Медия без
политическа реклама

Столичани са гневни от организацията на разходките в парковете

Морската градина на Варна отвори сутринта без правила за движение, бургаската управа пък връща пейките

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Часове след отварянето на десет парка на територията на София за разходки на родители с деца между 9.30 и 18.30 ч. и на собственици на кучета през останалото време столичани започнаха да критикуват сериозно правилата за движение, измислени от Столична община, избраните маршрути, определените входове и изходи и т.н.

По отношение на Борисовата градина, който е най-големият парк в града, основното недоволство е, че на майките с колички се разрешава да влизат от една точка на бул. "Цариградско шосе", а излизането е от противопожния и отдалечен бул. "Драган Цанков". От обратната страна пък тези, които влязат в градината при БНР, ще трябва да излязат през подлеза на "Цариградско шосе" при ул. "Светослав Тертер", недалеч от "Орлов мост". "Прекрасно, избраните маршрути означават, че майките с колички пак ще останат по улиците без достъп до парка", коментира майка във Фейсбук групата "Да спасим Борисовата градина". "Да излезеш от един подлез, ако има кой да ти помогне, за да влезеш в друг, е абсурдно", коментира друга. Според живеещи около парка задължителното влизане през подлеза при Полиграфическия комбинат, през къпалнята "Мария Луиза", с излизане при ул. "Цанко Церковски" прави преходът изключително дълъг и отново извежда родителите далеч от домовете им. "С този маршрут е по-добре да се гръмна. По-добре въобще да не бяха съобщавали, че отварят парка", пише Теодора Трифонова. Подложен на масови критики е и маршрутът от "Орлов мост" покрай Сектор В на ст. "Васил Левски" с изход при техникума "Христо Ботев", който е изцяло по асфалт. Хората, които живеят около Борисовата градина, поголовно оценяват, че общината е разработила схемата за използването на парка изключително чиновнически, без да се съобрази, че става дума за разходка с деца.  

В късния следобед на понеделник кметът на район "Средец" Трайчо Трайков съобщи, че заради критиките на столичани Столична община отваря за движение още един маршрут. "Тъй като имаше резонни коментари за маршрутите в Борисова градина, колегите от Аварийна безопасност и превенция на Столична община (благодаря им за реакцията!) добавиха още една алея - от подлеза на ул. "Светослав Тертер" надолу към "Ариана" и към ул. "Младен Павлов" нагоре", поясни той във "Фейсбук". 

В лесопарковата част на Борисовата градина положението не е много по-различно: позволява се влизане при алея "Яворов" и задължително излизане през ул. "Незабравка", недалеч от хотел "Москва", което също прави маршрутът дълъг и с голямо отдалечаване.

По отношение на парка "Гео Милев" пък коментарите са в обратната посока и оплакванията са, че общината е определила две кратки трасета за разходки. Особено голямо е недоволството и за т.нар. "отваряне" на Западния парк. Въпреки че той е един от най-големите в София, в него е позволено движението само по един маршрут, който вече бе оприличен като за "пътека за затворници". Самият парк от 2018 г. е практически неизползваем заради ремонт. Както "Сега" писа, след множество критики преди дни оставка подаде зам.кметът по екологията Йоана Христова, която отговаряше за този проект.

Въпреки това сутринта кметът Фандъкова даде да се разбере, че е доволна от начина, по който парковете в София започнаха да функционират, и че при успех може да се мисли и за разрешаване на посещения на Витоша. "Направили сме организация. Сутринта са сравнително малко хората, които се възползват, но очаквам към обяд да станат много повече родителите с деца. Зная, че е трудно. Аз също извеждам малки деца, когато имам време. Свикнали сме да оставяме децата да тичат, да играят, но в случая ще трябва малко усилие, за да спазваме правилата. Нека всички заедно покажем, че въпреки че София е най-големият и най-трудният град, може да даде пример. Ако се справим добре 2-3 дни, след това можем да мислим за Витоша или други паркове", коментира Фандъкова, цитирана от БГНЕС. 

От днес парковете в цялата страна се отварят, но само за родители с деца до 12 години и за собственици на кучета. От 9:30 до 18:30 часа ще могат да ги посещават деца до 12 години, придружавани от родители или членове на семейството, но не повече от двама възрастни. Преди 9:30 часа и след 18:30 часа парковете ще са разрешени за собственици на кучета, като те ще могат да влизат по един. Това гласи нова заповед на здравния министър Кирил Ананиев, издадена в неделя.

Разпоредбата противоречи на заявеното също вчера от кмета на София Йорданка Фандъкова, че в парковете ще се допускат и единично спортуващи граждани, както и бременни жени. В неделя кметът Фандъкова публикува в профила си във "Фейсбук" съобщение, че от 27 април се разрешава разходката в 10 от големите паркове на София за деца с родителите им, бременни жени, единично спортуващи и собственици на домашни кучета. Не стана ясно дали Столичната община ще съгласува намеренията си със заповедта на здравния министър, в която не се допускат възможности кметовете да разрешават посещения в парковете и на други групи.

