Финландия ни нанесе първа загуба в историята

Българският национален отбор има само една победа в последните си 18 мача

11 Окт. 2020
Изигралият доста слаб мач Александър Цветков (вдясно) подтичва след Глен Камара ("Рейнждърс") при загубата във Финландия.

Националният ни отбор по футбол вече се превърна в боксова круша дори за предишни наши "абонати". Така България записа първа загуба в историята си от Финландия - 0:2 в Хелзинки в мач от група 4 на Лига В в турнира Лига на нациите. В осемте мача между двата отбора до момента националите имаха 7 победи и 1 равенство. В допълнение на неприятната статистика тимът ни в 18 мача в последните две години има само една победа. А в шестте мача под ръководството на селекционера Георги Дерменджиев положението хич не е розово - 4 загуби, победа и равенство.

Най-неприятното е, че в Хелзинки селекцията ни изглеждаше отново трагично. Осемте промени в състава в сравнение с баража срещу Унгария (1:3), които направи Дерменджиев, не повлияха особено на играта ни. Защитниците отново бяха под всякаква критика и носиха вина и за двата гола. При първия в 52-ата мин. след центриране на Йере Уронен ("Генк", Бел) отляво финландците си размениха пасове в наказателното поле, докато нашите бяха като статуи и Робърт Тейлър ("Бран", Нор) откри отблизо. В 67-ата мин. пък Дредрик Йенсен ("Аугсбург", Гер) се освободи леко от Александър Цветков ("Берое") и със силен шут удвои. Преди почивката вратарят Мартин Луков ("Локомотив", Пд) спаси две опасни положения.

Единствената по-опасна ситуация за българския тим я пропусна Кирил Десподов ("Каляри", Ит), който в 38-ата мин. получи пас от Кристиян Малинов ("Льовен", Бел), обърна се и шутира, но вратарят на финландците Лукаш Храдецки ("Байер", Гер) спаси с лекота. Играта ни през втората част бе особено показателна защо българският тим е на последно място в групата само с 1 точка. Уелс излезе начело със 7 т., след като завърши 0:0 навън с Ирландия. Финландците са на второ място с 6 т., а ирландците са трети с 2. В сряда отборът ни приема Уелс от 21:45 ч. на ст. "Васил Левски".

Интересното е, че след мача нападателят Димитър Илиев подчерта позитиви в играта ни, които явно само той е видял. "Създадохме положения, но не успяхме да спечелим нищо. Почнахме второто полувреме много добре. Те не излизаха от половината си десетина минути, но ни вкараха. После дойде втори гол. Играта не е толкова лоша. Мисля, че играхме атакуващо, но резултатът е същият и се надяваме след няколко дни най-накрая да запишем точки. Със сигурност не ни върви. Ако бяхме вкарали първи гол, Финландия е възможен отбор и откъм игра не бяхме по-слаби. Бяхме по-активният отбор, но при една от контрите им ни наказаха. Липсват головете, ако вкараме първи, по-лесно ще играем. Бремето за европейското падна и се надяваме да прави крачка напред, така че откъм игра има подобрение. С Унгария създадохме шансове, но остава и да ги вкараме. Хората трябва да знаят, че на нас ни е най-тежко от това, че България толкова пада. Надяваме се с общи усилия и младите футболисти следващите месеци и години най-накрая нещата да тръгнат в по-добра насока", заяви Илиев пред БНТ.