Медия без
политическа реклама

Великобритания сменя тактиката - ще дава по една доза ваксина

Експерти, лекари и производители обявиха стъпката за доста рискована

01 Яну. 2021Обновена
Туитър

Учени, лекари и производители поведоха ожесточен спор правилно ли е решението на Великобритания да промени в крачка правилата на ваксинационната кампания срещу COVID-19 и да постави приоритет върху ваксинирането на максимум хора с една доза, вместо да задържа количества за втора доза.

Вчера стана известно, че поставянето на втора доза от ваксината на "Пфайзер/Бионтех" за хиляди ваксинирани на Острова се отлага до 12 седмици, за да се осигури поне по една доза на повече хора. Властите в Лондон се опитват да овладеят тежката вълна на COVID-19 в страната, при която болниците са на предела на възможностите си, а жертвите почти достигнаха 1000 на денонощие. Заради тази трудна ситуация, управляващите в здравеопазването считат, че трябва да се приоритизира поставянето на първа доза на възможно най-много хора от приоритетните групи, за да се намалят смъртността, усложненията и хоспитализациите.

Над половин милион британци вече получиха първата си доза и имат насрочена дата за втора доза в рамките на 21 дни след поставянето на първата инжекция. За повечето от тях обаче втората доза ще бъде отложена, включително до края на март. Според указания на главния директор на Националната здравна служба сър Саймън Стивънс всеки, който трябва да получи втората си доза до понеделник, ще я получи по план. За хората, които по график трябва да се явят за втора доза след 4 януари, ще има разсрочване от 3-4 до 12 седмици. Тези, които трябва да получат първа доза от Нова година нататък, също няма да получат втората ваксина навреме, а ще чакат до 12 седмици.

Великобритания започна да ваксинира първа в света на 8 декември и вече има хора, които получиха и втората си доза. Страната одобри и ваксината на "Оксфорд/АстраЗенека", при която срокът между двете дози е 4 седмици. Тя влиза в кампанията от понеделник, като и за нея втората доза ще бъде отсрочена по същия начин като за препарата на "Пфайзер". От Националната здравна служба на Острова уверяват, че никой няма да остане без втората си доза, необходима за гарантиране на пълен имунитет. Стивънс очаква в късната пролет във Великобритания да са ваксинирани 25 млн. души от приоритетните групи.

Според съсловни организации на лекарите обаче тази внезапна промяна в плановете ще предизвика огромен натиск върху здравната система и кампанията за ваксиниране на населението. Тя ще се окаже и повод за тревога сред хиляди хора от най-рисковите групи, които получиха първата си доза и сега ще тънат в неизвестност кога ще се появи втората, коментира д-р Джулия Патерсън. Според нея правителството трябва максимално бързо да мобилизира армията в помощ на лекарите за тази мащабна операция.

Решението да се отложи поставянето на втора доза е ужасно несправедливо и е загуба на ценно време на личните лекари, обяви Британската медицинска асоциация. "Чувствам се абсолютно безпомощна и няма на кого да се оплача. Ние - от първата вълна ваксинирани, сме от най-рисковите групи, а сега ни зарязаха", коментира пред Би Би Си 82-годишната Стела Джоузеф, която остава с една доза.

Според проф. Питър Оупъншоу от Импириъл Колидж-Лондон има "доста убедителни" данни, че отлагането на втората доза на ваксината на "Оксфорд" даже ще увеличи ефективността й. Такива изследвания обаче не са правени за ваксината на "Пфайзер", затова там според него трудно може да се прогнозира какво ще стане.

"Пфайзер" също взеха отношение по решението на Великобритания. "Втората доза трябва да бъде поставена в препоръчания 21-дневен срок", обяви производителят. Според изявлението "няма данни, които да показват, че защитата от първата доза остава след 21 дни". Всякакви алтернативни графици за ваксинация трябва да бъдат проучени и наблюдавани, посочват от компанията. "Във фаза 3 на клиничните изпитвания беше установено, че 12 дни след първата доза ваксината осигурява частична защита, но въпреки това са необходими две дози за максимална защита срещу инфекцията - 95%", напомнят оттам.

"Информацията за ефикасността на първата доза се интерпретира погрешно", твърди Питър Маркс, директор по ваксините в Американската агенция по храните и лекарствата. Той определя като "тревожно" решението на здравните власти в Лондон. "Ако няма яснота в каква степен защитава една ваксина, то тя може да навреди вместо да помогне, защото много хора ще решат, че са напълно имунизирани и ще си позволят излишни рискове", смята Маркс, цитиран от "Блумбърг".

Антъни Фаучи, главният експерт на САЩ по инфекциозни заболявания, се изказа предпазливо по действията на Великобритания. "По-тънкото разпределение на двете дози се обмисля", каза той, без да посочва от кого се обмисля. "Смятам, че ако всичко се направи правилно, може да се приложат първите дози, да се запазят ваксини за втора доза и да се свърши работа", коментира Фаучи. Според него обаче "има резон, и някои хора са убедени в това, че си струва да се разпредели по една доза на повече хора с надеждата да има навременни доставки за втора доза".

ПРЕДИСТОРИЯ

Идеята се появи преди Коледа, като пръв я изказа проф. Дейвид Солсбъри, бивш шеф на имунизациите в министерството на здравеопазването на Великобритания. Според него за втората доза трябва да се мисли, когато има достатъчно наличности от ваксини. Тази политика означава, че най-уязвимите групи ще имат по-малка защита, но пък броят на хората, които имат поне някаква защита, ще се удвои. Солсбъри бе подкрепен и от бившия премиер Тони Блеър. "Дава ли първата доза поне 50% имунитет? Ако дава, то не следва да задържаме хиляди дози от ваксината", коментира той. Според опоненти на предложението обаче такава промяна е твърде рискована и липсва достатъчно информация за ефикасността на една доза.

Според изследване, публикувано в New England Journal of Medicine, първата доза от ваксината на "Пфайзер" дава 91% ефективност, а две дози - 95%. "Това оправдава стратегията да се ваксинират първо повече хора с една доза, а след това да им се даде втора доза, когато е налична", обясни Солсбъри. Според изследването ваксината показва 52% ефективност в периода между първата и втората доза, но според професора всяка доза започва да действа няколко дни след поставянето.

 

ОТКАЗ

Унгария се отказа да купи ваксини от Русия, страната ще вземе ваксини по механизма за доставки от ЕС или ще купи направо от Китай, съобщи агенция Ройтерс, позовавайки се на шефа на кабинета на Виктор Орбан. Причината за отказа от руската ваксина е в недостатъчните мощности на производителия. 

Китай одобри за употреба първата си ваксина срещу новия коронавирус (COVID-19), разработена от китайската държавна фармацевтична компания Sinopharm.

Одобрението, обявено от Съвместния механизъм за превенция и контрол на Държавния съвет, дойде ден след като Sinopharm заяви, че нейната ваксина е показала 79,3% ефективност в предварителните данни от последния етап на клинични изпитвания.  Досега с нея са ваксинирани милион и половина китайци. Намерението на властите е до началото на Лунната Нова година в средата на февруари да бъдат ваксинирани 50 млн.

Още по темата