Григор Димитров се пребори драматично за първа победа в Маями от 2019 г.

Световният №11 е следващият съперник на българския тенисист на "Мастърс" във Флорида

25 Март 2023
TWITTER
Григор Димитров въздъхва с облекчение след последната точка в мача срещу Ян-Ленард Щруф.

Григор Димитров осъществи обрат в три сета срещу Ян-Ленард Щруф и се класира за III кръг на "Мастърс" турнира по тенис в Маями (САЩ). Поставеният под №21 българин, който по право почива на старта на основната схема, надделя над германския "щастлив губещ" от квалификациите с 4:6, 7:6 (5), 6:4 след над два часа и половина драматична битка на корт №1 в комплекса край ст. "Хард Рок".

В откриващия сет първата ни ракета (№27 в света) загуби сервиса си още при първия брейкбол в мача - в 5-ия гейм, след което не успя да се възползва от пет възможности за връщане на пробива в подаването на 103-тия в ранглистата - три в 6-ия и още две в 10-ия гейм.

Втората част премина без пробиви, а в тайбрека Григор беше този, който направи по-малко грешки, успявайки да изравни общия резултат. В решаващия трети сет 31-годишният хасковлия взе подаването на 32-годишния си противник в 5-ия гейм и затвърди за аванс от 4:2, отразявайки точка за моментален рибрейк. До края бившият №3 в света повече нямаше проблем със сервиса си и затвори двубоя с ас след 2:33 ч. игра.

За Димитров успехът е първи в Маями от четири години насам. За последно нашият топ тенисист беше преодолявал II кръг през 2019 г., след което отпадна още в първия си мач през 2021 и 2022 г. (през 2020-а турнирът не се проведе заради пандемията от коронавирус).

Съперник на българина за място на 1/8-финалите през 2023 г. ще бъде световният №11 и поставен под №10 в схемата Яник Синер. 21-годишният италианец започна участието си с лесен успех над третата ракета на Сърбия Ласло Джере (№58 в света) - 6:4, 6:2.

Това ще е едва втори официален мач между Димитров и Синер, като Григор води с 1-0 в съперничеството. Победата му дойде на "Мастърс" в Рим през 2020 г. след обрат - 4:6, 6:4, 6:4 на 1/8-финалите. Двубоят им във Флорида ще се състои в неделя.