Григор Димитров се пребори със себе си за късен обрат във Вашингтон

04 Авг. 2022
TWITTER

Тенисист №1 на България Григор Димитров (№19 в света) се завърна с драматична победа в професионалния тур. След повече от месец отсъствие 31-годишният хасковлия се наложи с 6:1, 3:6, 7:5 над Адриан Манарино във II кръг на турнира на твърд корт във Вашингтон (САЩ).

За поставения под №5 българин, който по право почива на старта на основната схема от категория "АТР 500", това беше първи мач от 28 юни. Тогава той получи разтежение в слабините и се отказа в началото на втория сет от мача срещу американеца Стив Джонсън в I кръг на "Уимбълдън".

Тази нощ Димитров влезе с убийствен ритъм в двубоя срещу Манарино и поведе с 5:0, преди французинът да успее да вземе почетния си гейм в откриващия сет. Във втората част обаче Григор започна да демонстрира признаци на умора и грешките му зачестиха, което доведе до ранен пробив в сервиса му и изравняване на общия резултат.

Ситуацията се повтори и в началото на решаващия III сет, в който положението за нашия топтенисист изглеждаше съвсем критично при 1:3 и 0:30. Изправен пред реалната опасност от втори пробив, Димитров съумя да стабилизира играта си и това сякаш му даде необходимия импулс за обрат.

Първата ни ракета успя да върне пробива в 8-ия гейм за 4:4, но при 5:5 трябваше да отразява нов брейкбол за съперника. След като го стори, Григор се възползва мигновено от психологическото преимущество и стигна до три поредни мачбола в подаването на Манарино, реализирайки още първия с минаващ форхенд в движение след 2:02 ч. битка на корт №4.

За Димитров това беше четвърта победа от четири изиграни мача срещу този противник и едва втори загубен сет. На 1/8-финалите във Вашингтон българинът ще се изправи срещу една от звездите на новото поколение в тениса - Себастиан Корда.

22-годишният син на чешката легенда Петр Корда, който играе за САЩ, се класира за III кръг след успех с 6:1, 6:4 срещу Себатиан Баес. Димитров и Корда нямат официален мач помежду си, но се познават добре, тъй като често са тренирали заедно.

Първата им среща във веригата на АТР ще бъде тази вечер в третия двубой от програмата на третия по големина корт в американската столица - "Грандстенд". Очаква се мачът им да започне около 23:00 ч. наше време и да бъде предаван пряко по платения ТВ канал "Макс спорт 1".