Два пъти изпълнена дузпа прати "Челси" на 1/4-финал в ШЛ

"Бенфика" сгази "Брюж" с общ резултат 7:1

08 Март 2023
Централният защитник на "Челси" Калиду Кулибали опитва да изрита извън терена димка, хвърлена от феновете след откриващия гол на Рахийм Стърлинг, изравнил общия резултат в 1/8-финалния сблъсък с "Борусия".

Двукратният европейски клубен шампион по футбол "Челси" измъкна точно необходимия резултат срещу "Борусия" (Дортмунд) и се класира за 1/4-финалите в тазгодишното издание на Шампионската лига. Английският тим спечели реванша с 2:0 у дома в Лондон, заличавайки поражението с 0:1 в Германия преди три седмици.

Общият резултат беше изравнен непосредствено преди почивката с попадение на Рахийм Стърлинг в 43-тата мин. Класирането в следващата фаза пък беше подпечатано по драматичен начин в началото на второто полувреме след двойна намеса на ВАР.

Видео асистент реферите първо подсказаха на главния съдия Дани Маккели, че трябва да отсъди дузпа за игра с ръка на десния бек Мариус Волф. Нидерландецът назначи 11-метровия удар, след като сам изгледа ТВ повторението. С изпълнението се нае Кай Хаверц, чийто изстрел прати топката в страничната греда, след което тя беше изчистена в тъч.

Само че Маккели нареди дузпата да бъде бита втори път заради преждевременно нахлуване на играчи на "Борусия" в пеналтерията при първия изстрел. Отговорността отново пое Хаверц, който насочи топката в същия ъгъл, този път с достатъчно сантиметри по-навътре, за да отбележи необходимия втори гол за "Челси".

До края с решаващи намеси се отличи вратарят Кепа Арисабалага, предотвратил попадение за гостите при точни изстрели на Джуд Белингам и Марко Ройс. В 6-минутното добавено време в атака излезе дори опонентът му на вратата на германците Александер Майер, но до по-драматичен развой не се стигна.

Заради забавяне на автобуса на "Борусия" и закъсняло пристигане на гостите на "Стамфорд Бридж" началото на двубоя беше изместено с 11 минути. По тази причина първият 1/4-финалист в ШЛ този сезон стана "Бенфика", чийто мач приключи повече от четвърт час по-рано от този в британската столица.

Португалците постигнаха общ резултат от 7:1 срещу "Брюж", след като в реванша на своя ст. "Луш" сгазиха белгийците с 5:1. Два гола за разгрома тази вечер отбеляза Гонсало Рамош, а по веднъж се разписаха Рафа Силва, Жоао Марио и Давид Нереш. Почетното попадение за гостите отбеляза Бьорн Майер три минути преди края на редовното време.

1/8-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2022/2023

"Челси" - "Борусия" (Дортмунд) 2:0 (Стърлинг 43, Хаверц 53-д) / в първия мач 0:1

"Бенфика" - "Брюж" 5:1 (Рафа Силва 38, Гонсало Рамош 45+2, 57, Жоао Марио 71-д, Нереш 77; Майер 87) / 2:0

"Байерн" (Мюнхен) - "Пари Сен Жермен" 8.III / 1:0

"Тотнъм" - "Милан" 8.III / 0:1

"Порто" - "Интер" 14.III0:1

"Манчестър Сити" - РБ (Лайпциг) 14.III / 1:1

"Наполи" - "Айнтрахт" (Франкфурт) 15.III 2:0

"Реал" (Мадрид) - "Ливърпул" 15.III / 5:2