Радослав Янков влезе в Топ 16 на игрите в Пекин `22

Сноубордистът отпадна на 1/8-финалите и зае рекордното в олимпийската си кариера 15-о място на паралелен гигантски слалом

08 Февр. 2022Обновена
Радослав Янков, който беше единият от двамата ни знаменосци на церемонията по откриването, осигури най-доброто класиране за България от началото на игрите в Пекин `22.

Сноубордистът Радослав Янков отпадна на 1/8-финалите в паралелния гигантски слалом на олимпиадата в Пекин `22, но си осигури най-доброто класиране както в своята кариера на най-големия спортен форум, така и въобще на български спортист от началото на XXIV зимни игри. 32-годишният чепеларец преодоля успешно квалификацията в комплекса "Гентин", събирайки общо време от 1:22,48 мин. в двете спускания по пистата - 41,48 сек. по синьото трасе и 41,00 сек. по червеното.

Резултатът отреди на Янков 15-о място сред участвалите общо 31 състезатели и той зае предпоследната позиция в заветния Топ 16. В първия кръг от директните елиминации българският носител на Световната купа в алпийските дисциплини за 2016 г. се изправи срещу олимпийския вицешампион от Ванкувър `10 Бенямин Карл (Ав), който успя да пресече финалната линия с аванс от 36 стотни пред българина.

Така Радо остана на 15-а позиция в крайното подреждане и постави личен рекорд в трите си участия на олимпийски игри. При дебюта в Сочи `14 той се класира 21-ви в паралелния слалом и 25-и в паралелния гигантски слалом, а в ПьонгЧанг `18 се нареди 19-и в квалификацията на гигантския слалом и отново остана извън директните елиминации.

"Опитах се да рискувам, защото съперникът беше безгрешен в квалификациите. Това беше и причината да направя няколко грешки. Не съжалявам, защото в противен случай нямах шанс. Бях много щастлив след квалификациите, но сега си мисля, че можех да направя нещо повече в Пекин. Дойдох тук по-зрял, бях спокоен и се опитах  да се концентрирам и да не мисля за класиране", сподели Янков пред БНТ.

Той добави, че все още не мисли за край на кариерата, а по-скоро за още едно олимпийско участие - в Милано Кортина `26:

"Този сезон съм страшно благодарен, че успях да се върна в стартовете за Световната купа. Имаше опасност да не се възстановя след операцията, да не мога да продължа. А аз успях да вляза в Топ 16 на олимпиадата, което е голямо постижение за мен и благодаря на Господ. Трябва бързо да се отърся от негативните емоции след отпадането ми на 1/8-финала и да продължа напред. В оставащите стартове от Световната купа ще се постарая да дам всичко от себе си и да завърша подобаващо този сезон. Иска ми се, ако сме живи и здрави, да изкарам още един олимпийски цикъл, надявам се да нямам болежки. Определено гледам напред."

36-годишният Бенямин Карл пък стигна до олимпийския връх, елиминирайки последователно още сънародника си Александер Пайер на 1/4-финалите, италианеца Роланд Фишналер на 1/2-финалите и словенеца Тим Мастнак във финала за златото. Така австриецът вече има пълен комплект медали от зимни игри след среброто от гигантския слалом във Ванкувър `10 и бронза от слалома в Сочи `14.

На трето място в паралелния гигантски слалом в Пекин `22 се нареди представящият Руския олимпийски комитет Вик Уайлд, който спечели малкия финал срещу Фишналер. За родения в САЩ руски състезател това е трети олимпийски медал след двата златни от "домашните" игри през 2014 г. - в слалома и гигантския слалом.

ПРИ ЖЕНИТЕ

Живата легенда на женския алпийски сноуборд Естер Ледецка спечели по безапелационен начин втора поредна олимпийска титла в паралелния гигантски слалом. Чехкинята беше с почти 3 сек. по-бърза от всички останали в квалификацията, а в елиминациите отчая и четирите си съпернички, като никоя от тях дори не стигна до края на трасето - Надя Охнер (Ит) на 1/8-финалите, Александра Крол (Пол) на 1/4-финалите, Мишел Декер (Нид) на 1/2-финалите и Даниела Улбинг (Ав) във финала.

Бронзовия медал заслужи Глория Котник (Слвн), победила в малкия финал Декер.

Само на 26 г. Ледецка вече е двукратна олимпийска шампионка в сноуборда, след като извоюва златото в дисциплината и в ПьонгЧанг `18. Освен това феноменалната Естер има олимпийска титла и в алпийските ски - тя сензационно триумфира в супергигантския слалом на игрите в Южна Корея преди 4 години.

Сега в китайската столица чехкинята ще защитава титлата си на супер Г, а освен това ще пробва силите си и в още една дисциплина на ските - спускането. Двете състезания са съответно в петък (11 февруари) и вторник (15 февруари).