Българските библиотекари излизат на протест на 20 май, в навечерието на най-българския празник. Поводът е неизпълнено от страна на държавата подписано споразумение за въвеждане на минимални начални основни месечни възнаграждения в бранша, казва се в съобщение на синдикалните организации на регионалните библиотеки към национална федерация „Култура“ при КТ „Подкрепа“. Допълнителното споразумение за това към браншовия колективен трудов договор е подписано още на 8 ноември 2021 г., но не е приведено в изпълнение.
Исканията на протестиращите включват увеличаване с 40 процента на единния разходен стандарт за субсидирана бройка на регионалните библиотеки (тоест на възнагражденията на служителите там).
„Необходимите средства са в размер 10 288 863 лв., включително – за възнагражденията на персонала по чл. 1, ал. 5, т. 10.2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г“, съобщават организаторите на шествието. Освен това те ще настояват и за увеличаване на субсидираните бройки в регионалните библиотеки – от 1177 на 1200.
Със становище в подкрепа на справедливите искания на колегите си излязоха от Българската библиотечно-информационна асоциация. „Регионалните библиотеки са гръбнакът на мрежата на обществените библиотеки в страната, в тях работят 1177 библиотечни и други квалифицирани специалисти, те имат технически и помощен персонал. Без преувеличение можем да кажем, че именно тези специалисти поеха всички предизвикателства и извършиха много трансформации в своите библиотеки в COVID-19 среда и полагат много усилия за работа по смекчаване на вредните последици от огнището на COVID-19“, казва се в становището на Управителния съвет на организацията.
Благодарение на работата на тези специалисти в библиотеките бяха въведени нови политики в развитието на колекциите им – разшири се обхвата на дигитализираните документи, защото достъпът до цифрово съдържание в библиотеките се е увеличил два или три пъти в сравнение с цифрите отпреди COVID-19, напомнят от асоциацията.
Регионалните библиотеки са инкубаторът на нови дигитални услуги за гражданите – чатботове, библиомати, дистанционно извършвани справки, сканирани материали, ползване на краеведски електронни библиотеки и справочници, виртуални методически кабинети и други. Персоналът им положи неимоверни усилия да бъдат създадени пространства за творчество, сигурност и доверие, казва се още в становището.
Инициативността и усърдието на работещите в регионалните библиотеки са в основата на връщането на потребителите в тях след пандемията. Днес същите тези специалисти при кризата с войната в Украйна работят и с украинските бежанци.
„…Ние настояваме подходът към различните културни сектори да бъде еднакво справедлив. Библиотеките, музеите, архивите и галериите в международната теория и практика се определят като институции/организации за информация и документация, които събират, съхраняват и предоставят за обществено ползване и в полза на цялото общество културни ценности. Справедливо е когато се увеличи бюджетът на регионалните музеи и се прие постановление за увеличаване на заплатите на музейните специалисти, това да стане реалност и в библиотечния сектор“, настояват от ББИА за достойно заплащане на труда на библиотечните работници.