Израелските военновъздушни сили нанесоха удар по сградата на Съвета на експертите в Кум, точно когато в нея трябваше да бъде избран наследник на аятолах Хаменей. Местни издания публикуваха видео от мястото на атаката, пораженията са тежки.
Израелски източници твърдят, че сградата е ударена, когато в нея 88-те членове на Съвета са провеждали гласуване за избор на следващия върховен лидер на Иран. Целта на операцията е била директно прекъсване на процеса по предаване на властта. Аятолах Али Хаменей беше убит при масирана бомбардировка над резиденцията му в Техеран на 28 февруари.
Иранската държавна телевизия IRIB съобщава, че сградите са били евакуирани предварително и не са регистрирани жертви.
Говорител на Министерството на отбраната на Иран заяви, че "всеки командир има поне трима определени наследници и няма да се сблъскаме с вакуум в ръководството, ако командирите бъдат убити. Врагът смяташе, че убийството на нашия лидер в началото на наложената война ще доведе до колапс, но това беше погрешна преценка". Думите на говорителя бяха по повод смъртта на втори министър на отбраната на Иран в рамките на три дни.
Израел нанесе днес удари по иранското президентство, Върховния съвет за национална сигурност в Техеран и Генералното командване на КСИР. Израелски ракети поразиха късно снощи и централата на иранската държавна радио- и телевизионна компания.
Има съобщения за поразени сгради в правителствения квартал (района на ул. „Пастьор“).
Израелските Сили за отбрана (ЦАХАЛ) обявиха, че в момента "нанасят едновременни удари" по столиците на Иран и Ливан - Техеран и Бейрут, предадоха Ройтерс и Франс прес. Ударите са насочени предимно към военни обекти на Иран и на ливанската шиитска групировка "Хизбула", която е подкрепяна от Техеран, уточниха от ЦАХАЛ.
"Армията в момента нанася едновременни удари в Техеран и Бейрут. Израелските военновъздушни сили са предприели целенасочени удари по военни обекти на иранския терористичен режим и на терористичната организация "Хизбула", се казва в съобщението на израелската армия в приложението "Телеграм". По-рано израелската армия каза, че е прехванала два дрона, насочени към територията на страната "от посоката на Ливан", информира ДПА. В 4:43 ч. израелско време (също и българско) два безпилотни летателни апарата "навлязоха в израелското въздушно пространство", обявиха от ЦАХАЛ, без да дават повече подробности.
Американски военни унищожиха командните съоръжения на Иранския корпус на революционната гвардия (IRGC), както и ирански площадки за изстрелване на ракети и дронове. Това обяви днес Централното командване на САЩ (CENTCOM).
"Американските сили унищожиха командните и контролни съоръжения на Ислямския корпус на революционната гвардия, възможностите за противовъздушна отбрана на Иран, площадките за изстрелване на ракети и дронове и военните летища по време на непрекъснати операции“, обяви Централното командване в социалната мрежа X.













