Григор Димитров едва се справи с американски талант

Следващият съперник за българския тенисист №1 на "Мастърс" в Монте Карло е чех

11 Апр. 2023Обновена
Григор Димитров беше максимално затруднен в първия си мач от тазгодишното участие на "Мастърс" в Монте Карло.

Григор Димитров извоюва мъчна победа в I кръг на тенис турнира "Мастърс" в Монте Карло. Първата ни ракета (№25 в света) надделя над 20-годишния американец Бен Шелтън с 6:1, 3:6, 6:3 за над два часа игра на втория по големина стадион в комплекса в Монако - "Корт дьо Пренс".

В началото българинът демонстрира класата си срещу младия талант от САЩ (№39 в ранглистата) и се възползва от липсата му на опит върху най-техничната настилка - клея. Подкрепян от гласовита групичка български фенове, Григор осъществи два пробива в първата част и я затвори за 33 мин.

Вторият сет вървеше гейм за гейм до 3:4, когато Димитров предаде подаването си, въпреки че стигна до геймбол. 31-годишният хасковлия имаше великолепна възможност за моментален рибрейк, но след 15-минутен гейм, в който пропусна 5 точки за пробив и спаси 3 сетбола, в крайна сметка общият резултат беше изравнен на 1-1.

Решаващата част донесе пробив за българина в четвъртия гейм и той го затвърди за аванс от 4:1. Разликата се запази до края и срещата приключи още при първия мачбол след 2:11 ч.

Нашият тенисист пласира 10 аса и направи 4 двойни грешки. Бившият №3 завърши с общо 39 уинъра и 16 непредизвикани грешки срещу 22 печеливши удара и 21 грешки на Шелтън (9 аса и 4 двойни).

Във II кръг съперник на Димитров ще бъде Иржи Лехечка (Чехия), който срази Емил Руусувуори (Финландия) с 6:1, 7:5. Скандинавецът влезе в основната схема като "щастлив губещ" от квалификациите, след като поставеният под №12 Франсис Тиафоу (САЩ) се оттегли от турнира заради контузия.

Българинът и чехът има по една разменена победа в досегашните два официални мача помежду си - в четири сета за Григор на Australian Open през 2022 г. и в три сета за Иржи в Стокхолм през същата година. Третият им двубой ще се състои утре - домакините на "Мастърс" в Монте Карло го поставиха като втори в програмата на "Корт дьо Пренс" за сряда, което значи, че трябва да започне около 14:00 ч. наше време.

В Княжеството българският топ тенисист има да защитава цели 360 т. от актива си за световната ранглиста заради миналогодишното достигане до 1/2-финалите там. В подреждането на живо Григор Димитров към момента заема 31-во място.