Медия без
политическа реклама

Stratfor: Какво търси Джон Болтън край руските граници

Съветникът по национална сигурност на американския президент реши да посети Украйна, Беларус и Молдова точно сега

29 Авг. 2019
EПА/БГНЕС архив

В битката си с Русия за статута на велика държава, САЩ продължават да оглеждат нещо в периферията на евразийския гигант. Съветникът по национална сигурност на САЩ Джон Болтън посети Украйна на 27 август в рамките на дейността си, целяща да „постави акцент върху суверенитета, териториалната цялост и евроатлантическия курс на Украйна от страна на САЩ“, както твърди американското посолство в Киев. Но това не е единственото място, където Болтън – ключова фигура за борбата с Русия и член на висшето ръководство на специалните служби на САЩ и администрацията на президента – ще оглави работата по укрепването на американското влияние, защото след това идват визитите му в Беларус и Молдова, пише американския разузнавателно-информационен център Stratfor в материал, цитиран от Агенция Фокус.

В него пише още: "Времето, когато Болтън реши да посети Украйна, Беларус и Молдова, не беше избрано случайно. И така, посещението на Болтън в Украйна, на която Съединените щати оказаха значителна финансова подкрепа в продължаващия конфликт с подкрепяните от Русия сепаратисти в Донбас, предхожда срещата на върха на „Нормандската четворка“, която ще събере представители от Украйна, Русия, Германия и Франция следващия месец. Те ще се опитат да възобновят прекъснатите преговори за този конфликт. Спирането на боевете в Източна Украйна е един от основните приоритети на украинския президент Владимир Зеленски, но в началото на мандата си той срещна трудности, включително когато Русия обяви, че ще предоставя паспорти на жителите на спорния регион. Срещите на Болтън в Киев, съответно, могат да стартират процеса на противодействие на подривната стратегия на Русия спрямо украинската държава.
Междувременно, ако планираното пътуване на Болтън до Минск наистина се осъществи, това ще бъде най-голямото американско посещение в Беларус през последните две десетилетия. Въпреки че Беларус е твърдо разположен в сферата на руското влияние, неотдавнашните разногласия между двете страни по отношение на доставките на петрол може би отвориха възможността САЩ да се опитат да разширят икономическите и енергийните връзки с тази държава. От съображения за сигурност САЩ вероятно официално ще консолидират плановете си за разширяване на военното си присъствие в Полша по време на посещението на американския президент Доналд Тръмп във Варшава на 1 септември - това събитие може да предизвика съсредоточаване на руската военна сила в съседния Беларус. Като се има предвид това, цялото внимание ще бъде насочено към Болтън и дали той ще се опита да проучи почвата по въпросите на сигурността на Полша по време на престоя си в региона или може би ще предложи някакви преки мерки за предприемане на крачка към Беларус в интерес на нейната собствена сигурност. Подобни опити за установяване на отношения в периферията на Русия преди това дразнеха Москва. По време на пътуване до Кавказ миналата година Болтън излезе с идеята да продаде оръжие на Армения. Вашингтон и Ереван все още не са сключили никакви сделки за оръжие, но това не означава, че Кремъл не е приел това предложение за провокативно.
И накрая, Болтън ще посети Молдова малко след като проевропейските и проруските партии постигнаха споразумение за разделяне на властите в страната, това е поле на битка за влияние между Запада и Кремъл. Управляващата коалиция обаче е нестабилна, защото партиите се съгласиха да споделят правомощия само в лицето на общия враг - Демократическата партия, водена от олигарха Владимир Плахотнюк. Съответно коалиционните партньори се разминават значително във външната политика: социалистите са за интеграцията с Русия, а блокът ACUM е в полза на Запада. По този начин всяка подкрепа от Болтън, насочена към укрепване или поддържане на западната ориентация на правителството, ще бъде ключов фактор.

Посещението на Болтън ще се проведе няколко седмици, след като САЩ официално се оттеглят от Договора за ликвидация на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО). Той беше твърд привърженик на оттеглянето или преразглеждането на договорите за контрол на оръжия с Русия, а също така се застъпва за засилване на санкциите срещу Москва. Вашингтон с ентусиазъм преследва двете цели по време на мандата на Болтън като съветник по националната сигурност.
 

Още по темата