Въпреки забраната рускиня спечели "Уимбълдън"

Български тенисист загуби драматично полуфинала при юношите в Лондон

09 Юли 2022
Елена Рибакина загуби само два сета в турнира при жените тази година

Най-престижният тенис турнир на планетата - "Уимбълдън", не допусна до участие тази година състезатели от Русия и Беларус, но надпреварата при жените бе спечелена от... рускиня.

Московчанката Елена Рибакина, която от 2018 г. се състезава за Казахстан, е новата шампионка в Лондон, след като направи обрат и победи световната №2 Онс Жабьор (Тунис) с 3:6, 6:2, 6:2.

Още след първите дни на турнира участието на новата шампиока доведе до множество критики срещу организатоите на "Уимбълдън" заради факта, че притежаването на казахстански паспорт от 4 години е просто формалност насам и не я прави по-малко рускиня. Един от мотивите за недопускане на руснаци и беларуси на "Уимбълдън" бе, че няма да е добре някой от кралското семейство да награди такъв тенисист с купата, но днес Рибакина получи трофея си лично от херцогинята на Кеймбридж - Кейт Мидълтън.

Британските тенис власти са получили обща глоба в размер на почти €1 млн.

Поставената под №17 в схемата Рибакина (23-а в ранглистата) загуби първия сет с 3:6, но след това осъществи пълен контрол над играта, направи по два пробива в следващите две части и ликува след 1:49 ч. игра на Централния корт. Тя донесе първата титла от "Уимбълдън" за казахстанския тенис.

До момента 23-годишната рускиня бе достигала максимум до 1/4-финал на турнири от Големия шлем - на "Ролан Гарос" през 2021 г., а на "Уимбълдън" пък бе играла най-много 1/8-финал - също през миналата година. Този сезон обаче мина като комета през седемте си мача в основната схема, като даде само един сет (на 1/4-финала срещу австралийката Айла Томлянович), а на полуфиала отстрани шампионката от 2019-а Симона Халеп (Рум).

27-годишната Жабьор пък не успя да стане първата африканка с титла от Големия шлем. Досега в историята имаше само две представителки на Черния континент, които са стигали до финал в някой от четирите "мейджър" турнира - южноафриканките Аирийн Пийкок на "Ролан Гарос" през 1927 г. и Рене Шурман на Australian Open през 1959 г. И двете обаче губят въпросните мачове.

"Бях много нервна и напрегната, радвам се, че всичко завърши с успех за мен - каза на церемонията по награждаване Рибакина, която поздрави и своята съперничка Жабьор. - Искам да благодаря на всички в Кралската ложа, на всички знаменитости, които уважиха днешния финал. Беше невероятно преживяване. Честно казано, не очаквах, че ще извървя целия път. Реалната цел, която си бях поставила, бе да стигна до втората седмица на турнира. Невероятно съм щастлива. Оценявам, че президентът на казахстанската тенис федерация бе тук да ме подкрепя, благодарна съм му за подкрепата през всички тези години. За жалост, родителите ми не са тук, посвещавам победата на тях".

БЪЛГАРСКАТА КОМЕТА

Най-добрият български тенисист при юношите - Иван Иванов, загуби драматично полуфинала на на "Уимбълдън" при 14-годишните.

Иванов, който е поставен под №1 в схемата, отстъпи с т.нар. "дълъг тайбрек" пред южнокорееца Се Хюк Чо (№5) с 6:7 (5), 6:1, 9-11.

В турнира участват 16 юноши. Те бяха разделени в 4 групи по четирима, като всеки игра срещу другите трима и победителите във всяка група се класираха за полуфиналите. В своята група Иванов се наложи с 1:6, 6:1, 10-5 над Али Мисум (Мароко), с 4:6, 6:3, 10-8 над Данте Пагани (Арж) и с 6:4, 6:4 над британеца Марк Себан.

Иванов е състезател на ТК "Супер Спорт", Варна, с личен треньор Кристин Грозданов. Той спечели два турнира под егидата на "Тенис Европа" през май, а преди седмица бе част от националния ни отбор до 14 г., който се класира трети на Европейското отборно първенство за юноши в тази възраст.

За последно български тенисист игра финал на "Уимбълдън" през 2008 г., когато Григор Димитро стана шампион при 18-годишните.