Медия без
политическа реклама

Захари Карабашлиев стана щатен писател в Народния театър

Директорът Васил Василев покани министъра на културата за отчет на първата ни сцена

20 Юли 2022Обновена
Личен архив
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев е назначен като „писател“ в Народния театър „Иван Вазов“, показа справка в сайта на институцията. Досега такава длъжност в щата нямаше – тя очевидно е създадена специално за автора на „18% сиво“, с когото новият директор на трупата Васил Василев е работил и преди, докато бе шеф на Плевенския театър. Там романът на Карабашлиев „Опашката“ бе драматизиран от режисьора Явор Гърдев, който го превърна в успешен спектакъл, обявен за най-добро представление на наградите „Аскеер 2022“. На 12 юли, както в. „Сега“ вече писа, постановката за пръв път гостува в София, и то – именно в подопечния на Василев театър.

Столичната театрална публика тази седмица получи живо доказателство защо спектакълът на Явор Гърдев „Опашката“ по едноименния роман на Захари Карабашлиев бе обявен от „Академия Аскеер“ за най-добро представление на сезона, а за изпънението си в него топактьорът

„Чест и радост е за мен да кажа, че от няколко дни съм част от Народен театър „Иван Вазов“. Позицията ми е творческа, свързана е със създаване, адаптация и/или развитие на драматургични текстове. Поканата е от новия директор Васил Василев, с когото ни запозна обща работа в плевенския театър. Продължавам да съм главен редактор на издателство „Сиела“, което вече 8 години е мой дом (когато не съм си у дома) и който деля заедно с екип от чудесни професионалисти, с които прекарвам не по-малко време, отколкото със семейството си.

Продължавам и да пиша проза, пиеси, сценарии“, разказал е самият писател в своята страница във Фейсбук, която има близо 18 400 последователи.

„В театъра вече се запознах с удивителни колеги-професионалисти, които обаче са ми отредили най-задължаващото работно място – кабинета и бюрото на поета Николай Лилиев (дългогодишен драматург на Народния театър), а над стената над стола ми е окачен един портрет на Яворов, нарисуван така, сякаш наднича през рамото ти да види какво точно там правиш“, споделя впечатления Карабашлиев. И в края на публикацията си обобщава: „Та, усещането ми за бъдещата работа в Народния театър е като към наистина голяма институция, великолепна школа и добра възможност за още по-пълноценен път“.

С това назначение новият директор явно прави решителна крачка към създаването на литературно бюро – част от „мозъчния тръст“ на Народния, включващ и режисьорска колегия. Тези стъпки бяха крайъгълни в концепцията на негов конкурент за поста, режисьора Бойко Богданов, който бе класиран на второ място в проведения от Министерството на културата конкурс.

Предполага се, че Карабашлиев ще оглави литературното бюро като главен драматург, тоест, ще трябва да пише, открива и адаптира текстове за сценична реализация. В дейността на Народния театър, както и в графа „Драматурзи“ в неговия сайт, като такива фигурират театроведът д-р Светлана Панчева и поетесата Мирела Иванова.

В края на юни Васил Василев назначи за главен режисьор на театъра Александър Морфов, като щатен режисьор бе привлечен и Явор Гърдев. Двамата заедно с Диана Добрева засега са имената в режисьорската колегия, която ще определя и осъществява репертоарната политика на първата ни трупа.

 

Призоваха Атанас Атанасов за публичен отчет на сцената

Директорът на Народния театър Васил Василев покани министъра на културата в оставка Атанас Атанасов да отчете дейността си от високата трибуна на първата ни сцена. „Във връзка с възникналия дебат за политиките в сектор „Сценични изкуства“ на Министерство на културата, каня министъра на културата в оставка Атанас Атанасов да направи публичен отчет на мандата си на сцената на Народен театър „Иван Вазов“, написа Василев в своята страница в социалната мрежа Фейсбук. Повод за поста му е днешна публикация в сайта на Министерството на културата, в която Атанас Атанасов отговаря на обвинения и критики, отправени от Василев към него в ефира на предаването „Панорама“ на БНТ миналия петък.

„В областта на сценичните изкуства от началото на годината е формиран излишък в размер на 21 млн. лв.“, гласи заглавието на публикацията в сайта на министерството.  

От културното ведомство заявяват, че не е коректно твърдението на Васил Василев, че участието на Народния театър „Иван Вазов“ на фестивал в Северна Македония не е било подкрепено от държавата. Като довод от МК обясняват, че участвалият на форума спектакъл „Чудесна неделя за Creve Coeur“ (който впрочем взе наградата за най-добро представление на феста – б.ред.) е финансиран от бюджета на Министерство на културата.

По повод на твърдението на Васил Василев „Българската култура е недофинансирана… С 30 млн. лв. са недофинансирани сценичните изкуства“, в изложението си от министерството обясняват: „Със Закона за бюджета на Република България за 2019 г. (годината преди пандемията от Covid-19), утвърдените разходи по бюджетна програма „Сценични изкуства“ са над 90 млн. лв., а за 2022 г. – над 131 млн. лв., тоест има ръст над 45 %“. От извършеното преизчисление на полагаемата се за театъра субсидия…е формиран излишък от над 12 млн. лв. Тоест, при осигурено право на разход в размер на 42 млн. лв., действително изразходвани са около 30 млн. лв., посочват от МК. „Тенденцията за формиране на излишък е запазена и през април 2022 г., като само за месеца той е в размер на 9 млн. лв., или общо от началото на годината – 21 млн. лв.“, казва се още в изявлението на културното ведомство.

Поканата на Василев към Атанасов за дебат на сцената на Народния театър е коментирана от доста представители на съсловието. Повечето одобряват идеята. „За съжаление Министерството на културата е абдикирало от сектор ,,Сценични изкуства"!!! На мен лично би ми било интересно кой и защо не знае как да намери начин да разпредели в полза на сектора този излишък в размер на 21 млн. лева?“, пише председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.

Още по темата