Пътят на България към Евро 2024 по футбол започна със загуба

Пълните трибуни в Разград и 40-ина минути добра игра не ни бяха достатъчни срещу Черна гора

СПОРТАЛ
Капитанът на националния ни тим Кирил Десподов (вдясно) опитва да пробие през черногорците Стефан Савич и Александър Шчекич (вляво).

Амбицираният за класиране на Евро 2024 национален отбор на България не започна добре квалификационната кампания. Представителният ни футболен тим загуби с 0:1 домакинството срещу Черна гора в първия мач от група G.

Селекцията на Младен Кръстаич не игра зле през първата част, но това, заедно с подкрепата на препълнените трибуни на ст. "Хювефарма Арена" в Разград, не бяха достатъчни за отбора ни. Класата на съперника, чийто футболисти (в голямата си част) играят във водещите първенства в Европа, се оказа по-висока.

Кръстаич спази думите си от вчера и направи две изненади в състава пускайки пълния дебютант Християн Петров ("ЦСКА-София") в защита и Иван Йорданов ("Спартак 1918", Вн). Началото бе добро за тима ни и на два-три пъти националите ни успяваха да тръгнат опасно напред. В 27-ата мин. дори имахме шанс да открием, когато капитанът Кирил Десподов ("Лудогорец") пусна пас наляво към Илия Груев-младши, но шутът на халфа на "Вердер" беше избит с крака от вратаря Милан Миятович (б.ред. - бивш футболист на "Левски").

Играта ни обаче бе равностойна някъде до към 40-ата минута. След това черногорците започнаха да налагат играта си и за пет минути изпуснаха три чисти положения. В два от случаите вратарят ни Даниел Наумов ("ЦСКА 1948") спаси много опасни удари на Стефан Савич ("Атлетико", Мадрид) и Адам Марушич ("Лацио"), а шут на Сеад Хакшабанович ("Селтик") се удари във Валентин Антов ("Монца") и за късмет излезе в ъглов удар.

След почивката черногорците постепенно започнаха да вземат инициативата в играта, а в нашите редици се поддадоха на напрежението. Отделно и Кръстаич направи греша като извади Християн Петров и вместо него върна в защита Илия Груев. Това позволи на гостите с лекота да преодоляват халфовата ни линия. В една ситуация в 70-ата мин., когато Филип Кръстев изгуби топката, след което резервите Владимир Йовович и Стеван Йоветич направиха двойно подаване, при което Никола Кръстович откри резултата - 1:0.

Българският отбор потърси изравняване в последните 10-ина минути, като в 90-ата мин. се стигна и до най-чистото ни положение. Десподов подаде на резервата Георги Русев ("ЦСКА 1948"), чийто шут обаче бе избит на голлинията от Стефан Савич. В допълнителното време Русев имаше още една възможност, но не толкова добра.

Така националите ни прекъснаха серията си от 6 поредни мачове без загуба, а Кръстаич допусна първа загуба на поста си след 3 три победи и едно равенство.

В следващия мач България гостува срещу Унгария в понеделник в Будапеща от 21:45 ч. наше време.

ОТЗИВИ

След края селекционерът Младен Кръстаич се опита да не бъде критичен към отбора. "Първото, което мога да кажа - играхме с доста млади момчета, имаше някакво притеснение, но ние бяхме отборът, който доминираше в двубоя. Трябваше да завършим по-добре ситуациите, които имахме, но това са млади момчета. Те искаха, показаха го на терена, имахме нашите шансове. Мисля, че можехме да започнем по различен начин. Моите футболисти искаха победата. Черна гора се бореше и чакаше нашите грешки в средата на терена. Трябва да отидем с високо вдигната глава в Унгария. Сърбия е фаворит в нашата група, но все още имаме възможности. Черна гора победи заслужено в случая, но играчите ни показаха желание. Трябва да го повторим и в оставащите мачове", заяви сърбинът.

Капитанът Кирил Десподов пък каза: "Не можахме да намерим дълбочината. Отборът на Черна гора много добре се затваряше. Не успяхме да си отбележим ситуациите. Заслужавахме ние да излезем победители от мача, а не Черна гора. Абсолютно лошо начало, но аз мисля, че има още мачове. Трябва да оправим ситуацията в понеделник. Не мога да кажа, че сме играли лошо. Имаше непринудени грешки отзад. Накрая и ние имахме две ситуации. Трябва да се вдигаме и да продължаваме. Няма безгрешни хора. Трябва да се подкрепяме и по позитивно да гледаме на нещата."