Медия без
политическа реклама

Крепостта на All Blacks е непревземаема от 30 години

Последните, които се оттеглиха със загуба от "Идън Парк" в Оукланд, бяха англичаните

04 Авг. 2024
Новозеландският национал Бойдън Барет бележе есе под овациите на публиката "Идън Парк" и съпътстващите фойерверки при една от победите през последните 30 години - с 40:12 над Австралия през август 2018 г.
ЕПА/БГНЕС
Новозеландският национал Бойдън Барет бележе есе под овациите на публиката "Идън Парк" и съпътстващите фойерверки при една от победите през последните 30 години - с 40:12 над Австралия през август 2018 г.

Преди около месец, на 13 юли, бронзовият медалист от последното световно първенство по ръгби - Англия, излезе в гостуване срещу трикратните световни шампиони от Нова Зеландия с амбицията за победа. Не успя - митичният тим на All Blacks спечели волева победа с 24:17.

Немалко любители на този спорт отдадоха успеха на психологическото предимство (и съответно пречка за съперниците), каквото дава стадионът. Мъжкият тим на Нова Зеландия няма загуба на "Идън Парк" в Оукланд от над 30 години и неслучайно това място се смята за духовния дом на ръгбито в страната.

На стена в югозападния ъгъл на стадиона има творба на американския уличен художник WRDSMTH. На него е изобразена двойка, която се прегръща с думите: "Това е идеалното място да се влюбите". През последните 30 години противниците на All Blacks категорично не биха се съгласили с това.

Има много коварни места за гостувания в международното ръгби. "Елис Парк" в Йоханесбург, френският "Стад дьо Франс" и ирландският "Авива" в Дъблин са чудесни примери за това напоследък. През 80-те години на ХХ век "Парк де Пренс" в Париж беше гробище за пътуващи отбори, както и "Балимор" в Бризбън през 90-те. В началото на този век никой не печелеше на "Туикенам" в Лондон. Но никое от тези съоръжения

 

дори не се доближава до рекорда на Нова Зеландия на "Идън Парк"

 

в Оукланд. От 1921 г. насам само 10 загуби! Делът от победи е близо 90%. И нито едно поражение, откакто през 1994 г. французите отидоха на другия край на света. Това означава серия от победни 48 мача!

"Това е нашият духовен дом, това е нашата крепост. И когато мислиш за него като за своя крепост, защитаваш я с цялата си мощ. Фланелката на All Blacks те вдъхновява така или иначе, но човек е напълно наясно и с очакванията да играеш с цялото си сърце и да не загубиш на "Идън Парк". И поради тази история се чувстваш там брониран. Това е нашата земя и ние никога, никога не губим тук", обясни великият бивш новозеландски национал Йън Джоунс в подкаста на Би Би Си Rugby Union Daily.

В сравнение с много модерни стадиони по света, "Идън Парк" е сравнително скромен. Капацитетът от 50 000 места е по-малък от някои други международни игрища за ръгби. Тълпата тук не е враждебно настроена. Но докато се разхождате из района, на всеки ъгъл има напомняне какво означава мястото - от статуята на легендарния фланкер Майкъл Джоунс, скочил за есе през 1987 г., до бюста на Туматауенга, маорският бог на войната. "Всяка арена, където се води битка, получава името Te Marae Atea a Tumatauenga - бойното владение на Туматауенга", гласи надписът.

"В днешния контекст "Идън Парк" е такова място. Център на битка, където съвременните гладиатори се сблъскват под знамето на спорта с интензивност и свирепост, напомняща тази на предците. "Идън Парк" носи това специално значение. Винаги сме разбирали аурата и силата на "Идън Парк" и винаги сме смятали, че това е домът на All Blacks по ръгби. Винаги е било така, че това е нашата територия, това е нашата крепост и ние никога, никога не губим тук", добавя Йън Джоунс.

В момента има цяло поколение новозеландски фенове, които не са ставали свидетели на загуба на стадиона в Оукланд. Но все пак има много други, които помнят добре 1994-та, включително и Джоунс: "Това бяха първите серии на Джона Лому за All Blacks. Бяхме загубили седмицата преди това в "Ланкастър Парк". Така че този мач беше голяма, голяма работа."

All Blacks водят минути преди края и са на прага да спечелят. "Стивън Бачоп ритна топката твърде дълго. И целият ад избухна... Филип Сен-Андре просто се измъкна, премина през трима или четирима играчи и след това: бам, бам, бам." Следва светкавична атака, завършена с паметно есе на Жан-Люк Садурни. Крайният резултат е 23:20 за Франция. Крепостта беше щурмувана с един от най-емблематичните резултати в историята на ръгбито. 

След това няколко отбора бяха близко да превземат "Идън Парк". Южна Африка през 1994 г. и отборът на Британските и ирландските лъвове през 2017 г. постигнаха равенства. Французите във финала на Световното първенство по ръгби през 2011 г. бяха близо, но загубиха от Нова Зеландия със 7:8. През 2014 г. Англия също бе на крачка, но загуби в края.

 

Повечето отбори обаче биват пометени тук.

 

Австралия се опита и се провали 20 пъти. "Рекордът е нещо, което трябва да почитаме. Ние осъзнаваме, че наследството е впечатляващо и трябва да го поддържаме. Трябва да продължим да правим "Идън Парк" специален", заявява новият селекционер на All Blacks Скот Робъртсън.

Йън Джоунс допълва: "Наследство е силна дума в новозеландското ръгби. Не е само отборът, но и хората, които са си отишли ​​през годините. Наследството на фланелката е наистина важно - вие се опитвате да го подобрите. А това означава да не загубим на "Идън Парк".

И All Blacks поддържат този специален дух в своята крепост в Оукланд. Вече 30 години...

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ръгби, Нова Зеландия

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?