Медия без
политическа реклама

АДФИ: Частните лотарии са си спестили поне 210 млн. лв.

Прокуратурата влезе в Държавната комисия по хазарта

22 Яну. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Георги Начев

Единствено държавното тото е плащало 15% такса върху залозите от игрите, които организира. Всички останали частни оператори са избрали алтернативното облагане в Закона за хазарта, което им е спестило стотици милиони левове.

Това обявиха от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), въпреки че все още не са приключили проверката си в Държавната комисия по хазарта.

"Към момента сме установили, че ако всички оператори бяха плащали 15%, приходите от лотария щяха да са с 210 млн. лв. повече. Тази сума обаче все още е на база на прогнозни данни, след точните данни очакваме тя да се окаже много по-голяма", заяви Георги Начев, директор на АДФИ.

Инспекцията е разпоредена от финансовия министър на 16 декември 2019 г. след сигнал в медиите за скандално занижени такси на двете частни компании, които организират лотариите с търкане на талончета - "Национална лотария" и "Ню геймс", и двете свързани с бизнесмена Васил Божков. Ревизорите са започнали проверка на законосъобразността на приходите от хазартни игри за периода 2015-2019 г. Впоследствие спецпрокуратурата също е възложила финансова инспекция, като е поискала да бъдат проверени още какви вноски за социално отговорно поведение са правили организаторите на хазартни игри и е разширила периода от 2014 г. до 2019 г.

Ревизорите са установили, че приходите от държавни такси от хазарт от 2014 г. до 2019 г. са малко над 500 млн. лв.

"Законът е дал възможност за една и съща игра да се събират такси, формирани по различен начин. Не се наемам да тълкувам защо е така", посочи Начев. 

Според чл. 30, ал.3 от Закона за хазарта държавната комисия по хазарта събира такса от 15% от всички направени залози в лотарии и тото, или 20% за хазартни игри, за които се събират комисиони за участие. В закона обаче не е посочена дефиниция какво се разбира под "хазартни игри, за които се събират комисиони за участие". Според обясненията на "Национална лотария" става въпрос за избор между облагане на по-голяма основа при по-ниска такса и по-малка основа с по-висока такса. На практика вместо върху всички залози двете частни лотарии са начислявали държавна такса върху разликата между събраните средства и изплатените печалби, което е намалило сериозно сумите към държавата.

До месец държавната финансова инспекция ще бъде готова с резултатите от проверката в комисията по хазарта и те ще бъдат публикувани. "Ще изследваме дали таксите са начислявани законно", заяви Начев.

По-рано днес прокуратурата проведе спецакция в Държавната комисия по хазарта. Тя също е във връзка със сигнала за несъбрани държавни такси от частните лотарии на бизнесмена Васил Божков. На въпрос дали има задържани, говорителят на главния прокурор Сийка Милева отговори: "Не знам защо си мислите, че при всяка реализация трябва да има задържани". 

От прокуратурата отрекоха да има акция и в Детската болница „Проф. д-р Иван Митев“ в столицата.

Още по темата