9 т.); 2. "Интер" (6 т.); 3. "Барселона" (3 т.); 4. "Виктория" (0 т.)

Група D

"Олимпик" (Марсилия) - "Спортинг" (Лисабон) 4:1 (Алексис Санчес 13, Харит 16, Балерди 28, Мбемба 84; Франсиско Тринкао 1)

"Айнтрахт" (Франкфурт) - "Тотнъм" 0:0

Класиране: 1. "Спортинг" (6 т.); 2. "Тотнъм" (4 т.); 3. "Айнтрахт" (4 т.); 4. "Олимпик" (3 т.)