Президентът Румен Радев пламенно защити неизгодния договор на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ". Това се случи ден ден след като бившият му служебен министър на енергетиката Росен Христов бе разпитван над 6 часа в ДАНС за контракта за внос на газ.
Радев обвини управляващите, че нарочно не използват осигурения по договор капацитет. И препоръча на разследващите органи: "Нека включат още един важен елемент, който не виждам от публикуваното в общественото пространство. А именно - проверка за пропуснати ползи от този договор. Защо той продължава да не се използва? Защо през него не продаваме на други държави? Много важно - защо продължаваме да внасяме руски газ, едно любимо занимание на вече виждам няколко правителства". Според него твърдението, че договорът не се използва, а по него само се плащат такси, е лъжа. Радев каза още, че Турция била готова да предоговори споразумението.
Той подчерта, че фриволното говорене за корупция, свързана с "Боташ", и безпочвените обвинения към турското държавно дружество влияят на държавните взаимоотношения. Радев посочи, че е разговарял с турския президент Реджеп Ердоган и турската страна също е загрижена и е готова да предостави още по-добри условия, но трябвало да има и политическа воля и компетентност от българска страна.
Президентът говори пред журналисти в авиобазата в Крумово, където разгледа авиационна техника и се запозна с доклада за готовността за гасене на пожари от въздуха.
Всъщност капацитетът на договора с "Боташ" не се използва заради високите транзитни такси, които много оскъпят природния газ, и няма желаещи да го купят. Енергийният министър Жечо Станков разкри, че само 11% от капацитета е използван от подписването на договора досега. И припомни, че е предупредил за неизгодния договор и проблемите в него още като председател на Комисията по енергетика. "Съставих доклад от десетки страници, в който ставаше ясно, че България плаща над милион на ден по този контракт. Търсим всякакви възможни икономически ефекти - например да купим по-евтин газ, за да може високата цена на преноса да бъде неутрализирана. Над 500 млн. са фактурирани на "Булгаргаз", а едва 100 млн. е използваният физически капацитет. Не сме спрели да опитваме да предоговаряме с "Боташ", но контрактът е изключително изгоден за тях и е много трудно", коментира Станков.
Договорът за срок от 13 години бе сключен през 2023 г. от служебно правителство назначено от Румен Радев с премиер Гълъб Донев. През 2024 г. парламентът предаде доклад на прокуратурата и поиска разследване на неизгодна сделка.
Договорът е сключен в мандата на служебния министър на енергетиката Росен Христов и на тогавашната шефка на "Булгаргаз" Деница Златева, в чиито жилища бяха извършени обиски и те бяха привикани на разпит. Златева не се яви, защото вдигнала кръвно.
По време на изслушването в парламента на Христов, Златева и Владимир Малинов, който по онова време е бил шеф на "Булгартрансгаз", стана ясно, че условията по договора са прекрасни за турската страна, но за българската са "заробващи". Сделката е за прекомерно големи количества природен газ, които България няма как да използва, а в същото време трябва да плаща в пълен размер договорените такси на "Боташ", дори да не получава и "капка" газ. А услугите на "Боташ" са договорени така, че България да не може да продава излишния газ на трети страни (вкл. и заради прекомерно оскъпяване), а в същото време българската газова мрежа да се отвори гостоприемно за "Боташ".
Освен това липсват клаузи за предоговаряне или за разваляне на договора. "Това означава, че "Булгаргаз" ще трябва да плати над 4.2 млрд. лева на "Боташ", а с обичайното годишно оскъпяване заради инфлацията сумата може да надхвърли 6 млрд. за 13-те години", обясни енергийният министър Жечо Станков. Той призна пред депутатите, че България е в капан - нито може да оползотвори договора, нито може да го развали или промени, а фактурите от "Боташ" си вървят.
По време на изслушването се разбра, че преговорите с "Боташ" са били претупани с две-три срещи в Истанбул - твърде необичайно спешаване, когато става дума за поемане на дългосрочни и важни ангажименти за милиарди. Едната от срещите се е състояла на Коледа - на 24 декември 2022 г. Незнайно защо тогавашната директорка на "Булгаргаз" Деница Златева е напуснала преговорите предсрочно - самата тя каза пред депутатите, че се била прибрала в София още предния ден, на 23 декември. Ексминистърът Росен Христов пък предизвика нервен смях в пленарната зала, когато обясни, че Златева "гонела самолет", а той самият се прибрал на следващия ден с автомобил. Тези "битови подробности" излязоха наяве покрай опитите да депутатите да разберат защо скандалните договорки, по които страни са "Булгаргаз" и турската "Боташ", са били парафирани не от директорката Златева, а от министър Христов.
В "Булгаргаз" научили, че Росен Христов е подписал, впоследствие, когато получили по имейла копие от договора с гриф "За изпълнение", парафиран от министъра. Имейлът им бил изпратен от ... "Боташ". Най-скандалното е, че от "Булгаргаз" били представили свои забележки и условия по проектодоговора, които турската страна не приела, а българският служебен министър, вместо да защити позицията на "Булгаргаз", побързал да се разбере с "Боташ". Голямото бързане е продължило и в Министерския съвет. Там Росен Христов представил доклад колко изгодни неща е договорил в Турция, но не и самия договор. В резултат на което никой в МС не разбрал какво е подписал енергийният министър, а от Министерството на финансите "съгласували" с особено мнение.