Франция се доближи до втора поредна титла след епичен сблъсък

Англия за пореден път се размина с възможността да триумфира повторно като световен шампион

10 Дек. 2022
Авторът на победния гол за Франция - Оливие Жиру, е вдигнал на ръце Антоан Гризман, който му асистира за попадението.

Световният шампион Франция се доближи още повече до възможността да дублира титлата си от преди 4 години, след като се класира за 1/2-финалите на Мондиал 2022. В чакания с огромен интерес последен 1/4-финал "петлите" победиха с 2:1 Англия.

До почивката французите държаха инициативата и това бе оползотворено още в 17-ата мин. от Орелиен Чуамени. Футболистът на "Реал" беше оставен непокрит пред наказателното поле и с мощен шут по земя прати топката в мрежата - 1:0.

След бледо представяне до почивката англичаните се активизираха в началото на втората част и получиха право да изпълнят дузпа в 54-ата мин., след като Чуамени фаулира Букайо Сака. С изпълнението се нае капитанът Хари Кейн, който бе точен - 1:1. С това попадение голмайсторът на "Тотнъм" се изравни с Уейн Рууни, който досега еднолично водеше в класацията по отбелязани голове за националния тим на Англия - 53. Кейн също така стана единственият футболист в историята на световните първенства, който е отбелязал четири дузпи (броят се само тези в редовното време и продълженията).

Французите обаче показаха не само защо са действащ шампион, но и защо имат основателни претенции за нова титла. Те не се стреснаха от изравняването и упражниха натиск, който доведе до нов техен гол. Вкара го в 78-ата мин. Оливие Жиру, след като засече прекрасно центриране отляво на Антоан Гризман.

С този гол обаче драматичните ситуации в мача не приключиха. В 84-ата мин. бе присъдена втора дузпа за Англия, след като влезлият 5 минути по-рано Мейсън Маунт беше избутан от Тео Ернандес. Зад топката отново застана Кейн, то този път не успя да улучи вратата и прати топката над напречната греда. Което пък хвърли в бурна радост неговият съотборник в "Тотнъм" - вратарят и капитан на "петлите" Юго Лорис, който с този мач стана рекордьор по брой мачове за националния отбор на Франция - 143.

В сряда селекцията на Дидие Дешан ще има в лицето на Мароко предпоследно препятствие по пътя си към втората поредна титла (и общо трета). Това ще е първи мач изобщо между двата отбора на световни първенства. До момента те са се срещали само в контроли и приятелски турнири. Франция има по-добър баланс - 7 победи, срещу едва една за Мароко, а три срещи са завършвали наравно.

За Англия пък продължава разочароващата серия на големи турнири. Тимът не е печелил нито едно значимо първенство (европейско или световно) след успеха си у дома през 1966 г., когато стана шампион на планетата.