ВАР засили Холанд и "Сити" към 1/4-финалите в Шампионската лига

Скандално слабо съдийство помогна на английския шампион за разгром над РБ (Лайпциг)

14 Март 2023Обновена
Ерлинг Холанд стана третият футболист в историята с 5 гола в един мач от Шампионската лига.

Поне четири изключително груби съдийски грешки допринесоха за разгрома на "Манчестър Сити" със 7:0 над РБ (Лайпциг), с който английският футболен шампион се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига. Допусна ги словенският рефер Славко Винчич в партньорство със своите видео асистенти (ВАР).

Подарена дузпа след консултация с ВАР и спестено нарушение в атака при втория гол доведоха до най-бързо отбелязаните два гола от един и същи футболист в историята на елиминациите на най-престижния клубен турнир. Вкара ги нападателната машина на "гражданите" Ерлинг Холанд - в разстояние на 78 секунди между 22-рата и 24-тата минута за 2:0.

За по-малък период от време в ШЛ два пъти са се разписвали само Гарет Бейл за "Тотнъм" през 2010 г. (76 сек.) и Шинджи Кагава за "Борусия" (Дортмунд) през 2016 г. (77 сек.), но все в груповата фаза. Норвежецът пък прекъсна 5-месечната си голова суша в турнира, след като не беше вкарвал от 5 октомври.

Холанд оформи и хеттрик непосредствено преди почивката благодарение на добавка след изстрел с глава на Родри в напречната греда. Междувременно обаче съдията Винчич взе още две скандални решения, спестявайки два очевидни картона на играчи на "Сити" - потенциално директен червен на вратаря Едерсон в 33-тата мин. при необмислено излизане и фаул без топка извън наказателното поле (дори не беше отсъдено нарушение в полза на РБ), както и жълт на Джак Грийлиш при явна симулация секунди по-късно.

След почивката гостите от Германия окончателно свалиха гарда и бяха набързо довършени с попадение на своя сънародник Илкай Гюндоган за 4:0 в 49-ата мин., а след това безподобният Холанд вкара още два пъти - в 53-тата и 57-ата. Така скандинавецът се превърна в третия футболист с 5 гола в един мач от Шампионската лига и втория в елиминациите след Лионел Меси за "Барселона" през март 2012 г. (при 7:1 срещу "Байер" на 1/8-финалите) и Луис Адриано за "Шахтьор" (Донецк) през октомври 2014 г. (при 7:0 срещу БАТЕ в групите).

Крайния резултат оформи Кевин де Бройне във втората минута от добавеното време на мача.

Сякаш в противовес на разразилата се голова вихрушка на ст. "Етихад" в Манчестър, двубоят между "Порто" и "Интер" в другия реванш от 1/8-финалите тази вечер завърши 0:0 в Португалия. Това осигури продължаване напред за гостите от Италия, които спечелиха първия мач с 1:0 у дома в Милано преди три седмици.

Най-интересните мигове на ст. "Драгао" в Порто бяха в добавените 7 минути на редовното време, когато домакините уцелиха два пъти греда и останаха с човек по-малко. Втори жълт картон в заключителните секунди получи бразилският десен бек на "синьо-белите" Пепе.

За "Интер" това ще е първо участие в Топ 8 на шампионския турнир на Стария континент от 2011 г. Преди 12 години "нерадзурите" приключиха защитата на титлата си от предния сезон с общ резултат 3:7 срещу "Шалке 04" на 1/4-финалите.

1/8-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2022/2023

"Челси" - "Борусия" (Дортмунд) 2:0 (Стърлинг 43, Хаверц 53-д) / в първия мач 0:1

"Бенфика" - "Брюж" 5:1 (Рафа Силва 38, Гонсало Рамош 45+2, 57, Жоао Марио 71-д, Нереш 77; Майер 87) / 2:0

"Байерн" (Мюнхен) - "Пари Сен Жермен" 2:0 (Чупо-Мотинг 61, Гнабри 89) / 1:0

"Тотнъм" - "Милан" 0:0 / 0:1

"Порто" - "Интер" 0:00:1

"Манчестър Сити" - РБ (Лайпциг) 7:0 (Холанд 22-д, 24, 45+2, 53, 57, Гюндоган 49, Де Бройне 90+2) / 1:1

"Наполи" - "Айнтрахт" (Франкфурт) 15.III 2:0

"Реал" (Мадрид) - "Ливърпул" 15.III / 5:2