Медия без
политическа реклама

МРРБ обеща пари само за заплатите на протестиращите пътни строители

05 Окт. 2021
Протестиращи пътни строители се опитаха да нахлуят в сградата на МРРБ днес, намеси се полиция и до напрежение не се стигна.

До края на седмицата работниците от двете пътностроителни фирми "Автомагистрали-Черно море" и "ИСА 2000" ще получат дължимите заплати. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Граматиков на протестиращите работници пред сградата на министерството.

Двете фирми са ремонтирали участъка на магистрала "Тракия" между Стара Загора и Чирпан и претендират за общо 55 млн. лв., които държавното дружество "Автомагистрали" не им е изплатило за свършената работа в началото на годината. От юли месец работниците не са получавали заплати, заради което те неколкократно вече излизат на протести. 

"Автомагистрали-Черно море" и "ИСА 2000" са част от фирмите, с които Агенция Пътна инфраструктура и "Автомагистрали" са сключили договори за ремонт и поддръжка на пътища за суми неколкократно превишаващи бюджета за тази цел. При бюджет от 380 млн. лв. за тази година предишното ръководство на АПИ е одобрило договори за 1.5 млрд. лв., което е и в нарушение на Закона за обществените поръчки, тъй като надвишаването не може да бъде повече от 50% над първоначално договорираната сума. Депутатите от 46-то НС не се съгласиха да одобрят тези надвишени договори и пътностроителните фирми останаха без допълнително финансиране с актуализацията на бюджета.

Все още в МРРБ продължават преговорите по какъв начин и каква сума от исканите десетки милиони лева да бъде отпусната на двете фирми. При предишни протести синдикатите в "Автомагистрали Черно море" посочиха, че забавени заплати са 7.548 млн. лв. заедно с осигуровките към тях.

"Сертифицираните дейности по магистрала "Тракия" са за над 36 млн. лева за "Автомагистрали-Черно море", а за "ИСА 2000" - близо 19 млн. лева", посочи днес Асен Тодоров, ръководител на синдикалната организация към КНСБ в "Автомагистрали Черно море". "Магистралата се ползва, но не е разплатена. Хората не са получавали вече втора заплата, работниците са с кредити и не могат да ги обслужват, а някои от тях планират да напуснат, ако така продължава", допълни Тодоров.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?