Медия без
политическа реклама

Съдийството ни се премени с Кашай, но не се промени

Вече не само по-малките клубове се оплакват от реферите, но и основни фактори в българския футбол

БГНЕС
Виктор Кашай си поставя задоволителна оценка на работата, но действията на реферите в професионалния ни футбол не допадат на все повече хора.

Преди около месец, на 19 август, председателят на Съдийската комисия към БФС Виктор Кашай даде доста задоволителна оценка за своята работа и за представянето на реферите по терените у нас.

"Никой не е застрахован от спорни ситуации. Преди съм казвал, че поставям оценка 4, сега бих казал 4,1 или 4,2. Това е дълъг процес, който отнема време. Нещата не могат да се променят за няколко седмици", заяви унгарецът. Само че след това положението със съдийството ни се влоши. Грешките станаха все по-очебийни, а недоволството се увеличи.

То не е и спирало в нито един момент след назначаването на Кашай през януари т.г. Новият председател на комисията постоянно повтаря, че не е работа на клубовете да коментират съдийството, но този ропот е традиционен и не може да бъде спрян. А напоследък нараства като търкулнала се снежна топка по склон.

Специално през този сезон се започна още след втория кръг. От "Ботев" (Вр) се оплакаха от дузпата, която Ивелин Занев свири срещу тях при 1:2 от "Берое", както и от две неотсъдени дузпи от Георги Давидов при 3:2 над "Ботев" (Пд). "Апелираме съдийските решения да не зависят от имената на отборите, които играят, а да са само и единствено на база правилата на футболната игра", заявиха от врачанския клуб.

Също след II кръг "Пирин" възропта силно от Димо Димов, който свири дузпа в 6-ата мин. на продължението, от която "ЦСКА 1948" изравни за 1:1. Последва и официална жалба до БФС. "Не е ли време и тези, които с тенденциозните си решения предизвикват напрежение и скандали да понесат своята част от отговорността. Една, две слаби оценки,

 

спиране за 2-3 кръга и после отново "ВЛИЗАТ В ИГРАТА"

 

Как персонално тези хора понасят отговорност?!", запитаха от Благоевград.

Впрочем, и от "Пирин", и от "Ботев" (Вр) се усъмниха от решенията на реферите, отговарящи за системата "Видео асистент рефер" (VAR), от които би трябвало да се очаква финални справедливи решения. И това не са единствените клубове, посочили такива грешки.

"Когато VAR трябва да взима решение, е нещо страшно. Не знам какво се случва в тази каравана. Тези от караваната трябва да звъннат няколко телефона, може би. Това е риск за футболистите. Не е ОК това нещо. Хората от VAR трябва по-бързо да взимат решение... VAR не работи по еднакъв начин с европейския поне за времето за взимане на решение", коментира треньорът на "ЦСКА 1948" Любослав Пенев на 11 август, малко след V кръг.

Ситуацията започна да става още по-притеснителна след VIII кръг. От "Спартак 1918" (Вн) подадоха жалба срещу Кристиян Колев, свирил при 2:3 от "Локомотив 1929" (Сф). "Считаме, че съдиите, които ръководят двубои в най-високия ешелон на родния футбол, е нужно да имат подготовката и квалификацията за това, както и морално-волевите качества да издържат на напрежението в двубоите", посочиха варненци.

Също тогава треньорът на "Черно море" Илиан Илиев, който е сред най-често оплакващите се от съдийството, каза за Иво Андреев, ръководил при загубата с 2:3 от "Лудогорец": "Съдията помогна. Спираше контраатаки. На полувремето излезе друг съдия. Не оставяше да има контраатаки. Това е по-добре за отбора, който води."

След Х кръг обаче нещата загрубяха.

"Левски" се почувства ощетен от Валентин Железов, свирил при 2:3 от "Локомотив 1929" (Сф) и настоя 

 

той повече да не свири мачове на "сините",

 

като го определи като "извиняващо се нищожество". От "Герена" дори заявиха, че има тенденция в отсъжданията срещу отбора.

Впрочем от Железов се оплака и втородивизионният "Миньор" (Пк) - след 0:0 с "Монтана" в V кръг на Втора лига: "А "свирката" на Железов накара дори съдийският наблюдател Коце Стоичков да се черви и да се чуди как да обяснява причината за кражбата спрямо нашия отбор".

За да дойде избухването на президента на "Славия" и бивш член на Изпълкома на БФС Венцеслав Стефанов, който не само нападна вербално рефера Волен Чинков (след 0:2 срещу "ЦСКА-София"), но и самия Виктор Кашай.

"Искам да попитам този Кашай, Касай, Масай, кьорав ли е?! Може ли топката да се върне от защитник на ЦСКА и да дадат засада?! Къде го има това?! В кой правилник?! Казвам ви - няма да се спра, докато некадърници като Чинковци, Минковци и Сватби (б.р. - тук визира Ивайло Стоянов) не ги изхвърлят от българския футбол! Ако тези хора не се изхвърлят от съдийството, ще намерим начин да се оправим. За какво ни е този Кашай? Какво прави? Какво гледа? Седи си в Унгария… Всяко търпение си има граница", емоционално каза той.

Изявлението на Стефанов, както и декларацията на "Левски" показват, че вече не само по-малките клубове, но и тези, които се считат за фактори в първенството, остро недоволстват от съдийството. И така се получава същата картина, както преди идването на Кашай. Това води до два логични въпроса - има ли смисъл да се плаща висока заплата за бившия унгарски рефер, след като проблемът не се корени в това кой е начело на Съдийската комисия? И също така - какво още трябва да се случи, че администрирането на тази комисия мине от БФС към Професионалната лига, както е в "белите" държави? След като през цялото управление на Михайлов проблемите със съдийството така и не бяха туширани.

Още по темата