България стартира с разгромен успех на Евроволей `21

03 Септ. 2021Обновена
CEV
Българският разпределител Георги Сеганов (№9) подготвя атака през центъра за Светослав Гоцев (№5).

Българският национален отбор започна с очаквана победа участието на 32-рото европейско първенство по волейбол за мъже, домакини на което са четири държави - Полша, Чехия, Естония и Финландия. В първия си мач от група В в чешкия град Острава селекцията на Силвано Пранди разгроми непретенциозния тим на Черна гора с 3:0 (22, 17, 25) гейма.

Разликата в класите между двата тима беше очевидна още от първото разиграване в зала "Остравар Арена". Единствените моменти, в които черногорците успяваха да се задържат или дори да поведат в резултата, бяха тези, в които "лъвовете" се отпускаха заради натрупан комфортен аванс, достигал на моменти до 8-9 точки разлика. Благодарение на оправданото си по-голямо самочувствие в третия гейм нашите отразиха два геймбола и реализираха първия си мачбол, давайки заявка за челно място в крайното класиране на потока.

Влизане в Топ 6 на Евроволей `21 е поставената задача минимум пред мъжкия национален отбор. А голямата цел е място във Финалната четворка и участие в борбата за разпределяне на медалите от шампионата на Стария континент (1-19 септември).

Италианският старши-треньор на "трикольорите" заложи на оптималната стартова шестица с разпределител Георги Сеганов, диагонал Цветан Соколов, посрещачи Мартин Атанасов и Тодор Скримов, блокировачи Алекс Грозданов и Светослав Гоцев и либеро Владислав Иванов.

С най-голям принос за първия ни успех на Евроволей `21 бе Атанасов с 16 т. (4 блока), а капитанът Соколов (3 аса), Скримов и Грозданов (6 блока) завършиха с по 12 т. Топреализатор в двубоя стана асът на черногорците Вожин Чачич с 21 т. (4 аса, 3 блока).

След първите три изиграни мача в група В класирането беше оглавено от Италия, чийто тим сгази състава на Беларус с 3:0 (18, 12, 15). България зае втора позиция с по-слаба точкова разлика от "адзурите", а трети се нареди домакинът Чехия, който надира Словения с 3:1 (24, 18, -14, 19) в последната среща от откриващия ден в Острава.

След мачове всеки срещу всеки първите четири тима в крайното класиране ще продължат към 1/8-финалите. Във втория си двубой България ще се изправи срещу Чехия в неделя (5 септември) от 17:00 ч.