Пиронкова изстрада победа на старта на квалификациите в Маями

Поставеният под №9 Григор Димитров чака британец или японец във II кръг на основната схема

22 Март 2021Обновена

Спортист №1 на България за 2020 г. Цветана Пиронкова постави успешно начало на участието си в квалификациите за тенис турнира в Маями (САЩ, $3,26 млн.). В I кръг на пресявките за надпреварата от категория "WTA 1000" първата ни ракета (№131 в света) се справи драматично с поставената под №19 в предварителната схема Катрин Макнали (САЩ, №119 в ранглистата) след два тайбрека - 7:6 (0), 7:6 (4) след точно 2 ч. игра.

И двата сета предложиха обрати, като двете състезателки се пробиха по три пъти в първата част и по веднъж във втората. Пиронкова загуби подаването си още в откриващия гейм от мача и бързо изостана с 0:2. След това 33-годишната пловдивчанка направи серия от 5 последователни гейма с два брейка и при 5:3 сервираше за сета. Само че допусна нов пробив и 19-годишната американка изравни на 5:5, а после отново проби и на свой ред имаше сервис за сета при 6:5. С пореден рибрейк Цвети вкара частта в тайбрек, в който не даде точка на противничката си.

Във II сет Макнали първа проби в шестия гейм и затвърди за 5:2, а при 5:3 сервираше за изравняване на резултата. Но в решаващия момент Пиронкова върна пробива и изравни на 5:5, а при 5:6 спаси два поредни сетбола при 15:40, за да вкара и този сет в тайбрек. В него българката отново беше по-стабилна и затвори двубоя с първия си мачбол след двучасовата битка.

В решаващия II кръг от квалификациите Пиронкова ще срещне Олга Говорцова (Блрс), надделяла над №3 в схемата Мартина Тревизан (Ит) след обрат с 4:6, 6:1, 7:6 (4). Победителката от този двубой ще влезе в основната схема при дамите в Маями. В пресявките участва и втората ни ракета Виктория Томова (№145 в ранглистата), която отпадна в I кръг след 4:6, 1:6 срещу Тереза Мартинцова (Чех, №105).

Най-добрият български тенисист Григор Димитров (№16 в света) пък е поставен под №9 в основната схема на турнира в Маями, който при мъжете е от категория "Мастърс". 29-годишният хасковлия по право почива в I кръг, а първият му съперник ще бъде определен в двубой между Камерън Нори (Вбр) и Йошихито Нишиока (Яп).