Медия без
политическа реклама

Необичайната година на Григор Димитров

Въпреки всички сривове 2019-а ще остане в историята като ползотворна за най-добрия български тенисист

16 Ноем. 2019ЯВОР ЕВТИМОВ
ЕПА/БГНЕС

"Не критикът има значение. Не човекът, който изтъква как силните се препъват или къде онези, които вършат полезни дела, са можели да ги направят по-добре. Уважение заслужава човекът, който действително излиза на арената. Чието лице е белязано от прах, пот и кръв. Който се стреми към целта без страх. Който греши и отново и отново не улучва целта. Защото няма усилие без грешки и недостатъци. Който знае какво е да си безкористен и се посвещава на кауза, знае, че мястото му никога няма да бъде сред боязливите и студени душици, които не познават нито победата, нито поражението."

Думите са на президента на САЩ Теодор Рузвелт, произнесени по време на неговата знаменита реч в Сорбоната в Париж през 1910 г. Те послужиха като вдъхновение за Григор Димитров, който през май излезе на корта във френската столица с маратонки с ръчно изписан надпис от задната страна на подметката The Man in The Arena (Човекът на арената).

Българският тенисист го стори по време на "Ролан Гарос", където даде първите сигнали, че няма да се предаде въпреки тежкото начало на годината и раздялата с дългогодишния си треньор Даниел Валверду. Да, сезонът за първата ракета на България тепърва щеше да става още по-ужасен, но позитивният завършек на 2019 г. само потвърди изреченото от Рузвелт. Което всъщност би трябвало да послужи като паметен урок колкото за Григор Димитров, толкова и за всички знайни и незнайни критици на най-добрия български тенисист в историята.

---

Факт е, че никога в своята 11-годишна кариера при професионалистите Григор Димитров не беше преживявал толкова турбулентен сезон на и извън корта. Никога досега хасковлията не беше имал такава гигантска амплитуда в позициите си в световната ранглиста в рамките на една календарна година. Бившият №3 в света започна 2019-а на 19-о място, срина се до 78-а позиция и успя да се върне в Топ 20, където и ще завърши настоящия сезон.

Но също така никога преди 28-годишният спортист не беше страдал от сериозна контузия. А през тази година той твърде дълго беше измъчван от травма в дясното рамо, заради която се наложи дори временно да се оттегли от корта и да пропусне повече от месец през февруари и март. Болките в ставата продължиха да се отразяват в играта на хасковлията почти през цялото лято - особено при изпълнението на сервис, и наложиха промяна в цялостната му механика. Това доведе и до изработването на чисто нова ракета, към която Димитров започна да се нагажда от средата на март нататък.

Колкото и клиширано да звучи, тенисът като всеки друг спорт изисква изключително стабилна психика и именно тя прави разликата в решаващите моменти. Безспорно тя е и най-очевидната ахилесова пета в играта на Григор, който иначе неведнъж е доказал, че на техническо ниво превъзхожда около 95% от играчите в Топ 100. Дори на ментално ниво обаче тази година българинът показа видимо израстване.

28. pic.twitter.com/u29o4YVAkQ

— Grigor Dimitrov (@GrigorDimitrov) May 16, 2019

Раздялата с Валверду дойде след серия слаби резултати в първата третина от сезона. Димитров стартира годината с отпадане на 1/4-финал в Бризбейн и отпадане на 1/8-финал на Australian Open през януари, преди да стане ясно, че контузия ще го извади от заявените турнири в София и Ротердам в началото на следващия месец. Тенисист №1 на България беше планирал завръщане на корта в Акапулко в края на февруари, но този вариант отпадна, а след това се оказа, че той няма да е готов и за "Мастърс" в Индиън Уелс в началото на март.

Едва в края на третия месец Григор успя да се върне в игра, губейки втория си мач на "Мастърс" в Маями срещу 77-ия в света Джордан Томпсън. Последваха загуби от световния №2 Рафаел Надал на 1/8-финал от "Мастърс" в Монте Карло, от №81 Николас Хари на 1/8-финал в Барселона и от №57 Тейлър Фриц в I кръг на "Мастърс" в Мадрид. Именно след поражението от американеца в испанската столица българинът обяви решението да прекрати работата с венецуелския си треньор.

"След вчерашния ми мач седнахме заедно с дългогодишния ми треньор Дани Валверду. След три страхотни години пътищата ни ще се разделят. Имахме някои значими моменти в кариерите си и невероятни моменти на корта заедно. Искам да благодаря на Дани за всичко, което направи за мен, и му желая единствено всичко най-хубаво в бъдещите му начинания", написа Григор в Туитър.

