Шахматистите ни са в Топ 5 и Топ 50 на олимпиадата

07 Авг. 2022
ChessOlympiad.fide.com
Нургюл Салимова (вляво) и Гергана Пейчева (до нея) направиха ремита на първите две дъски, а Белослава Кръстева и Габриела Антова (в дъното) извоюваха победи на трета и четвърта в мача срещу гъркините от VIII кръг на шахматната олимпиада в Ченай.

Силното представяне на българските шахматисти на олимпиадата в Ченай (Инд) продължи и в деветия ден от надпреварата. В VIII кръг победи извоюваха и двата ни национални отбора, с което страната ни влезе в Топ 5 при жените и в Топ 50 при мъжете във временното класиране на най-престижния отборен турнир на международната федерация (FIDE).

При дамите съставът ни с капитан Петър Арнаудов се наложи с 3:1 т. срещу Гърция. На първите две дъски партиите приключиха с реми - Нургюл Салимова с белите фигури срещу Ставрула Цолакиду и Гергана Пейчева с черните срещу Анастасия Аврамиду. На трета и четвърта пък победи постигнаха съответно Белослава Кръстева с белите срещу Екатерини Павлиду и Габриела Антова с черните срещу Юлия Мака.

Това беше общо шести успех за нашите състезателки (при едно равенство и една загуба) и с 13 т. те се изкачиха от 7-о на 5-о място в подреждането, отстъпвайки само по допълнителни показатели на третия Украйна и четвъртия Полша. Начело е домакинът Индия с 15 т., пред Грузия с 14 т.

В открития турнир мъжкият ни тим с капитан Стефан Стойнов надделя над Уганда с 2,5:1,5 т. Решаващия успех постигна Цветан Стоянов с черните фигури срещу Патрик Кавума на втора дъска. Останалите партии завършиха реми - Момчил Петков с белите срещу Харолд Ваняма на първа, Лъчезар Йорданов с белите срещу Валтер Окас на трета и Александър Ташев с черните срещу Емануел Егеса на четвърта.

След общо петата си победа (и три поражения) отборът ни събра 10 т. и се изкачи от 53-та на 47-а позиция в класирането. Лидер е тимът на Армения с 15 т., следван от втория състав на Индия и Узбекистан с по 13 т.

В деветия от 11 кръга по швейцарската система днес съперници на България ще бъдат отборите на Казахстан при жените и на Швеция при мъжете.

The Chess Olympiad is being held from the 29th of July to 9th of August 2022 in Mahabalipuram, Tamil Nadu. Today is the 8th round of the eventStandings - Mat...