Ние очакваме еврозоната да повиши инвестициите, да доведе до икономически ръст, но въпросът е кога ще се случи това. Това каза пред журналисти президентът Румен Радев преди да замине на посещения в Казахстан и Узбекистан. .
"Парламентът обърна гръб на българския народ и с отказа си от всенародно допитване политическата класа скъса обществения договор с гражданите", категоричен бе президентът. "Вече не представлява народната воля, а някаква цитадела, която отказва да чуе гласа на избирателите. Властимащите вече не могат да разчитат на подкрепата на гражданите, а залагат на подкрепа отвън", допълни той.
Това бе и първият коментар на президента, след като излязоха конвергентните доклади.
"Двата конвергентни доклада са радост за властимащите и тревога за хората", заяви президентът. По думите му всеки българин знае по джоба си, че официално декларираната инфлация е 2,7%, но реално тя е много повече.
"В двата конвергентни доклада - и Европейската централна банка, и Европейската комисия ни дават формално кредит на доверие, но с много, много предупреждения, забележки, много реални указания. И, все пак, преценяват и сериозни рискове. Това всичко е изписано вътре. Аз го възприемам като застраховка. И потребители, и производителите в България ясно знаят, че пазарните принципи у нас не работят добре, защото няма и съответната адекватна нормативна уредба, която да защитава българския производител, да стимулира нашите фермери да се кооперират и да гарантира тяхната конкурентоспособност", каза още държавният глава.
Радев коментира договора с "Боташ". Според президентът в момента управляващите лъжат, че България не внася нищо през "Боташ", а само плаща. "Това категорично е не вярно. От началото на годината през "Боташ" са внесени втечнен газ за милиони мегаватчасове. В момента ползват "Боташ", но непрекъснато лъжат, че не го. Защо тези, които виждате всеки ден са готови да воюват с Путин, най-много обичат да внасят руски газ през посредници и в момента го правят", каза държавният глава.
КОНТРА НА ПРЕЗИДЕНТА ОТ ПП-ДБ
Днешното изказване на президента Румен Радев беше разкритикувано от бившия премиер акад. Николай Денков, който в момента е депутат от ПП-ДБ. "В тези доклади има признание, че икономиката на България е стабилна. Президентът би трябвало първо да каже добрите новини. Той трябва да помогне да се разбере какво ще се случи до старта на еврото, а не да предлага нещо, което е против Конституцията. Очевидно е, че единствената му цел е да плаши хората. Това, което виждаме през цялото време, е едно противоречиво поведение на президента и вицепрезидента. От една страна, те казват: "Ние никога не сме оспорвали еврото", от друга страна, когато България е готова за еврото, вместо да помогнат на този процес, те се опитват да го стопират", коментира Денков пред БНР.
Той говори и за подготвяния вот на недоверие към правителството на Росен Желязков: "Ще поискаме вот на недоверие, когато процесът стане необратим. На 12 юли имаме Национален съвет и тогава ще решим кога ще бъде точната дата, на която ще поискаме вот на недоверие. Ще преговаряме първо с "Демократична България". Няма да се разцепим заради това кога ще бъде датата. Целта ни е обща. Имаме поне пет теми, които могат да послужат за искане на вот на недоверие. Този вот трябва да накара управляващите да си променят политиката. В момента те се чувстват силни с мнозинството на "Ново начало" и искат да правят какво им е изгодно. Може да ги спре единствено комбинацията от политически натиск от опозицията и обществен натиск по теми, които са важни за хората".
СТРАХ
Според финансовия министър Теменужка Петков президентът Румен Радев всява страх.
"За всички вече е ясно, че президентът Радев възнамерява да структурира свой политически проект. По всяка вероятност той се опитва да се позиционира в политическото пространство. Слушах днес президентът, който е силно притеснен за това какво ще се случи с цените – да ви призная, и аз съм притеснена какво ще се случи с цените, които президентът успя да постигне по договора с „Боташ“. Там плащаме по 1 млн. и 50 хил. лв. на ден. В срока на договора България трябва да плати между 4 и 6 милиарда лева за това, че този договор е факт“.
На въпрос, че според Радев тези данни са лъжа и управляващите не използват пълноценно този договор, Петкова отговори: „Хубаво е президентът лично или чрез свой представител да подпише такъв договор, който ще носи полза. Да намери подходящи клиенти, на които да продадем при тези условия този природен газ. По този договор „Булгаргаз“ генерира само задължения, към настоящия момент са половин милиард“.