Дни по-късно стана ясно, че новото име в треньорския екип на Димитров ще бъде бившият №8 в света Радек Щепанек. 40-годишният чех се присъедини към Андре Агаси, с когото до април 2018 г. работеха в тандем като треньори на Новак Джокович. В първите седмици ефектът върху играта на българина беше почти незабележим и той отпадна в I кръг на "Мастърс" в Рим и в I кръг на допълнително заявения турнир в Женева, където премина два кръга квалификации.

Man in the arena..#RG19 pic.twitter.com/HTPGlNhEqz

— Grigor Dimitrov (@GrigorDimitrov) May 26, 2019

Първите проблясъци бяха на "Ролан Гарос", където Григор се добра до III кръг след героични 5-сетови победи срещу Янко Типсаревич и Марин Чилич, преди да отстъпи болезнено с три тайбрека срещу Стан Вавринка. Последваха обаче нови смущаващи поражения в сезона на трева - в I кръг в "Куинс" срещу Феликс Оже-Алиасим и особено шокиращо в I кръг на "Уимбълдън" срещу Корентен Муте след първия в кариерата му допуснат обрат от 2-0 сета.

"Дали съм имал повече моменти, в които съм обичал, отколкото съм мразил тениса? Може би не. Защото прекарах много време, в което не харесвах себе си. Омразата и любовта са функция на самия теб. Сега помагам на Григор Димитров. Той е добър човек и за мен ще бъде истинска награда, ако мога да му спестя дори десет минути от това, на което самият аз съм се подлагал", сподели в едно свое интервю Агаси относно своята роля на ментор в живота и кариерата на Григор.

Удивително е, че в разстояние на следващия малко повече от месец Димитров записа най-унизителната загуба и може би най-великата победа в кариерата си. На 24 юли първата ни ракета (по онова време №53 в света) отстъпи в I кръг на турнира в Атланта с 5:7, 4:6 пред квалификанта Кевин Кинг, намиращ се на 405-о място в ранглистата на АТР. За 28-годишния американец това беше изобщо първа победа в основната схема на турнир от веригата на професионалистите.

На 4 септември българският тенисист (вече сринал се до №78) излезе в 1/4-финал на US Open срещу Роджър Федерер и под прожекторите на препълнения с над 20 000 зрители ст. "Артър Аш" в Ню Йорк постигна обрат с 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2 срещу рекордьора с 20 титли от Големия шлем. За 28-годишния хасковлия това беше изобщо първи успех в осем мача срещу детския му идол.

Честит Ден на Съединението pic.twitter.com/D835m3Dmz1

— Grigor Dimitrov (@GrigorDimitrov) September 6, 2019

Мнозина у нас побързаха да омаловажат постижението на Димитров с всевъзможни доводи, някои от които откровено налудничави: швейцарецът вече е на 38, не става за нищо; не е бил в перфектна кондиция, то се вижда; подценил е мача/продал го е на букмейкърите; пуснал е на нашия, за да се порадва и той... Маестрото наистина получи контузия в гърба в края на срещата, но запази достойнството си и остана на корта докрай, а след това заяви:

"Това е моментът на Григор, не моментът на моето тяло. Беше много солиден от основната линия. Миксираше играта добре, което ми създаде много проблеми с ритъма. Така и не успях да се почувствам комфортно от основната линия. Това е елемент, в който съм доминирал в предишните ни мачове. Днес случаят не беше такъв, той свърши добра работа там."

Самият Григор разбираемо беше на седмото небе. А световните медии за първи път от дълго време сложиха позитивен фокус върху някогашния "Бейби Фед" и сравнително скорошен шампион от Финалите на АТР в Лондон, едва измъкнал се от най-дълбоката криза в кариерата си. Запитан кой е бил най-тежкият му момент през последните 20 месеца, откакто през ноември 2017 г. спечели титлата от заключителния "Мастърс" и се изкачи до №3 в света, преди да поеме стремглаво надолу, българинът отговори:

"Не бяха добри времена, няма да лъжа. Всъщност беше толкова мъчително, че дори не искам да си спомням. Мога да посоча няколко трудни момента - контузията в рамото, загубата на точки, срива в ранглистата. Това е най-неприятно за всеки тенисист. Последните 6-7 месеца бяха особено тежки за мен. Но имах на кого да разчитам - на приятелите, на семейството. Продължих да вярвам, да работя, да се лекувам, да се упражнявам, да тренирам. Малко промених ракетата. Трябваше да се настроя към много неща за толкова кратък и същевременно огромен период от време."

