Медия без
политическа реклама

Израел първа в света успя да ваксинира 10% от населението си

Здравните власти във Великобритания се поправиха за смесването на ваксините

02 Яну. 2021Обновена
БГНЕС

Израел стана първата държава в света, която успя да ваксинира 10% от населението си срещу Covid-19. Вече в страната имунизация срещу коронавируса са получили над 1 милион души, пише "NY Post".

"Превъзхождаме целия свят по отношение на ваксинацията. Ние вървим напред с огромна скорост", похвали се премиерът Бенямин Нетаняху. Той изрази надежда, че арабското население в Израел също ще побърза да се ваксинира. "Това е важно, защото спасява животи", категоричен е министър-председателят, който лично присъства по време на поставянето на ваксината под номер 1 000 000.

Ваксинацията срещу Covid в Израел започна на 20 декември. Правителството е договорило с Pfizer близо 5 милиона ваксини до края на януари срещу 30 долара на доза. По информация на медиите, към края на януари Израел ще разполага с между 4 и 5,6 милиона дози от ваксината на Pfizer и BioNTech. Докато в Германия например към същата дата ще бъдат налични едва между 3 и 4 милиона ваксини.

Премиерът Нетаняху обещава, че скоро ще стане възможно да се имунизират по 150 хиляди души дневно - цел, която сериозно надминава дори плановете на Германия. "Нашата цел е да постигнем световен рекорд при ваксинациите. За един месец ще ваксинираме всички граждани над 60 години и целия медицински персонал. Ако успеем да го направим, след още 30 дни ще оставим вируса зад гърба си, ще отворим икономиката и ще правим неща, които никоя друга държава не може", каза още той преди десетина дни.

На второ място по темп на ваксинации след Израел се подреди Бахрейн с 3,49 ваксинации на 100 души, сочат данните на ourworldindata.org, база данни, поддържана от Университета в Оксхорд. На трета позиция с 1,47 ваксинации на 100 души е Великобритания. В топ 5 са още САЩ с 0,84 ваксинации на 100 и Дания - 0,51 на 100. 

Междувременно здравните власти във Великобритания излязоха с нови разяснения около спорна препоръка, дадена от правителството в навечерието на Нова година - за възможността за смесване на ваксините. Изпратено указание от правителството до здравните служби на Острова допускаше ваксините да се смесват, ако при повторното явяване на съответния гражданин липса втора доза от същия вид или типът предходна ваксина е неизвестен. Според препоръката в такива случаи било оправдано ваксините да могат да се смесват, ако ваксинираният е непосредствено изложен на висок риск или има съмнения, че ще се върне за трети път. Сред пореден взрив от критики агенията за публично здраве разясни обратното - че смесването на ваксините не е препоръчително. "Не препоръчваме смесване - ако пациентът е получил доза от ваксината на Пфайзер/Бионтех или на АстраЗенека, следва да получи втора доза от същата ваксина. В изключително редки случаи е възможно смесване - ако например видът на предходната доза не е известна", са разяснили от агенцията пред Sky news. 

Здравните власти на острова вече разбуниха духовете със спорно от медицинска гледна точка решение за промяна в стратегията по ваксинация. Властите в Лондон взеха решение да ваксинирам максимален брой души с цената на отлагане на срока, в който ваксинираните трябва да получат втора доза от ваксините. При ваксината на Пфайзер/Бионтех това трябва да се случи след 21 дни, но според решението на здравните власти във Великобритания срокът се удължава до 12 седмици. Същото отлагане ще бъде приложено и за ваксината на АстраЗенека. На Острова считат за по-важно да се даде защита на максимален брой хора, дори и тя да не максимално ефикасна.  

Собствена ваксина до края на април обеща на турските граждани и президентът Реджеп Ердоган. Вече стана ясно, че Турция преговаря с германската Бионтех, собственост на турския гражданин Угур Шахин, за съвместно производство. Турция вече се договори за закупуване на 30 млн. дози от ваксината, в страната следва да е пристигнала и  първата пратка от китайската ваксина Коронавак на компанията СиноВак. 

 

Учени, лекари и производители поведоха ожесточен спор правилно ли е решението на Великобритания да промени в крачка правилата на ваксинационната кампания срещу COVID-19 и да постави приоритет върху ваксинирането на максимум хора с една доза, вместо да задържа количества за

 

 

Преди десетина дни в болница "Ичилов" в Тел Авив празнуваха - служителите в медицинския център танцуваха с престилки и маски. Поводът - поставянето на първите ваксини срещу коронавирус. Израел започна имунизацията изключително рано. И много бързо.

 

Още по темата