Григор Димитров стартира с обрат на "Уимбълдън"

Пиронкова влезе като "щастлива губеща" и отпадна в I кръг на тенис класиката в Лондон

30 Юни 2021Обновена

Тенисист №1 на България Григор Димитров се завърна с победа на корта, след като се бе отдал на принудителна почивка заради травма в кръста. Точно месец след последния си мач 30-годишният хасковлия постигна обрат с 3:6, 6:3, 6:4, 6:4 срещу Фернандо Вердаско (Исп) и се класира за II кръг на "Уимбълдън".

За Григор това беше първи мач на трева след 2-годишна пауза и изобщо първи официален двубой след I кръг на "Ролан Гарос" на 30 май. Тогава Димитров имаше три мачбола срещу Маркос Хирон (САЩ), но беше принуден да се откаже в четвъртия сет при резултат 6:2, 6:4, 5:7, 0:3 заради остри болки в областта на кръста.

Днес в Лондон нямаше следа от болежките на нашия и той се справи с испанския ветеран за 2:22 ч. Това беше осма среща в съперничеството му с Вердаско и пета победа за Димитров. Във II кръг негов съперник ще бъде казахстанецът Александър Бублик, който надделя над своя сънародник Михаил Кукушкин с 6:4, 6:2, 6:1.

@GrigorDimitrov @CaseyCordial @Wimbledon Great Game Grigor pic.twitter.com/SLOhIUcZI9

— danieldjenev (@dido404) June 30, 2021

Срещу 37-годишния левичар от Испания поставеният под №18 българин изпитваше обичайните си колебания на сервис и направи 8 аса и също толкова двойни грешки. Опонентът му пък постигна 13 директни точки от сервис и допусна 3 двойни грешки. Григор компенсира с по-добра успеваемост при възможностите за пробив, реализирайки 4 от 13 шанса, докато съперникът му материализира 2 от 10 брейкбола.

В началото на днешния ден пък стана ясно, че първата ни ракета в женския тенис Цветана Пиронкова е дочакала своя ред и влиза в основната схема на "Уимбълдън" като "щастлива губеща" от квалификациите. 33-годишната пловдивчанка загуби в III кръг на пресявките в Лондон и по жребий се превърна в трета резерва за турнира като една от четирите най-предно класирани състезателки с поражения на последното стъпало.

Първите две от тези тенисистки влязоха след оттеглянето на действащата шампионка Симона Халеп заради травма и на първата ракета на домакините Джоана Конта заради контакт със заразен с COVID-19. Днес от Откритото първенство на Великобритания се отказаха още две състезателки - Леся Цуренко и Данка Ковинич, и така Цвети също успя да влезе в схемата за I кръг.

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова е на едно отказване от място в основната схема на Откритото първенство на Великобритания.

При своето 13-о участие в третия за годината турнир от Големия шлем обаче Пиронкова не успя да запише победа. Българката отстъпи пред Юлия Путинцева (Каз) с 3:6, 1:6 и приключи участието си в "Ол Ингланд Клъб" за 2021 г. Във II кръг казахстанката ще играе срещу представителка на Испания - Альона Болсова или Паула Бадоса.

В днешния мач 1/2-финалистката от 2010 г. и 1/4-финалистка от 2011 г. така и не можа да намери точния си ритъм на игра срещу Путинцева. Цвети даде 12 възможности за пробив на съперничката си и пет пъти предаде подаването си, като успя да върне само един брейк от три шанса в целия мач.