Набраната инерция от 1/2-финала на US Open не отведе Григор кой знае колко далеч и той отново сякаш пропадна в дупка край пътя. В следващите си шест мача Димитров постигна само две победи и отпадна във II кръг в Чънду срещу Александър Бублик, в I кръг в Пекин срещу Андрей Рубльов, в I кръг в Стокхолм срещу Сам Куери и във II кръг във Виена срещу Матео Беретини. Все пак пътьом 28-годишният българин стана 31-вият действащ тенисист с поне 500 мача във веригата на професионалната асоциация (АТР) и извоюва своята юбилейна победа №300 в тура.

“Life's not about how hard of a hit you can give. It's about how many you can take, and still keep moving forward.” @GrigorDimitrov is up next at the @bcnopenbs ? pic.twitter.com/3WFAhbpXNP

— ATP Tour (@atptour) April 24, 2019

По всичко изглеждаше, че сезонът за Григор Димитров ще приключи по също толкова посредствен начин, по който започна и се разви през по-голямата си част. Вместо това първата ни ракета предложи може би най-добрия си тенис точно в последния турнир за годината и стигна до 1/2-финал на "Мастърс" в Париж, отстъпвайки в изключително равностоен двубой пред световния №1 Новак Джокович с 6:7 (5), 4:6.

"Григор вероятно беше по-добрият в тайбрека - похвали сърбинът своя опонент. - Когато водеше с 5:3 и 5:4 точки и имаше два сервиса, успях да направя ретур, да вляза в играта и просто да се опитам да го накарам да направи допълнителен удар... И двамата знаехме колко важен ще бъде първият сет, така че да се чувстваме по-спокойни във втория. В началото на втория бях много фокусиран - справих се добре, успях да пробия, а след това да държа сервиса си."

Ето как в крайна сметка 2019 г. вдъхна нова надежда, че макар и доста по-късно от предричаното, огромният потенциал на Димитров може да намери своята реална проекция на най-високо ниво. Самият Григор знае най-добре върху какво трябва да работи и как да надгражда вече постигнатото, но също така е съвсем наясно, че не винаги всичко зависи от положените усилия.

"Разбира се, следващата стъпка отново е Топ 10 и краят на тази година ми дава много голяма увереност и сигурност в мен самия. Но знам, че никой не е застрахован от контузии. Ето, в началото на този сезон аз бях в такава физическа форма, в каквато може би не съм бил в живота си. Но уви, рамото ми просто не издържа. Така че се надявам с целия позитивизъм и работата, която ще свърша през ноември и декември, не само да мога да се върна в Топ 10, но и да запазя това постоянство, което за мен е доста по-важно. Ако успея да направя това през цялата година, резултатите ще са налице", увери Димитров на пресконференция в София след завръщането си в родината.

Вероятно най-голямото разочарование на българските запалянковци остава нежеланието на Григор Димитров да се включва в мачовете на националния отбор за Купа "Дейвис". Самият той призна, че не планира да го прави и в бъдеще, макар че това ще го лиши от възможността за участие на олимпийските игри в Токио 2020. Затова пък топтенисистът зарадва феновете с новината, че ще бъде играещ капитан на България при дебюта на страната ни в новото световно първенство за мъжки тимове - Купата на АТР в Австралия непосредствено след Нова година (3-12 януари).

Равносметката в края на сезона е, че въпреки всички сривове 2019-а може да бъде определена като една от ползотворните години за най-добрия български тенисист. Нещо, което самият той обобщи в публичното си послание към своите последователи в социалните мрежи:

"Благодаря ти, 2019! За мен това беше сезон, в който израснах извън корта. Изпитвам смесени чувства и се затруднявам да намеря точните думи да опиша през какво преминах тази година, но искам да кажа, че съм много благодарен за тези спадове и тънките загуби, защото без тях пътешествието нямаше да е същото. Благодаря ви за цялата подкрепа, ще се видим през 2020 г.! С обич, Г."

Ключови думи:

тенис, Григор Димитров

Още по темата

ОЩЕ ОТ СПОРТ

Нургюл Салимова постигна нов върхов рейтинг

22 Март 2024

Атентатът в Москва предизвика опасения за терор в Париж 2024

25 Март 2024

Димитров излиза срещу световния №2 в 1/4-финал на "Мастърс"

27 Март 2024

Григор Димитров разгроми германец в Маями

26 Март 2024

Краснобаева донесе още едно злато за България от СК в Гърция

24 Март 2024