Григор Димитров стигна едва втория си 1/8-финал в Париж

Най-добрият ни тенисист спечели трети пореден мач на "Ролан Гарос" с 3-0 сета

04 Юни 2023Обновена
Григор Димитров е стиснал победоносно юмрук след поредната убедително спечелена точка в мача с Даниел Алтмайер.

Чудесната форма на Григор Димитров от началото на сезона на клей отведе най-добрия български тенисист до 1/8-финалите в Откритото първенство на Франция - "Ролан Гарос" в Париж. В мача си от III кръг поставеният под №28 хасковлия надигра германеца Даниел Алтмайер с 6:4, 6:3, 6:1 и едва за втори път в кариерата си преодоля това стъпало във втория за годината турнир от Големия шлем.

Първата ни ракета (№29 в света) превъзхождаше четвъртата ракета на Германия (№79 в ранглистата) практически през целия двубой, с изключение на две моментни отпускания. В края на първата част Григор допусна рибрейк, след който съперникът му изравни резултата на 4:4. Нов пробив в полза на българина в 10-ия гейм обаче сложи логичната точка на сета.

В следващите две части Димитров само надграждаше надмощието си, като успя да се измъкне във всяка от малкото ситуации, в които Алтмайер имаше шанс да вкара интрига. Един-единствен пробив направи разликата във втория сет, а в третия нашият топ тенисист поведе с 5:0 след три брейка, но се пропука точно когато сервираше за мача, позволявайки на противника да се разпише на таблото.

Бившият №3 в света обаче бързо стигна до два мачбола в подаването на германеца и материализира още първия от тях след 2:07 ч. на корт "Симон Матийо". Така българинът продължава да няма загубен сет от началото на надпреварата във френската столица, след като елиминира с по 3-0 квалификанта Тимофей Скатов и Емил Руусувуори.

Досега Григор Димитров е играл само веднъж в IV кръг на клей класиката в Париж - през 2020 г., когато отстъпи пред Стефанос Циципас. Сега негов съперник за място на 1/4-финалите ще бъде Александър Зверев.

Поставеният под №22 германец, който през последните две години стигна до 1/2-финалите на "Ролан Гарос", надделя над №12 в схемата Франсис Тиафоу (САЩ) след обрат с 3:6, 7:6 (3), 6:1, 7:6 (5). Двубоят на централния корт "Филип Шатрие" продължи 3:41 ч. и приключи двайсетина минути след полунощ местно време в събота срещу неделя.

Сблъсъкът между Димитров и Зверев ще се състои в понеделник (5 юни) и ще бъде пети в съперничеството между двамата в професионалния тур. В досегашните им срещи германецът има предимство от 3-1 победи, като българинът е спечелил само първата от тях - на твърд корт в зала през 2014 г. в Базел.

Победителят от 1/8-финала им във френската столица ще се срещне в следващия кръг с по-добрия измежду двамата изненадващи претенденти в най-долната част на схемата - поставения под №27 Йошихито Нишиока (Япония) и Томас Мартин Ечевери (Аржентина).