Германия и Европейският съюз са постигнали споразумение, благодарение на което федералната република ще подкрепи законодателните промени за достигане на 100% въглеродно неутрални автомобили след 2035 г. В замяна Европейската комисия ще отвори вратичка за традиционните коли с двигатели с вътрешно горене да продължат да бъдат регистрирани и в бъдеще, ако използват т. нар. синтетични горива.
Правителството в Берлин заяви, че е получило ключови гаранции, че правилата на ЕС ще бъдат технологично неутрални, предаде "Блумбърг".
"Това проправя пътя превозни средства с двигатели с вътрешно горене, които използват само въглеродно неутрални горива, да бъдат сред новорегистрираните след 2035 г.", каза германският министър на транспорта Фолкер Висинг в изявление.
Новата визия бе потвърдена и от зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс, отговарящ за Зелената сделка.
"Намерихме споразумение с Германия за бъдещото използване на синтетични горива в автомобилите. Сега ще работим за възможно най-бързото приемане на регламента относно стандартите за CO2 за автомобили", написа той в "Туитър", добавяйки, че ЕК ще продължи бързо с "необходимите правни стъпки, за да се приложи разпоредбата, която позволява класифицирането на автомобили, работещи със синтетични горива, за въглеродно неутрални".
We have found an agreement with Germany on the future use of efuels in cars.
— Frans Timmermans (@F__Timmermans) 25 март 2023 г.
We will work now on getting the CO2-standards for cars regulation adopted as soon as possible, and the Commission will follow-up swiftly with the necessary legal steps to implement recital 11.
Важната сделка за забрана на продажбата на нови автомобили с изкопаеми горива от 2035 г. е от ключово значение за амбициозния план на блока да се превърне в "климатично неутрална" икономика до 2050 г. с нулеви нетни емисии на парникови газове.
Но с безпрецедентен ход по-рано този месец водещият производител на автомобили Германия блокира споразумението в последния момент, след като то вече беше одобрено в рамките на традиционния законодателен процес на ЕС. Днес сайтът "Юрактив" съобщи, че сред страните, които се противопоставят на плана, е и България, заедно с Италия, Полша и Унгария.
Продължилите седмици преговори между ЕК комисия и Германия за излизане от задънената улица бяха съсредоточени върху желанието на Берлин за по-силен ангажимент по отношение на синтетичните горива от представения в първоначалния текст. Въпросните горива все още са в процес на разработване и се произвеждат с помощта на нисковъглеродна електроенергия. Технологията не е доказана, но германските производители се надяват, че тя ще доведе до по-широко използване на двигателите с вътрешно горене.
Неправителствени организации, работещи в областта на околната среда, оспорват значението на синтетичните горива за прехода на автомобилния сектор към чисти енергийни източници, като твърдят, че те са твърде скъпи, замърсяващи и енергоемки.
Някои експерти от бранша пък изразиха съмнение дали автомобилите, задвижвани със синтетични горива, могат да се конкурират на пазара с електрическите автомобили, които се очаква да поевтинеят с течение на времето.
ЩО Е ТО СИНТЕТИЧНО ГОРИВО?
Бензинът и дизелът се произвеждат от нефт, но основната им химическа структура се състои от водородни и въглеродни атоми. Тези въглеводороди може да бъдат създадени с помощта на водород от водата и въглерод от въздуха. В сравнение с конвенционалните изкопаеми горива, които имат между 30 и 40 компонента, eFuels имат едва осем.
Синтетичните горива може да бъдат направени с помощта на различни методи, но в повечето случаи те се произвеждат чрез разделяне на водата на водород и кислород чрез електролиза. Този водород след това се обработва с въглероден диоксид, извлечен от атмосферата, за да се получи метанол, който след това може да се превърне в синтетичен суров бензин, който може да се използва във всички двигатели с вътрешно горене, без да се правят скъпи преобразувания.