В Пловдив отварянето на 9 градски парка също е съпроводено с недоволство.  Жители на "Кючук Париж" се оплакаха от дискриминация заради неотварянето на паркове в техния район, съобщи Plovdiv24.bg.  "Имаме два големи парка - "Белите брези" и "Студенец", но не можем да се разхождаме там, защото не са включени в списъка на Общинския кризисен щаб. Ние къде да се разхождаме?", питат кючукпарижани. "Прави неприятно впечатление, че само в район “Южен" няма да има отворен парк. Това ще ограничи над 85 хиляди живущи в района да могат да се разходят". написа бившият районен кмет Борислав Инчев.

Тракийци са малко по-облагодетелствани, тъй като за тях са разрешени разходките в "Лаута". В района обаче има още няколко големи парка, които остават недостъпни за хората. В "Източен" пък забранен за посещения остава парк "Каменица", а в "Западен" - парк "Ружа".

Според ОКЩ тези паркове не са включени, тъй като не е било възможно да се организира придвижването на гражданите така, че да не се срещат. В списъка са включени зони с достатъчно свободно пространство, осигуряващо несъприкосновение на потоците хора.

С отварянето на парковете в Пловдив стана ясно, че градските власти са започнали ограждат пейките в тях с цел разхождащите се да не могат да сядат на тях. "От рано сутринта екипите на „Градини и паркове” ограждат със сигнални ленти хиляди пейки в деветте зони на Пловдив, съобщиха от общината. Само в Цар-Симеоновата градина броят на пейките е над 300", допълват оттам. 

Вчера кметът на Пловдив Здравко Димитров съобщи във "Фейсбук", че на 27 април се отварят следните паркове в града: Цар-Симеонова градина, Хълм на Освободителите – Бунарджика, Младежки хълм, Сахат тепе, Парк „Лаута“, Гребна база с прилежащата дига, Алеи на р. Марица север, Алеи на р. Марица юг и Парк „Рибница“. В съобщението на Димитров също има разминаване със заповедта на здравния министър. За разлика от Ананиев, и кметът на Пловдив е обявил, че бременните жени могат да се разхождат в паркове и градини между 09.30 и 18.30, а индивидуално спортуващи - преди това сутрин и след това вечер.

Във Варна пък се случи куриоз днес - родители с деца се появиха в Морската градина далеч преди парка да бъде отворен от кмета Иван Портних. Градоначалникът оповести разрешаването на разходките в 13 часа. Още към 10 часа обаче по алеите имаше семейства, научили за заповедта на здравното министерство от предния ден. Никой не ги глобяваше. В ранните следобедни часове хора разказаха, че практически е отворена цялата Морска градина. Нямало ленти, стрелки или други знаци, обозначаващи движението. Едва след 15 часа община Варна съобщи, че пешеходците следва да се движат еднопосочно, вдясно по алеите - по цялата дължина на парка от басейн "Приморски" до местността Почивка. Но без уточнение по кое точно трасе. Всичко това показва, че или варненската управа се отнася твърде либерално към цялата идея, или по-вероятно - просто още не е готова да реализира заповедта на Кирил Ананиев.

Във Варна бяха отворени и парковете в районите "Владислав Варненчик", "Възраждане", "Аспарухово" и "Младост". Изненадващо хора се допускат вече на цели два плажа - Централния и ивицата в "Аспарухово". Отворени за разходки са и крайбрежните алеи. Посещението на плажовете във Варна бе забранено на 11 април, след като хората ги ползваха за отмора. Решението бе на местната РЗИ, а в другия морски областен град - Бургас, те си останаха отворени. Сега за пребиваването на плажовете важат разпоредбите, които се отнасят и за парковете - хората трябва да са с маски, 2.5 метра разстояние между семействата и т.н.

Бургас обаче се бе прочул с друга "иновация" - демонтаж на парковите пейки. Днес лека-полека започна връщането им. Разполагат се на голяма дистанция една от друга. Отворените паркове там са: Морска градина, Борисова градина, както и кварталните "Славейков", "Изгрев", "Меден рудник". Движението по широките места е двупосочно, като в момента се рисуват стрелки по алеите.

 

Призив

Да бъдат отворени веломаршрутите в Борисовата градина и останалите паркове на София, призова гражданската организация "Спаси София". Мотивите са, че карането на колело през тях е по-безопасно в сравнение с велоалеите по булевардите и улиците, а също и че колоезденето поддържа здравето. "Вместо да се насърчава използването на велосипеди за придвижване, както правят всички градове, българското правителство целенасочено възпира тяхното използване. Колоезденето е бърз, удобен, евтин и здравословен начин за придвижване - не само в условията на пандемия. То дава възможност и за индивидуално спортуване, което е особено необходимо сега. Повечето паркове, като Борисовата градина, са част от основните велосипедни маршрути в София. Борисовата например, е една от малкото адекватни велосипедни връзки на южните квартали с центъра, а преминаването по скоростния бул. Цариградско шосе е абсолютно забранено. Може би за управляващите това не е съществен проблем, но не всеки има привилегията да ходи до работа с кортеж от джипове на НСО", се казва в призива на гражданското сдружение.

Още по темата