Историческа драма сведе сезон 2021 във Ф1 до един последен старт

Хамилтън и Верстапен ще тръгнат във финалната "Гран при" в ОАЕ с абсолютно равни точки

05 Дек. 2021Обновена
Люис Хамилтън ликува с трофея на победителя в Саудитска Арабия пред разочарования поглед на Макс Верстапен.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън с "Мерцедес" спечели историческото първо издание на "Гран при" на Саудитска Арабия във Формула 1. Самото състезание по уличното трасе в Джеда се разви по необичайно драматичен начин и предложи изключителни емоции от първата до последната обиколка.

Втори финишира лидерът в генералното класиране Макс Верстапен с "Ред Бул", който кръг преди края остава на върха само заради по-големия брой победи от началото на сезона. Развръзката тази вечер доведе до пълно равенство в актива на двамата съперници за титлата - по 369,5 т., и сведе сезон 2021 до един последен старт - в ОАЕ на 12 декември.

Надпреварата в Саудитска Арабия днес беше спирана два пъти с червени флагове заради инциденти в началните обиколки и още няколко пъти беше съпроводена от кола за сигурност. В 38-ата от общо 50-те обиколки пък Хамилтън и Верстапен закачиха болидите си, когато на нидерландеца беше наредено да пропусне англичанина пред себе си заради нерегламентирано задържане на първата позиция в предния тур.

Заради този инцидент Лудия Макс беше санкциониран с добавяне на 5 сек. към времето му на финала, а в 43-тата обиколка отново умишлено отстъпи лидерската позиция на сър Люис. Шокиращо обаче от бокса му съобщиха, че не е било нужно да го прави.

В крайна сметка Хамилтън задържа аванса си до карирания флаг, а междувременно направи и най-бързата обиколка и взе бонус точката за генералното класиране. Трети на подиума се качи вторият пилот на "Мерцедес" Валтери Ботас, който буквално в последните метри изпревари Естебан Окон с "Алпин".

"Състезавам се доста отдавна, но това беше невиждано и невероятно трудно - коментира Люис Хамилтън. - Опитах се да бъда възможно най-издръжлив и разумен и успях благодарение на целия ми опит от всички тези години. Беше изключително напрегнато, но успяхме като екип."

"Беше изпълнено със събития. Случиха се много неща и не съм напълно съгласен с всички - сподели Макс Верстапен. - Наистина забавих, исках да го пусна пред себе си. Бях вдясно, но той не ме изпревари и се докоснахме. Не разбирам напълно какво се случи оттам-нататък."

"Не беше лесен ден с всички червени флагове - добави пък Валтери Ботас. - Не беше лесно и да изпреваря в края, но просто не спрях да натискам. Беше страхотно, че успях да се добера до почетната стълбичка в края на това безумно състезание."

В зоната на точките тази вечер финишираха още Естебан Окон ("Алпин"), Даниъл Рикардо ("Макларън"), Пиер Гасли ("Алфа Таури"), Шарл Лоьклер ("Ферари"), Карлос Сайнц-младши ("Ферари"), Антонио Джовинаци ("Алфа Ромео") и Ландо Норис ("Макларън").

Преди последния старт за сезона Верстапен води в подреждането заради своите девет успеха през 2021 г. срещу осем на Хамилтън. Трети в класирането е Ботас с 218 т., следван от втория пилот на "Ред Бул" Серхио Перес (190 т.) и Льоклер (158). В надпреварата при конструкторите "Мерцедес" се откъсна с 587,5 т., пред "Ред Бул" с 559,5 т. С огромно изоставане на трета позиция е "Ферари" (307,5 т.).

Световният шампион за 2021 г. ще бъде излъчен в кулминацията на сезона идната неделя на пистата "Яс Марина" в Абу Даби.