България стартира сензационно в Сидни

Тимът ни завърши обрата след два спасени мачбола в среднощна среща на двойки

03 Яну. 2020Обновена

България дебютира с победа в новото световно първенство по тенис за мъжки отбори - Купата на АТР в Австралия (3-12 януари). В първия си мач от група С в Сидни тимът ни, воден от играещия капитан Григор Димитров, надделя драматично над състава на Великобритания с 2-1 успеха.

Двубоят на ст. "Кен Роузуол Арина" започна със сингъл между вторите ракети Димитър Кузманов и Камерън Нори, в който нашият отстъпи с 2:6, 6:3, 2:6 след почти 2 ч. игра. Във втората среща поединично Димитров постигна обрат срещу първата ракета в тима на Обединеното кралство Даниъл Евънс - 2:6, 6:4, 6:1 след над 2-часова битка. Григор остана на корта и за решаващия мач на двойки и в тандем с Александър Лазаров надиграха Джейми Мъри и Джо Солзбъри със 7:6 (5), 6:7 (2) (11-9).

Какво предстои пред нашия отбор - вижте тук

Absolutely INCREDIBLE from ?? #TeamBulgaria!@GrigorDimitrov & Alex Lazarov come from two match points down to defeat Murray/Salisbury 7-6(5) 6-7(2) {11-9} to complete a stunning victory at the #ATPCup!#GBRBUL | #Sydney pic.twitter.com/6MRmIIhBGA

— ATPCup (@ATPCup) January 3, 2020

Последната битка започна почти час след полунощ и приключи в 2:47 ч. местно време след 1:59 ч. игра. След като си размениха по един сет с тайбрек, се наложи двата отбора да изиграят допълнителен дълъг гейм до 10 точки.

В него българската двойка изостана с 4:7 и 5:8 т., а при 7:9 спаси два поредни мачбола, преди да завърши героично пълния обрат. Основна заслуга имаше Лазаров (№517 на сингъл, №477 на двойки), който изпълни последните два сервиса за нашите и реализира последвалия мачбол с прекрасно изпълнение от форхенд.

#ForTheLoveOfCountry

?? #TeamBulgaria | #ATPCup pic.twitter.com/eAduFHd1ZV

Преди това Димитров (№20 в света) и Евънс (№42) се срещнаха за четвърти път на ниво АТР и българинът постигна третата си победа. Тя обаче не дойде никак лесно, след като нашият започна сезона доста колебливо и позволи да бъде пробит общо четири пъти, от които три още в откриващия сет.

В първата част англичанинът поведе с 4:1 гейма след два брейка в сервиса на бившия №3 в ранглистата. Нашият успя да върне единия, но веднага беше пробит отново и скоро сетът приключи логично. Втората част отиде на сметката на Григор, макар той да имаше нужда от допълнителни усилия - пропилян сервис гейм при 5:3, последван от решаващ брейк в подаването на британеца за 1-1.

Game on in #Sydney ?@GrigorDimitrov levels things up on Ken Rosewall Arena, taking the second set against Daniel Evans 6-4.

?? #TeamBulgaria | #GBRBUL | #ATPCup pic.twitter.com/VoFwxGtrRP

Едва в решаващия III сет Димитров намери ритъма си и това доведе до разгромен резултат. Първата ни ракета поведе с 3:0 гейма, а по-късно увеличи аванса си на 5:1 с втори пробив, след което приключи двубоя със светкавичен гейм на нула след 2:16 ч. игра на ст. "Кен Роузуол Арина".

По-рано там един срещу друг се изправиха и Кузманов и Нори. Това беше първи мач между 26-годишния българин (№423 в ранглистата) и 24-годишния британец (№53) във веригата на АТР. Двамата имаха един двубой на юношеско ниво на турнир от сериите "Фючърс" в Ираклион (Гър) през 2014 г., загубен от нашия с 1:6, 1:6.

Captain approves ?@cam_norrie gets ?? #TeamGreatBritain off to the perfect start in #Sydney, def. Dimitar Kuzmanov 6-2 3-6 6-2.#ATPCup | #GBRBUL pic.twitter.com/mKWicHBFTQ

Двубоят започна тежко за Кузманов и той допусна пробив още в първия гейм, който продължи повече от 6 мин. и мина два пъти през равенство, два спасени брейкбола и един пропуснат геймбол. Пловдивчанинът така и не успя влезе в ритъм до края на частта и след още един брейк в сервиса му Нори поведе с 1-0.

Във II сет Мико стартира далеч по-уверено и набързо дръпна с 3:0 след пробив във втория гейм. След това българинът спокойно взимаше подаванията си и след 1:20 ч. игра резултатът беше изравнен при първата открила се възможност.

Some fight from Dimitar Kuzmanov ?

The world No. 423 levels at one set apiece for ?? #TeamBulgaria against ?? Cameron Norrie.#GBRBUL | #Sydney | #ATPCup pic.twitter.com/PMc19eQbKS

Решаващият сет започна по огледален начин и Нори постигна брейк във втория гейм, само че Кузманов веднага върна пробива. В този момент нашият поиска медицинско прекъсване и получи помощ от физиотерапевт на корта. След това британецът отново взе подаването на българина и затвърди аванса си на 4:1. След още един медицински таймаут Мико остана почти бе съпротивителни сили и дуелът приключи с пореден брейк за британеца след 1:59 ч.

Благодарение на победата България излезе на второ място във временното класиране на група С с актив 1-0 в мачовете и 2-1 в отделните срещи. Лидер е Белгия, чийто тим срази Молдова с 3-0 срещи в първия мач за деня.