Медия без
политическа реклама

БФС очаква от УЕФА 14,1 млн. евро за 4 години

Средствата са по новата програма "Хеттрик V", а ще ги харчи бъдещото ново ръководство на футболния съюз

Фейсбук
Турнири, организирани от БФС по програмата Grassroots, се провеждат, но примерно Фейсбук профилът на тази програма за България е занемарен от години.

Вероятно мнозина са чували за програмата "Хеттрик" на УЕФА. Програма за подпомагане на детско-юношеския, женския и аматьорския футбол, футзал, за изграждане на нови игрища за деца, за улесняване на лицензирането на клубове...

В БФС със сигурност отлично знаят за тази програма, тъй като по нея получават значителни средства, които трябва да отидат по посочените пера. А от 1 юли т.г. влезе в сила и новата програма "Хеттрик V", според която футболният съюз ще получи общо 14,1 млн. евро до 30 юни 2024 г.

Това определено са много пари и тяхното използване, също без съмнение, трябва да даде важен тласък за развитието на споменатите разклонения на футболната система у нас. Да видим

 

за какво УЕФА иска да се използват тези средства

 

За периода до 2024 г. ще бъдат отпуснати 4.5 млн. евро за подобряване на инфраструктурата. Други 9.6 млн. евро ще бъдат целеви разходи. В тях се включва ежегоден солидарен превод към БФС от 800 000 евро, както и стимулиращи плащания за общо до 1,6 млн. евро годишно, които включват:

- Участие в младежки, женски, футзал и аматьорски турнири - 250 000 евро
- Система за клубно лицензиране - 250 000 евро
- Ефективност и добро управление - 200 000 евро
- Програма Grassroots - 200 000 евро
- Развитие на женски футбол - 150 000 евро
- Семинари, обучения и развитие на треньори - 100 000 евро
- Семинари, обучения и развитие на съдии - 100 000 евро
- Разходи за елитните юношески формации - 100 000 евро
- Социална отговорност - 100 000 евро
- "А" национален отбор - 100 000 евро
- Превенция срещу уреждането на мачове - 50 000 евро

 Тези 1,6 млн., плюс солидарната вноска към БФС от 800 000, правят

 

2,4 млн. евро, които ще постъпват ежегодно във футболния съюз

 

от УЕФА. Т.е. по програма "Хеттрик V" това са 9,6 млн. евро за целия период.

С контрола и правилното оползотворяване на тези пари ще трябва да се нагърби бъдещото ръководство на БФС, което ще бъде избрано на конгреса на 11 декември, защото то трябва да управлява с 4-годишен мандат, т.е. горе-долу малко след края на "Хеттрик V". Но и сегашното ръководство вероятно ще започне да използва част от средствата.

Управата на БФС вече има натрупан опит в това отношение, защото, според годишните отчети, за периода 2014-2018 г. за юношески футбол са използвани 4,134 млн. лв., за различни комисии - 4,597 млн. лв., а за женски футбол - 3,495 млн. лв.

Разбира се, разхвърляни по години сумите не са чак толкова много, а и от БФС си имат своя отчетност по изразходването. Но не може да не прави впечатление липсата на особени резултати от влагането на толкова пари.

Дори само да се погледнат юношеските ни национални отбори, за които отговаря вицепрезидентът на БФС в оставка Емил Костадинов - те нито цъфнаха, нито вързаха в предходния период. Юношеският тим (до 17 г.) участва на едно европейско първенство - през 2015 г., но защото бяхме домакини. Юношите до 19 г. пък стигнаха до два финални турнира - 2014 и 2017 г. И в трите случая не прекрачиха груповата фаза и завършиха в дъното на класиранията.

Ами женският футбол? Там БФС отчита дадени 3,495 млн. лв. Същевременно имаме женско първенство с 10 отбора, фестивали по футбол за различни възрасти, кампания "Момичета, хайде да ритаме" и т.н. А за резултатите на женския национален отбор по-добре да не отваряме дума. Той в историята си не се е класирал за голям турнир. А БФС счете за ненужно дамският тим да участва в квалификации за световното първенство през 2019 г., както и за европейските шампионати през 2017 и 2021 г. Дано поне до края на "Хеттрик V" все пак пуснем женски отбор на официален турнир, че 

 

иначе бихме се изложили още повече пред УЕФА

 

Защото тя дава 600 000 евро за развитие на женския ни футбол за 4 години.

Добри пари УЕФА дава и по още по няколко пера - 1 млн. евро (по 250 000 годишно) за прилагане за България на системата за клубно лицензиране и финансов феърплей. Което включва задължителни 130 000 евро годишно оперативни разходи, 30 000 евро за активно участие в проучвания за сравнителен анализ на УЕФА, още 30 000 евро за внедряване на система за мониторинг на клубовете и т.н.

През 2020 и 2021 г. БФС ще получи и по 100 000 евро за прилагане на принципите за добро управление на администрацията... Сумата може да се запази и през следващите 2 години, ако се докаже ефективното ѝ използване.

Не бива да се пропускат и 400 000 евро (по 100 000 годишно) за "дейности, които демонстрират стратегически подход към футбола и социална отговорност".

До 50 000 евро (или общо 200 000 евро) пък се полагат за борба с уговорените мачове. Тук се включват превантивни дейности - внедряване на резолюцията на УЕФА "Европейски футбол, обединен за целостта на играта", работа на служител по почтеността, какъвто има в БФС, провеждане на образователни програми сред млади и професионални футболисти за рисковете от манипулирането на мачове и т.н.

УЕФА е помислила и за отборите ни по футзал. Шампионът на страната ни годишно ще трябва да получава по 20 000 евро за участие в Шампионската лига по футзал, а националният ни тим - също по 20 000 евро за европейско първенство. Това е добра новина, предвид редовните молби на отборите ни по футзал към БФС за финансиране за участие в турнири. Молби, които най-често са отхвърляни заради липса на средства. 

И така - "Хеттрик V" ще предложи отлично финансиране за важни дейности в БФС. Не бива да се пропускат и парите за инфраструктура (по 920 000 евро на година). Въпросните 14,1 млн. евро обаче ще бъдат и тест за новото ръководство на футболния съюз. А и за досегашното - дали се е справило добре с усвояването.

Все пак има една надежда, че ще бъде създаден някакъв публичен контрол по отношение на разходите. Предвид чувствителността на обществото в последно време по отношение на използването на подобни средства, а и съдебния спор между БФС и спортното министерство относно използването на едни 144 000 лв., който ще се решава в съда. Не на последно място стоят и очакванията за конкретни резултати, които биха били най-добър показател за ефикасната употреба на парите на УЕФА.

Ключови думи:

БФС, УЕФА, финансиране, футбол

Още по темата