Ансамбълът на България спечели злато на СК в Румъния

Стилияна Николова спечели сребро в индивидуалния многобой в Клуж

27 Авг. 2022
БФХГ
Призьорките ни от състезанието на СК в Клуж позират след съботните състезания.

Ансамбълът на България спечели титлата в многобоя на Световната чалънжд купа по художествена гимнастика в Клуж (Рум).

Тимът, подготвян от Весела Димитрова, в състав Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов, Маргарита Василева и Радина Томова събра сбор от 66.200 точки, след като днес показаха новото си съчетание с три ленти и две топки. Те имаха някои неточности, но получиха първа по сила оценка от 30.800 точки, от които 15.200 за трудност.

На второ място в многобоя остана Израел с 65.850 точки, а бронзовите медали са за Испания - 64.700 точки.

В индивидуалния многобой Стилияна Николова спечели сребърен медал със сбор от 135.950 точки, а Боряна Калейн остана четвърта  със 131.300 точки.

Шампионка в многобоя стана италианката София Рафаели със 141.600 точки, а бронзовото отличие спечели представителката на Израел Дария Атаманов със 133.400 точки.

Утре са финалите на отделните уреди. Състезанието в Клуж е последна проверка преди Световното първенство по художествена гимнастика в София от 14 до 18 септември.

След края на днешния ден президентът на Българската федерация по художествена гимнастика (БФХГ) Илиана Раева коментира: "Ансамбълът вложи много, много труд и усърдие. Независимо, че за първи път играят в този състав се справиха много добре. Допуснаха се сериозни грешки и в двете съчетания, но имаме още малко време да доизчистим много трудните ни композиции. Много навременен успех, който трябва да бъде стимул за работа.

Напълно заслужен успех за Стилияна! Стили също полага къртовски труд, който е възнаграден подобаващо. Гордея се с нея как работи на тренировки. Това в никакъв случай не е таванът. С нея бързаме бавно. Огромно израстване с контрола на тяло и уред по време на състезание. Браво, умнице!

Боряна не успя да изиграе нито едно от съчетанията си. Надявам се утре да покаже реалната си сила. Вярвам, че до световното ще положи максимални усилия да изглежда по най-добрия начин.