Сърбия докосна 1/8-финалите, но накрая се размина

Бразилия си позволи да загуби от Камерун, но за един гол спечели групата

02 Дек. 2022
В един момент след почивката напрежението си каза думата и между футболистите на Сърбия (в червено) и Швейцария си каза думата, та се наложи селекционерите Драган Стойкович (с бялата риза) и Мурат Якин (с черната) да успокояват страстите.

Сърбия бе близо до класиране на 1/8-финалите на световното първенство по футбол, но в крайна сметка загуби с 2:3 от Швейцария и остана на последно място в група G.

Ситуацията в групата предполагаше, че сърбите ще завършат на второ място, ако победят съперника си. Селекцията на Драган Стойкович взе преднина в мача, след като само за 9 минути обърна резултата от 0:1 до 2:1. Първо Джердан Шакири откри за швейцарците в 20-ата мин. Само след 6 минути обаче Александър Митрович изравни след центриране на Душан Тадич. Последният на свой ред вкара в 35-ата мин., осъществявайки обрат и хвърли в бурна радост съотборници и сръбски фенове на трибуните, които вече започнаха да мечтаят за следващата фаза.

Швейцария обаче успя да отбележи още две попадения, при това в много важни моменти - точно преди почивката (Бреел Емболо в 44-ата мин.) и малко след началото на втората част (Ремо Фройлер в 48-ата мин.). Това изнерви сърбите, чийто сили в същото време започнаха да привършват. Дори в един момент се стигна до спречкване между двата тима, но "репрезентацията" така и не стигна до реален шанс поне да изравни отново.

Така Швейцария се класира на 1/8-финалите на трето поредно световно първенство (и общо осми път в историята си), като на 6 декември ще срещне Португалия.

Победител в групата е Бразилия, който пък ще играе в понеделник срещу Южна Корея за място на 1/4-финалите. Петкратните световни шампиони излязоха с доста от резервите си срещу Камерун и си поиграха с огъня. Те загубиха с 0:1 и при още един гол на швейцарците срещу Сърбия тимът на Бразилия щеше да мине на второ място в крайното класиране заради по-лош баланс.

За Камерун попадението на честта, което донесе и победата, вкара Венсан Абубакар в допълнителното време в края на мача. Това предизвика такава бурна радост у нападателя, че той си съблече фланелката и получи за това втори жълт картон. В крайна сметка Камерун завърши на трето място с 4 точки (1 победа, 1 равенство, 1 загуба).

Мачът бе запомнен и с появата за "селесао" на Дани Алвеш с капитанската лента. Така на 39 г. той стана най-възрастният бразилец, играл на световно първенство, изпреварвайки Тиаго Силва (38 г.)